Kılıçdaroğlu Karacaağaç’tan Türkiye’ye seslendi##hb_manset.gif

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit'e giderken ziyaret ettiği Karacaağaçlı Uludağ ailesinin evinde kahvaltı yaptı. Hrant Dink cinayeti davasında verilen karara tepki gösteren Kılıçdaroğlu,...

Kılıçdaroğlu Karacaağaç’tan Türkiye’ye seslendi##hb_manset.gif

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit'e giderken ziyaret ettiği Karacaağaçlı Uludağ ailesinin evinde kahvaltı yaptı. Hrant Dink cinayeti davasında verilen karara tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Uludere katliamı ile ilgili olarak “İstihbaratın kimden geldiği açıklanırsa, 34 yurttaşımızın kimler tarafından öldürüldüğü de açığa çıkmış olur.'' Biçiminde konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmit'e giderken ziyaret ettiği Uludağ ailesinin evinde kahvaltı yaptı. Kılıçdaroğlu bağdaş kurup yer sofrasında kaymak, bal, Cevizli börek yedi.Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Bolu İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, İsmail Uludağ ile aynı sofrada bal, kaymak, domates, biber, zeytin, salam, yumurta, reçel, peynir ve Cevizli börek yiyip çay içen Kılıçdaroğlu, aile ile sohbet etti. Diğer partililer ise aynı odada kurulan yer sofrasında kahvaltı yaptı. Kılıçdaroğlu, İsmail Uludağ'ın takdir belgesi alan 5'inci sınıf öğrencisi kızı Ceren Uludağ'ın karnesine baktıktan sonra tebrik etti. Ceren, sofrada oturan Kılıçdaroğlu'na arkadan sarılarak fotoğraf çektirdi. Küçük kız, Kılıçdaroğlu'na, "Sizi çok beğeniyorum. Hep görmek istiyordum. Evimize geldiğiniz için çok sevinçliyim" dedi. Gürsel Tekin ile birlikte tebessüm eden Kılıçdaroğlu, "Ben de sizinle birlikte kahvaltı yaptığım için çok mutluyum" diye konuştu. Kahvaltı yaptıktan sonra salona geçen Kılıçdaroğlu, kendisini görmeye gelen mahalleli kadınlarla sohbet etti.

Dink davası beklentileri karşılamadı

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Hrant Dink cinayeti davasında verilen karara ilişkin, ''Verilen karar toplum vicdanını büyük ölçüde rahatsız ediyor. Toplumun tüm kesimlerinden tepki var. Özellikle böyle bir cinayetin örgütsüz işlendiğine dair verilen karar, gerçekten doğru bir karar değil. Bu konuda yüzlerce yazı yazıldı, kitaplar yazıldı. Örgütün varlığı ortaya konuldu'' diye konuştu. Dava sürecinde birçok ismin kamuoyunun gündemine getirilmesine rağmen görmezden gelinerek karar verildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu,''Şimdi o karardan ötürü hem yargıç, hem savcı birbirlerine düştüler. Demek ki verilen karar, doğru bir karar değil. Eğer o karar, protesto ediliyorsa demek ki toplum vicdanında kabul görülen bir karar da değil. Türkiye Cumhuriyeti eğer, hukukun üstünlüğüne inanıyorsa ve hukukun üstünlüğünü bu coğrafya da, ülkede üstün kılmak istiyorsa hukukun toplum vicdanına uygun tecelli etmesi lazım. Ama siyasi otoritenin istemleri doğrultusunda, kararları doğrultusunda veya siz oturup hukuk konuşturuyorsanız, bu hukuk evrensel hukukla her zaman çatışır. Geldiğimiz noktada bu. Öteden beri üzerinde ısrarla durduğumuz bir konu var. Yargı bağımsız olsun, yargı tarafsız olsun, yargı siyasi otoritenin içerisine girmesin.'' Dedi.

    ''İstihbarat kimden geldi''
Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Irak sınırındaki Uludere'de yaşanan olaya ilişkin sorusuna da ''Uzun yıllardır terörün bitmesi konusunda, siyasi otoriteler kendi üstlerine düşen ve kendi felsefelerine, programlarına uygun olarak mücadele ediyorlar. Ama geldiğimiz süreçte bunda başarılı olmadıkları ortaya çıkmıştır'' diye cevapladı.Terörün sona ermesi için yeni ve sağlıklı projelerin üretilmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu,''Hükümetin bu konuda çok net bir tavır takınması gerekiyor ama ortada böyle bir şey görmedik. Uludere'de öldürülen 34 yurttaşımızla ilgili olarak ben şu soruyu sormuştum. -Bu istihbaratı kimden aldınız- Bu sorunun yanıtı şu ana kadar alınmış değil. İstihbaratın kimden geldiği belli aslında. Çünkü bu istihbarat yazılı olarak Genelkurmaya gitmiştir. Genelkurmay bunun gereğini yerine getirmiştir ve hükümet Genelkurmay'ın görevini tam yaptığını söylüyor. Sayın Başbakan açıkça destek veriyor. O zaman bizim sormamız gereken bir soru var. İstihbaratın kimden geldiği açıklanırsa, 34 yurttaşımızın kimler tarafından öldürüldüğü de açığa çıkmış olur.'' Biçiminde konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Kocaeli'ye hareket etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124