“Kıvıracak yerleri kalmadı”

Bolu Baro Başkanı Avukat Ferit Atalay, Yargıtay’ın geçtiğimiz günler de ‘Bylock kullanmanın tek başına terör örgütü üyeliğine yeterli delil’ olması kararını değerlendirdi. Atalay Bylock kullananların artık kıvıracak bir yerleri kalmadığını söyledi.

 “Kıvıracak yerleri kalmadı”

Özel Haber: Semih BAYKAL

Bolu Baro Başkanı Avukat Ferit Atalay gazetemize yaptığı özel açıklamada, Yargıtay’ın bu kararı verme sürecini anlatarak; “Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) kanunlar çerçevesinde kendisine verilen haklardan bir tanesi de genel güvenlik ile ilgili istihbarat sağlamaktı. Ancak geçmişte MİT’in sağladığı istihbarat bilgileri mahkemelerde delil niteliği sayılmıyordu. Ne var ki 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi sonrası FETÖ Terör Örgütünün Litvanya’da bulunan serverın şifrelerini çözdü. Terör örgütünün bu server üzerinden yaptığı konuşmaları ve kriptoları çözerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdi, illere kadar geldi. FETÖ Terör Örgütü’nün en önemli haberleşme cihazı telefonlara yüklenen ‘Bylock’ uygulamasıydı. Bununla ilgili olarak İstanbul’da daha önce Metin Özçelik ve Mustafa Başer olmak üzere iki tane hakim yargılandı. İddianamelerinde defalarca hatta 400 – 500 kere ‘Bylock’ kullandıkları yönünde ifadeler vardı. Bu hakimlere 10’ar yıl hapis cezası verildi. Hakimleri yargılayanlar ise Yargıtay 16’ıncı Ağır Ceza Dairesiydi. Bu iki hakem burada yaptıkları itirazlarda Bylock’un tek başına delil olarak sayılamayacağını söylediler. Ağır Ceza Dairesi ise bu uygulamayı tek başına uygulama olarak saymıştı. Bylock delil olarak sayılırken şuna dikkat çekildi. Yargıtay 16’ıncı Ağır Ceza Dairesi, Bylock yüklemek değil defalarca suç işlemek adına kullanıldığının tespiti halinde de bu uygulama üzerinden ‘Terör örgütü üyesi’ olmak suçundan ceza verilebileceğini söyledi. Bu karar sonucu iki hakim itiraz ederek olayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay’da Ceza Daireleri Genel Kurulu’nu toplayarak kararı gözden geçirip tekrar onayladı. Bunun anlamı kişinin Bylock kullanması terör örgütü üyeliğine dair inandırıcı ve yeterli olarak delil sayılacak” ifadelerini kullandı.

“KIVIRACAK YERLERİ KALMADI”

Atalay, açıklamasının devamında bu kararın davalara nasıl etki edeceği konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Atalay, Bylock kullanıcılarının bu karar sonrası artık kıvıramayacaklarını söyleyerek; “FETÖ Terör Örgütü soruşturmasına yönelik hangi şahıslarda Bylock tespiti yapıldıysa Cumhuriyet Savcılığı’na iletiliyor. İletişim kayıtları için BTK’ya bir yazı gönderiyoruz. BTK’dan gelen incelemelerde kişinin Bylock’a ne zaman girdiği ne kadar aktif kaldığı ne yolladığı ne konuştuğu hakkında tüm bilgileri veriliyor. Birçok sanık duruşmalarda Bylock kullanmadığı yönünde sürekli itirazda bulunuyor. Özellikle yükledim ama kullanmadım diyor. Yani yüklemek ayrı kullanmak ayrı bunu kabul ediyoruz. Fakat kullandığı halde kullanmadım diyenlerin konuşmaları artık açık açık ortaya çıkıyor. Dakikası, saati, saniyesi hangi baz istasyonundan girmiş hangi e – mail numarasından girmiş, kiminle konuşmuş, neler söylemiş bu çok net olarak geliyor. Bu da net bir şekilde iyi bir delil oluyor. Dolayısı ile bu Bylock vasıtası ile haberleşerek terör örgütü üyeliği vasıflarını yerine getirenlerin kıvıracak yerleri kalmadı. Bylock kullanmadım diyen çok kişi oluyor ve avukat olarak inanıyorsun. Fakat iletişim kayıtları elinize geçtiği zaman gerçeği anlıyorsunuz. Servera girerek kullandığı tespit edilen kişilerin kaçacak yeri yok” dedi.

TAHMİN 90 BİN ÜZERİNDE

Atalay açıklamasında Türkiye’deki Bylock kullancı rakamlarına değinerek; “Türkiye’de ilk olarak Bylock kullanan toplam 225 bin kişinin olduğunu söyledi. Sonra MİT revize etti ve sayı 122 bine düştü. Sonra 102 bin kişiye düştü. Ülkemizde tahmin edilen Bylock kullanıcısı rakamları ise 90 bin kişi civarında olduğu tahmin ediliyor” diye konuştu.

“KESİN DELİL NİTELİĞİ TAŞIYAN BİR OLAY YOK”

Atalay, son olarak bir dönem alternatif program olarak ortaya çıkan ‘Eagle’ hakkında da konuşarak kesin delil niteliği taşıyan bir olay olmadığını söyledi. Atalay şu ifadeleri kullandı; “Bylock’un MİT tarafından deşifre edilmesinin ardından uygulama örgütün haberleşme programından kalktı. Örgütün bir alternatif olarak ‘Eagle’ programını kullandığı söyleniyor. Fakat net olarak FETÖ Terör Örgütünün haberleşme programı olduğuna dair net bir bilgi yok. Yani Eagle üzerinden yapılan haberleşmelerde kesin delil niteliği taşıyan bir olay yok” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER