Kim Bu “VALE”

Kasım ŞAHİN yazdı...

Kim Bu “VALE”

Bolu’da son günlerde hiç alışık olmadığımız bir olaya şahit oldum. Hatta bu köşe yazımı yazmak içinde bir hayli bekledim ve gözlemledim. Bolu’da Kent meydanında faaliyet gösteren hatta leziz ve temiz mekanlardan biri olan Botanique Cafe’nin önünde daha doğrusu Adliye binası karşında hiç de yakışık olmayan olaya şahit oldum. Öncelikle “VALE” nedir onu biraz açayım. Ben iki türlü VALE biliyorum. Birisi hani şu iskambil kağıtlarıyla oynadığımız kağıtlar var ya onların içersinde biri VALE’dir halk değimiyle ise BACAK’tır. Bir diğer VALE’de bir nevi yeni adıyla otoparkçıdır.

Büyük şehirlerde yaşayanlar iyi bilirler. Hani özel aracınızla büyük şehirlerde otellerle, barlara, eğlence merkezlerine gittiğiniz kapı önlerinde güzel giyinimli hatta bazıları o yörenin kıyafetlerini giyer ve sizi karşılar. Daha sonra da aracınızın anahtarını alarak abanızı otoparka veya müsait bir yere çeker. Çıkışınız da ise “VALE” tabir edilen kişi ekmek parası kazanma uğruna bu işi yapar ve anahtarı otomobil sahibine teslim edince de bahşişini alır. Ben böyle bilirim.  

Diyeceksiniz ki ne var bu VALE işinde. Öyle çok şeyler var ki hiç de yenilir yutulur cinsten değil. Bakın sevgili okurlar size bir deneme fırsatı veriyorum. Aracınızı Botaniqe Kafe’nin önüne aracını çekin ve cafeye girin orda VALE tabelası ve bir de normal giyimli birisini göreceksiniz. Bu VALE’ye para vermeden içeriye girerseniz bu kendini akıllı sanan görevli hemen 155 Polis imdat hattını arayarak, gün boyu gece durmaksınız ihbarda bulunarak araçlara ceza yazdırıp, araçların çekilmesi işlemlerini yapıyor.

Gün bolu ve gece boyunca sürekli olarak kendisine para vermeyen sürücüleri şikayet eden bu şahıstan 155’de bıktı, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde görev trafik ekipleri de bıktı. Nerden mi biliyorum. Sürekli olarak trafik ekiplerinin bu bölgeye gelip araçlara trafik cezası yazdığından, araçları o bölgeden çektirdiğinden iyi biliyorum. Halbuki orası ne trafik akışını aksatıyor, ne de trafiği ve yaya geçişini engelliyor. Trafik polisleri “VALE” denen bu görevliden illallah ederken, birde bu arkadaş vergi bile vermeden, kira ödemeden  para kazanmanın yolu iyi öğrenmiş. Burası Bolu arkadaş yok öyle bedavan para kazanmak, suçu olmayan sürücüleri ihbar edip onlara haksız yere para cezası kestirtmek ne demek oluyor. Bu VALE’li kim oraya koyduysa hemen geri çeksin. Eğer trafik polisi gibi görev yapacaksan Trafik Polisinin yetişemediği okul önlerine git orada çocuklara yardım et ve karşıdan karşıya geçmelerine yardım et. Senin ne haddini güz ve gece boyu sana para vermeyen ihbar etmek. Buradan Maliye görevlilerine de sesleniyorum bu VALE otopark için ücret aldığı kişilere para makbuzu kesiyor mu? Bir denetlensin bakalım. Ak mı kara mı? Görelim. Sevgilerimle “VALE” 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 19:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
firuze faydasız
firuze faydasız - 5 yıl Önce

kasım bey; teşekkür ederiz.

Okur
Okur - 5 yıl Önce

trafik kurallaını bilmeyen adamları gazeteci yaparsanız böyle yazılar ortaya çıkması çok normal kural kuraldır trafiğin akışını etkilemesi önemli değil park yasak yazısını devlet oraya süs diye koymamış ama medeniyet size pek uğramamış galba

burası bolu herşey olu
burası bolu herşey olu - 5 yıl Önce

aynen

şeref
şeref - 5 yıl Önce

kasım bey çok güzel doğruları ve dürüstlüğü yazmaya devam edin lütfen bu şehirde sizin gibi birine her zaman ihtiyaç var

vatandaş
vatandaş - 5 yıl Önce

hakikaten yaa boluda başka mesele mi kalmadı yazacak yada başka bişey bulamadınız mı yazacak bu nedir yaa. orada park etme yasağı var trafik bunun için ceza yazıyor.sen arabanı cafenin önüne değil orada başka bir yere çek bakalım ceza yazıcaklar mı

Sendemi Bürütüs
Sendemi Bürütüs - 5 yıl Önce

anlaşılan sende ceza yemişe benziyorsun çünkü yaşadığın acıtasyonu anlatıyorsun gibime geldi. bir defa orada park yasağı var ksaım efendiokuman yazman yok mu senin. diğer taraftan vatandaş vale male değil vatandaşlık görevini yapıyor. avrupa'da falan böyle yazan çizen ve konuşanlara vallahi gülerler be.

Okur
Okur - 5 yıl Önce

kasım bey sanırım amacınıza ulaştınız çünkü bu gün gittiğimde valeyi orada göremedim sizin gibi bir köşe yazarından medeniyet beklerdim ben her gittiğimde kurallara olan saygımdan dolayı trafiğin akışını etkilesede etkilemesede arabamı bırakırdım kafeye geçer çayımı içerken medeniyet görmemiş insanların ceza yemelerini izlerdim orada çalışan insanlarlada tanıştım hepsi üniversite öğrencisi harçlığını çıkarmaya çalışan saygılı çocuklardı mübarek üç aylarda çocukların ekmek parasıyla oynadınız tebrik ediyorun umarım amacınıza ulaşmışsınızdır.

komik
komik - 5 yıl Önce

kasım bey siz olayı çok yanlış anlamışsınız öncelikle belirteyim sizin fiş istemeniz gereken valeler otoparkına saatlik tarife belirlemiş kişilerdir botanik kafenin önündeki vale günlük veya saatlik kullanıma belli bir ücret talep etmiyor verirseniz bahşiş vermezseniz canınızın sağlığı sizin mantığınıza göre kafenin tipine attığımız bahşişe bile fiş kestirmemiz lazım!


SIRADAKİ HABER

banner128