Kimse Yok Mu Derneği “Bismillah” dedi

Toplumun yardım değerlerini etkin hale getirerek din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin saygınlıklarını koruma hassasiyetiyle yurt içi ve yurtdışındaki ihtiyaç sahiplerine acil ve kalıcı çözümler oluşturup yardımlarda bulunmak amacında olduklarını dile getiren Kimse Yok Mu derneği üyeleri herkes yardım için çağrıda bulundu.

Kimse Yok Mu Derneği “Bismillah” dedi
 Haber; Duygu Kaya

 

Kimse Yok mu Derneği’nin Bolu şube Başkanı Ahmet Nuri Gürsoy derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gürsoy ’’Bir soruydu kimse yok mu? 17 Ağustos Depremi’nin sonrasından taşlar, enkazlar arasından bu ses yükseliyor, can pazarında enkaz altındakiler ve onları kurtarmak isteyenler birbirlerine sesleniyordu. ‘’Kimse yok mu?’’ Deprem bölgesine koşan Samanyolu Televizyonu ekipleri ve gönüllüler, döndüklerinde de yardım faaliyetlerine ara vermediler. İhtiyaçlar bitmek bilmiyor, üstelik artık Türkiye’nin dört bir yanından yardım çağrıları geliyordu. ‘’Kimse yok mu? ’’programının yapılmasına böylece karar verildi. Televizyon programı gün geçtikçe daha çok izleyiciye ulaşmaya başladı. Yardım çağrıları ve yardımseverlerin yoksullara ulaştırmak üzere yapmak istedikleri bağışlar artık televizyon programının yayınına sığmayacak boyutlara ulaşmıştı. 2002 yılında televizyon bünyesinde yoksulla yardımseverleri buluşturan bir dernek yapısı kuruldu. Gittikçe artan talepler Kimse Yok Mu Derneği’ni büyümeye ve uluslar arası faaliyetlere koşmaya sevk ediyordu. İşte bu sebeplerle 2004 yılının Mart ayında dernek televizyon bünyesinden ayrılarak sivil toplum kuruluşu hüviyeti kazandı. Kimse Yok mu Derneği’nin kuruluş tarihi ve uluslar arası anlamda bir insani yardım derneği misyonuna adım atı tarihi olarak 2004 yılı Mart ayı kabul edilir. Kimse Yok Mu, özellikle 2006 yılında Türkiye içindeki şubeleşme ve teşkilatlanma çalışmalarına hız verdi. Anadolu’nun büyük illerinde şubeler açmaya başlayan derneğin şu anda 40 şubesi bulunuyor.’’ Dedi.

 

“10. yılımızı geride bıraktık”

 

Derneğin çalışma alanları hakkında bilgi veren Gürsoy şunları söyledi; ‘’Yoksulluğun uğradığı her yerde her durumda görev başında olan Kimse Yok Mu, 10. yılını geride bıraktığı 2013 yılı itibariyle çalışma alanlarını da 7 kategoride sınıflandırdı. Yurt İçi Yardımlar, Yurt Dışı Yardımlar, Sağlık Yardımları, Eğitim Yardımları, Yetim Yardımları, Kalıcı Yardımlar ve Acil Yardımlar olarak sıralanabilecek bu alanlarda Türkiye’de ve dünyada pek çok ihtiyaç sahibinin problemlerinin kalıcı olarak çözülmesine vesile oluyor.’’

“Kamu Yararına Çalışıyoruz’’

Bir çok vakıftan farklı olarak “Kimse Yok mu” derneğinin kamu yararına çalıştığını ifade eden Gürsoy ‘’Kimse Yok Mu’nun Türkiye ve dünya kamuoyunun güvenini kazanmasıyla elde ettiği prestij derneğin ‘’ Kamu Yararına Çalışan Dernek’’ statüsünü almasıyla taçlandı. 19.01.2006 tarih ve 2006-9982 Bakanlar Kurulu kararıyla verilen statünün onay imzasını dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer attı. Kimse Yok Mu Derneği ayrıca ‘’İzin Almadan Yardım Toplama Yetkisi’’ ve 2008 yılında TBMM tarafından takdim elden ‘’ Üstün Hizmet Ödlülü’nün sahibi olup, Birleşmiş Milletler kuruluşu olan ECOSOC’ UN danışman üyesidir.’’ Şeklinde konuştu

                             

“Büyük işlere imza attık”

 

Açıklamasının sonunda derneğe katılım için çağrıda bulunan Ahmet Nuri Gürsoy şunları söyledi; ‘’2012 yılı itibariyle kurulduğu 2002 yılından bu yana 10 seneyi geride bırakan Kimse Yok Mu genç yaşında hem nitelik hem de nicelik açısından büyük işlere imza atmış olmanın tatlı huzurunu yaşıyor. Bu güne kadar 276 bin ailenin elinden tuttuk. Türkiye’yi ve dünyayı kucaklayan iyilik faaliyetlerini her geçen yıl arttırarak yoluna devam etmeyi arzulayan Kimse Yok Mu, bu yolculuğa gönül vermek isteyen herkesi davet ediyor.” 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128