banner128

25 Nisan 2018 Çarşamba

KIRTASİYE kırtasiyeciden alınır…

Petek Kırtasiye’nin sahibi Kemal Sert sektörün gelişimi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

28 Eylül 2013 Cumartesi 21:58
Bu haber 1600 kez okundu
KIRTASİYE kırtasiyeciden alınır…
 Röportaj: Mehmet ENGİN

Fotoğraf: Volkan Yılmaz

Otuz beş yıldır Bolu’da kırtasiye işletmeciliği yapan Petek Kırtasiye’nin sahibi Kemal Bey ile kırtasiyecilik, kırtasiye ürünleri, sağlıklı ürünler, zararlı ürünler, AVM ’lerdeki kırtasiyecilik, ucuz ürün satan ucuzluk pazarlarındaki kırtasiyecilik gibi çeşitli konularda bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdik. Kemal Sert, sözlerine şirketlerinin kuruluş gününden bu zamana kadar olan gelişmelerden başladı. Sert; ‘’Biz 1978 yılından bu yana Bolu’da kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeyiz ve 35 yıldır Bolu halkına hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz ve Bolu halkına da bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Şu anda iki mağaza ile faaliyete devam etmekteyiz. Bolu halkına kaliteli ve uygun fiyatlarla çok çeşitli seçenekleriyle hizmet vermeye çalışıyoruz.’’şeklinde konuştu.

 

 

REKABET ŞARTLARI DEĞİŞTİ…

 

Sert; “Bildiğiniz üzere ülkemizde uzun süreli hizmet veren işletmeler sınırlı sayıdadır, ülkemizdeki işletmelerin ömrü ortalama 9 – 10 yıldır. Biz her zorluğa rağmen hizmet vermeye devam ediyoruz. Son zamanlarda rekabet şartlarında da değişmeler oldu. Artık rakibimiz sadece yerel işletmeler değil ülke çapındaki işletmeler, ucuzluk pazarları, internet üzerinden faaliyet gösteren e-ticaret, e-kırtasiye gibi işletmelerin hepsi artık bize rakip olmaya başladı.  Kırtasiye tam manasıyla bir sektör olamadı maalesef çünkü kırtasiye ürününü bir markette, ucuzluk pazarında, internette, AVM’de her yerde bulabiliyorsunuz. Bunla ilgili çalışmalar devam etmesine rağmen henüz bir uygulama getirilemedi. Artık ticaretteki düşünce yapısı da değişti. AVM’lerde aradığınız her şeyi bulabildiğiniz için müşteriler AVM’lere akın ediyor ve istediği, her şeyi oradan temin ederek alışverişini yapıyor. Bu şekilde bir ticaret anlayışı elbette ki bizim müşteri sayımızı da etkiledi ve bir düşüş yaşandı. Ayrıca bizim sektörümüz sezonluk diyebiliriz. Çünkü okulların ilk açıldığı dönemlerde bir hareketlilik yaşanıyor geriye kalan tarihlerde ise durgunluk yaşıyoruz. Ayrıca avmler gibi büyük işletmeler küçük işletmeleri yok olmaya itiyor. Bizler de büyümek büyük işletmelerle rakip olabilmek isteriz ama bunun içinde ayrıca bir finansman gerekmektedir. Fakat ülkemizde değişken bir ekonomi olduğu için bizim de bu ekonomiye ayak uydurabilmemiz çok zor. ‘’şeklinde konuştu.

 

 

ÜRÜN  GÜVENLİĞİ VE SAĞLIK SERTİFİKASI OLMASI GEREKLİ

 

Petek Kırtasiye’nin sahibi Kemal Sert; ‘’Son yıllarda halk sağlığı daha fazla gündeme gelmeye başladı. Kırtasiye sektöründe satılan ürünlerin sağlık sertifikası olması şu anda gündemde ve ayrıca yurt dışından getirilen ürünlerin satış reyonlarına gelene kadar belirli testlerden geçmesi gerekmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ‘’Bakanlık olarak ürün güvenliği konusundaki politikamız ‘GÜVENSİZ ÜRÜNE KARŞI SIFIR TOLERANSTIR’ dedi. Riskli görülen ürünlerden alınan numuneler akredite laboratuarlarda test ettirilmiş 43 firmada 33 bin 556 adet ürün denetlenmiş durumda. 28 firmanın 12 bin 718 ürününün aykırı olduğu tespit edilmiştir. Bunlar Bakanlı tarafından yapılan araştırma sonuçlarıdır. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyor ve ürünlerimizin kalitesine dikkat ediyoruz. Daha çok sağlık sertifikası olan ürünleri satışa sunmaya çalışıyoruz. Çünkü çocuklarımızın sağlığı her şeyden daha önemlidir. Biz bunları ön planda tutuyoruz fakat toplumumuzun da bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Şu anda Sağlık Bakanlığımızın ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın ciddi yaptırımlar var. İlimizde de şu anda Ankara’dan gelen denetmenler tarafından bütün kırtasiyeler ve ucuzluk pazarları denetlenmektedir. Ürünlerin sağlıksız olması durumunda ciddi maddi cezaları vardır. Çocukların sağlığını ilgilendiren bir diğer konu ise uçucu madde olan solvent içeren yapıştırıcıların 18 yaş altı çocuklara satışı yasaktır. Daha önce satışı olan kokulu silgi tarzı ürünlerin satışı tamamen yasaklaştırılmıştır. Oyun hamurunda guliten var çanta grubunda, kalem kutularda fitilat denen maddenin olmaması gerekmektedir. Biz de bu konuda ürünlerin ilk olarak sağlık sertifikalarına bakıyoruz ve sertifikalı ürünleri satmayı tercih ediyoruz.’’ Biçiminde konuştu.

 

 

BU DENETİMLER NE ZAMANDIR YAPILIYOR?

 

Kemal Sert; ‘’Son iki yıldır ciddi bir şekilde çalışma yapılıyor. Geçtiğimiz hafta Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın bir açıklaması vardı. Denetimler sonucunda sağlıksız ürünler tespit edilerek bu ürünler üreten firmalar da ifşa edilecek. Yani halkın bilinçlendirilmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. İnsanlarımız ucuz diyerek ucuzluk pazarlarına yönelmemelidir. Çünkü sağlıksız ürünler genellikle buralarda satışa sunulmaktadır. İlimizde de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetimler yapılıyor. Çeşitli dönemlerde de İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından da bandrolsüz kitapların yani korsan kitaplarla ilgili bir denetimi olmaktadır. Bence bunların daha sıklıkla yapılması ve özen gösterilmesi gerekmektedir.’’ Dedi.

 

 

VELİLERE ÇİN MALLARI UYARISI

 

Petek Kırtasiye’nin sahibi Kemal Sert ‘’Öğrenci velilerini Çin malı ürünlerden uzak durmaları konusunda uyarıyoruz. Görsel olarak cıvıl cıvıl olan, çocuklarımızın ilgisini bir çırpıda çekiveren ürünler hangi malzemelerden yapılmaktadır? Boyalı ve kanserojen riski yüksek Çin malı ürünler çocuklarımızın sağlığını tehdit etmektedir. Süslü kırtasiye ürünleri ağır kanserojen kimyasallar içermektedir. Kırtasiye malzemesi alırken yaş grubuna uygun, markalı, mümkün olduğunca boyaısz ya da az boyalı yerli ürünler tercih edilmeli, plastik baskılı, kokulu ürünler alınmamalıdır. Mutlaka TSE damgalı ürünler tercih edilmelidir. ‘’diye konuştu.

 

 

MARKETLER YASASI’NDA BİR AN ÖNCE DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR

 

Sert; ‘’Ülkemizde bazı meslekler maalesef kan kaybediyor ve kapanmak zorunda kalıyor. Yaklaşık 50 yıldır hizmet veren bizim yan tarafımızda bulunan Şekerci Hayrettin maalesef dün itibariyle kapandı. Bu konuda büyük bir üzüntü yaşıyoruz çünkü 35 yıldır beraber işletmecilik yapıyoruz ve ne yazık ki Şekerci Hayrettin’de kapanan küçük işletmeler kervanına katıldı.  Bazı meslek kategorileri çok büyük sıkıntıda bu konuya bir çözüm bulunması gerekmektedir.  Ben aynı zamanda Ticaret Odası meclis üyesiyim daha önce yönetim kurulu üyeliği yaptım ve bu konuyla ilgili mecliste bekleyen marketler yasasının bir an önce gündeme gelip bir ciddi bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir ki küçük esnaf ömrünü devam ettirebilsin. Çünkü küçük işletmeler ekonominin can damarıdır. Büyük işletmeler marketler tabi ki olmalı fakat küçük işletmeler de unutulmamalıdır. Yurt dışında AVM’ler il sınırlarının dışına yapılmış ve orada yeni küçük bir şehir gibi kurulmuştur. Ülkemizde ise şehrin göbeğinde AVM’ler yapılmıştır. Bu tür işletmeleri şehir merkezine uzak alanlara yapılmalı ki küçük esnafta ömrünü devam ettirebilsin. Artık bu küçük işletmeler daha çok tarihi eser gibi kaldı yani insanlara nostalji yaşatır gibi olduk. Bu çevremizdeki işletmeler ve burası bir tarihi dokudur ve buranın korunması gerekmektedir. Tabi ki işletmeler kendini büyütsün geliştirsin ama buradaki tarihi dokuyu bozmamak ve kültürel dokuya sahip çıkılması gerekmektedir. Bolu’da bir kültürde birleşemiyoruz ve sadece kendi yağımızda kavruluyoruz.’’ Dedi.

 

ÖĞRENCİLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

 

Petek Kırtasiye’nin sahibi Kemal Sert sözlerini şu şekilde tamamladı ;‘’Bolu’muz Türkiye’nin en güzel şehri yani bize göre çok farklı ve çok özel bir yere sahiptir. Ana caddedeki değişimin ne getirip ne götüreceğini daha anlayamadık, çünkü şu tarihler bizim sezonumuz olduğu için anlayamadık. Zaman içinde esnafımıza neler getirip neler götüreceğini göreceğiz. Şehrimizin de, yapılan çalışmalar sonunda daha güzel bir hale gelmesini umuyoruz ve şehrimize misafir olarak gelen öğrencilerimize sahip çıkmalıyız çünkü onlar ekonominin bel kemiğidir. Ayrıca öğrenciler en büyük turizm elçileridir. Üniversite şehri durumunda olan Bolumuzun bu öğrencilerimize hem iyi bir ev sahipliği yapması lazım hem de bu çocuklarımıza hoşgörülü olması gerekmektedir.’’


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  GAZETE MANŞETLERİ
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  ARŞİV
  banner82

  banner129

  banner124