“Kimse fırıldaklık yapmasın”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yeni sanayi sitesi hakkında, yayalar ve Abant’a kadar olan alanın belediye sınırları içersine alınmasına kadar çeşitli ve şok açıklamalarda bulundu. Başkan Yılmaz, bazı sanayicilere de seslenerek, “Biz BESOB’u istemiyoruz diyorlar. O zaman niye seçtiniz? BESOB yönetimini beğenmiyorlarsa değiştirirsin ama ben BESOB’u neden çıkarayım? Senin yapman gereken şeyi ben, benim yapmam gereken şeyleri de sana yaptırmam. Valilikle biz sadece garantörüz. Sanayi esnafının seçtiği kişi ile benim görüşmem en doğal hakkımdır. Demokratik ülkelerde bu böyledir. Kimse fırıldaklık yapmasın” diye konuştu.

“Kimse fırıldaklık yapmasın”
Haber: Kasım ŞAHİN

 AKİL ADAMLAR BU GÜN ANKARA’YA GİDİYOR

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Akil adamlar” ismini verdiği ve konumunda önder olan kişilerle Ticaret ve Sanayi Odasında 15 günde bir Perşembe günleri bir araya geldiklerini ve Vali Ahmet Zahteroğulları’nın başkanlığında bu gün Ankara’ya gidip TOKİ ile masaya oturacaklarını belirterek, “Sanayi ile ilgili bir çalışmamız var. Bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirilmesi yapıldı. TOKİ ile görüşmelerimiz olacak. Biz çok sanayi projesini çok büyük bir siyasi baskıyla TOKİ’ye kabul ettirmiştik. Birileri BESOB’un başından geçen nedeniyle her zaman ki gibi yaptığımız işi sabote etmek için müthiş bir gayrete girerek yanlarına basını da alarak karşı gelmişlerdi. Bu proje dünyada tek bir projedir. Bir sanayi taşınması değildir bu. Sanayi esnafı da bu bir sanayi taşınması olarak görmektedir. Bu şehrin içinde rahatsız eden tüm birimlerin şehir dışına çıkarılması projesidir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile bu sağlanamamıştır. Eğer bu sağlanırsa bunu yapan tek il Bolu olacaktır ve dünyaya öncülük etmiş olacaktır. Dolasıyla böyle bir proje çalışmasıdır. Biz bu projeyle şehir içinde rahatsızlık verebilecek hiçbir işletme kalmayacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunun alt yapısı da 20 yıl öncesine dayanır. Bugün yapılmış bir proje değildir. Dolayısıyla böyle bir çalışma yürütürken, Bolu’yu sevdiğini iddia eden kimseler tarafından engellenmeye çalışılmıştır. Maalesef BESOB’ta bir olay olmuş, bunu bahane ederek Yeni Sanayi sürecini sıkıntıya sokmuşlardır. İşin acı tarafı, Bolu Belediyesi oradaki yaklaşık 600 dükkan için cebinden 20 Milyon ödeyecektir. Yani o insanların cebinden daha az para çıksın diye alt yapı olarak 20 Milyon kadar para ödeyecektir. Bolu Belediye Başkanı olarak bunu ödemeye ben kararlıyım. Bunu Bolu halkı için yapıyorum. Şehir içinde rahatsızlık veren işletmeleri çıkarmak için bunu yapıyoruz. Yani orada 600 dükkan için bu kadar para ödeyeceğiz. Bu kadar özveride bulunan bir belediye başkanı için oranın esnafı üzerinden geçiniyormuş gibi algılamak ve algılatmak, en basit şekliyle Bolu’ya ve Bolu insanına ihanettir” dedi.

 CİGERİNİ SÖKER ALIRIZ

 BESOB’un kendi içerisindeki problem bizi iç ilgilendirmez diyen Başkan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ama vatandaşın 1 lirasını bile heba ettirmeyiz. Ciğerini sökerek alırız. Ama bunu bahane ederek Bolu’nun gelecek projesini engellemek Bolu’ya ihanettir. Çok açık söylüyorum. Bu konuyla ilgili projenin irdelemesini yaptı bazı arkadaşlar. Sonra bunun geleceğe taşımak CHP’ye yazdık çizdik hiçbir şey gelmedi. Kimseden bize bir fikir gelmedi. Siz ne yapıyorsunuz? Bu projeyi Bolu Valiliği, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası ve BESOB ile başladık. Niye BESOB ile başladık. Çünkü sanayi esnafının yarısı BESOB üyesi. BTSO ile başladık ticaret odası kim? O üyelerinin yarısının üye olduğu yer. Biz BESOB’u istemiyoruz diyorlar. O zaman niye seçtiniz? BESOB yönetimini beğenmiyorlarsa değiştirirsin ama ben BESOB’u neden çıkarayım? Senin yapman gereken şeyi ben, benim yapmam gereken şeyleri de sana yaptırmam. Valilikle biz sadece garantörüz. Sanayi esnafının seçtiği kişi ile benim görüşmem en doğal hakkımdır. Demokratik ülkelerde bu böyledir. Kimse fırıldaklık yapmasın.

15 günde bir Perşembe akşamları Bolu’nun problemlerini görüşmek için toplanıyoruz. Valilikle beraber Bolu’nun problemlerini tartışıyoruz. Aslında bu istişare toplantıları benim istişare dönemimde başladı. O dönemde çevre düzeni planını da yaptık. Bu gurupta valilikten de bir kişi rica etmiştim. Allah razı olsun o dönemin valisi Vali Yardımcısı olarak Ahmet Zahteroğulları’nı görevlendirmişti. Biz Bolu Belediye olarak bu zamana kadar yaptığımız birçok şeyde şuan ki valimiz Ahmet Zahteroğulları’nın da emeği vardır! Akil gurup işte o guruptu. Yine aynı kişilerle birlikte Ticaret ve Sanayi odasında Perşembe akşamları toplanarak Bolu’nun sorunları ile ilgili toplanıyoruz.

 ABANT’A KADAR OLAN BÖLGEYİ MÜCAVİR ALAN OLARAK ALDIK

 Bolu’yu yakından ilgilendiren şok açıklamalarını sürdüren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant’a kadar olan alanı belediyenin mücavir alanı içersine de aldıklarını da belirterek, “Vali Bey ve akil gurup ile yaptığımız istişareler doğrultusunda inşallah Bolu’nun Kuzey tarafındaki olan yaylaları belki belediye hudutlarına mücavir alan olarak alacağız. Bunları niçin yapıyoruz. Bolu’yu geleceğe taşımak için. Yayla probleminin dert olmaktan kurtarmak için yapıyoruz. Yaylaları problemden avantaja çevirebilir miyiz diye hesaplıyoruz. Acaba yayla turizmi ile ilgili alt yapı oluşturabilir miyiz diye düşünüyoruz. Biz şuanda Abant’ta kadar olan bölgeyi mücavir alan olarak aldık. Şuanda Abant’ta kadar olan yerde imar çalışması yaptık. Belediye Meclisimizde de bu çalışmayı  bu gün oylamaya sunacağız. Bu çalışmada amacımız, Abant yolu üzerindeki yerleri ruhsatlı veya makul hale getirerek onlara yardımcı olmak. Bir diğer husus da 50 yıl sonra Abant Yolu turizm açısında öyle bir noktaya gelmeli ki gelenler bu işi yapanlardan Allah razı olsun demelidir. Bunu sağlayabilir miyiz? Bunun peşindeyiz. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER