Kim bu işadamları?##hb_manset.gif

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metni büyük tartışmalara yol açacak gibi görünüyor. Taslak metninde Bolu’da en çok vergi...

Kim bu işadamları?##hb_manset.gif

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metni büyük tartışmalara yol açacak gibi görünüyor. Taslak metninde Bolu’da en çok vergi veren kişiler için “ticari ahlakları, para kazanma yolları ve ilişkileri büyük soru işaretlerine açıktır.” İfadesi kullanılıyor.

 

 

Türkiye Yükseköğretim sistemini dönüştürmeye yönelik “Yeni Bir Yükseköğretim Yasasına Doğru “başlıklı yasa taslağı için YÖK Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden görüş almaya başladı.Bu kapsamda Abant İzzet Baysal Üniversitesi birimleri de konuyla ilgili olarak görüşlerini Yüksek Öğretim Kuruluna sundu. //yeniyasa.yok.gov.tr adresindeki  “Abant İzzet Baysal Üniversitesi Görüşü” başlıklı 51 sayfalık görüş metninin 5.sayfa’nın 3.maddesinde yer alan  “Mevcut taslakta konsey atamaları için öngörülen en çok vergi veren isimlerden üye atanması hususu da ülkemiz gerçekleriyle örtüşmemekte, özellikle taşra şehirlerinde büyük sıkıntılara sebebiyet verecek açıklıklara kapı aralamaktadır.Yalnızca Bolu örneğinde en çok vergi veren isimlerin ne yazık ki ticari ahlakları,para kazanma yolları ve ilişkileri büyük soru işaretlerine açıktır.Dolayısıyla özellikle küçük şehir üniversitelerinin bu atamalarda dikkatli olması gerekmektedir” şeklindeki vurgu akıllarda soru işaretleri bıraktı.

 

BOLU KAMUOYU ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

 

Şimdi, Bolu kamuoyu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen metinde yer alan ve Bolu’da en çok vergi veren iş adamlarından hangilerinin “ticari ahlakları” ile “para kazanma” yollarının soru işareti taşıdığını öğrenmek istiyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından hazırlanan taslak metin Üniversitenin Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarının ilgili kurullarında görüşüldü. İki Fakülte (Mimarlık Mühendislik ve Güzel Sanatlar) yasanın bu şekilde görüş toplama yerine konunun uzmanı bir kurul tarafından hazırlanması gerektiği görüşünü belirterek taslaktaki konular bazında herhangi bir fikir beyan etmediler. Diğer birimlerden gelen düşüncelerin özeti, taslak metindeki ara başlıklar altında sıralandı.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124