KİLOSU 20 BİN LİRA ALTINLA YARIŞIYOR

HABER & RÖPORTAJ: Kasım ŞAHİN Safran nedir? Bu bitki ne işe yarar? Neden bu kadar pahalı? Gerçek ya da sahte olduğu nasıl anlaşılır? Bu soruları işin uzmanına sorduk. Başta Bolu'da olmak üzere tüm Türkiye'de ses getiren sağlık destek yöntemleri ile Vaysal(Şemsiyeli) Sokak Esnaflarından Aktar Derman Abıla Şifalı Bitkilerin sahibesi Aktar ve Yaşam Koçu Derman Hanımın yardımcısı ve oğlu fitoterapist Ahmet Emre Albayrak ile yaptığımız röportaj.

KİLOSU 20 BİN LİRA ALTINLA YARIŞIYOR

Kasım Şahin - Safran Nedir ?

Ahmet Emre Albayrak - Latince "crocus sativus" denilen sonbaharda çiçek açan ve 20-30 cm yüksekliğe ulaşabilen soğanlı bir bitki. Bu işin edebi kısmı tabi ki. Safran herkesin dilinde olan ama gerçeğiyle çoğu kez karşılaşılamayan bir bitkidir. Yaprakları mor renklidir. Bu yaprakların tam ortasında 3 tane tepecik bulunur. İşte Safran olarak kullandığımız bitki her çiçekte bulunan bu 3 tepeciktir.

Kasım Şahin - Nerelerde yetişir ?

Ahmet Emre Albayrak - Safran dediğimizde bir çoğumuzun aklına tabi ki Karabük ilimizin ilçesi olan Safranbolu gelmektedir. Bilgi doğrudur. Ülkemizde Safranbolu ve Şanlıurfa'da safran üretimi halen yapılmaktadır. Safranın anavatanı Güneybatı Asya'dır. Dünya safranın büyük kısmını üretici olarak İran  ve tedarikçi olarak İspanya'dan temin ediyor.

Kasım Şahin - Safran Neden Bu Kadar Pahalı ?

Ahmet Emre Albayrak - Kocaman tarlalardan küçücük hasat elde edilmesi ve bu işin gerçek anlamda çok zahmetli olması mevzu bahis. Şöyle örneklendirelim. Yarım kilogram kadar safran elde edebilmek için 75 bin adet çiçeğin tepeciği elle tek tek ve sabah güneşi doğmadan toplanması gerekiyor. Buda her çiçek için 3 tepecikten toplamda 225 bin kez aynı işlemin yapılması demek. Hassas bir bitki olduğu için bunun herhangi bir makinesi yok. Sadece yarım kilosu için verilen bunca uğraş.. Bu kadar emek bu fiyatı hak ediyor.

Kasım Şahin - Gerçek yada sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Ahmet Emre Albayrak - Esasen safranın sahtesi diye bir şey söz konusu değil. Safrana çok benzeyen bitki türleri var. Ya da bunları safranın farklı türleri olarak da tanımlayabiliriz. Bunların hiç biri bizim safran olarak bildiğimiz bitki kadar kuvvetli değil tabi ki. 1 tel safranla koca bir tencere pilavı sarı hale getirebilirsiniz mesela. Burada bunu algılayabilmemiz için en önemli özellik tabi ki fiyatı. Safran en çok aspir bitkisi ile karıştırılmaktadır. Aspirin kilosu şu sıralar 80-90 Türk lirası civarlarında fakat safran 15 ila 20 bin lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kasım Şahin - Peki safranın faydaları ve zararları nelerdir?

Ahmet Emre Albayrak - Öncelikle zararlarından başlayalım. Safranın az miktarda kullanılmasında herhangi bir yan etki görülmemiştir şimdiye kadar. Aşırı tüketimlerde her şeyde olduğu gibi safrandan da zarar görülebilir. Örneğin bilimsel verilere dayanmamakla birlikte 5 gram kadar saf safranın bir gebeye çocuğunu düşürtebilecek kadar güçlü olabileceği söylenmektedir. Kullanırken yine her şeyde olduğu gibi safranda da dikkatli olunmalı.

Gelelim faydalarına.. Öncelikle safran sadece sağlık alanında kullanılmıyor. İçeriğinde 150'nin üzerinde uçucu yağ ve aroma barındırır. Gıdadan ilaç sektörüne, parfümeriden kumaş boyamaya kadar birçok alanda kullanılır.

Safranın keskin ve acımsı tadına rağmen çok eski tarihlerden beridir iştah açıcı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sinirleri uyarıcı etkisi sayesinde cinsel isteği ve performansı artırır; yine aynı özelliği sayesinde menstrüasyon döneminin daha ağrısız geçmesine yardımcı olur. Ama bu özellik, aynı zamanda, safranın hamilelik döneminde kullanılmasını da tehlikeli hâle getirir: Safran, hamilelikte düşüğe sebep olabilir. Yatıştırıcı özelliği olan safran, serotonin düzeyini dengeleyerek depresyondan anksiyeteye kadar birçok psikolojik soruna çözüm olabilir. Karaciğere iyi geldiği, araştırmalarla kanıtlanmış olan safran, aynı zamanda antioksidan ve antikanserojendir. Kanserli hücreleri küçülttüğü ve yayılmalarını önlediği gözlemlenmiştir. Kısacası; bronşite, astıma, öksürüğe, sinir sistemine, dişlere ve diş etlerine, kalp sağlığına ve gözlere kadar her türlü organımıza ve sağlık sorununa faydası olan bir bitkidir.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128