Kızılay 148. yılını kutladı

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası etkinlikleri kapsamında en fazla kan bağışında bulunan 18 kişiye madalyaları verildi.

Kızılay 148. yılını kutladı

HABER: Erdal TANRIVERDİ

EN FAZLA KAN BAĞIŞINDA BULUNANLAR ÖDÜL ALDI

Kızılay Haftası kutlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerle kutlanan Kızılay Haftası programı kapsamında en fazla kan bağışında bulunan 18 kişiye ödülleri verildi. Bolu’da 10 ve daha fazla sayıda kan bağışında bulunan 18 kişiye ödülleri Vali Aydın Baruş ve Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından verildi.

Kızılay Haftası kutlama programı ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Programa Vali Aydın Baruş başta olmak üzere protokolün tüm üyeleri katıldı.

KIZILAY 148 YAŞINDA

Programda açılış konuşmasını yapan Kızılay Bolu Şube Başkanı Dr. Abdullah Danışman bir sunumla Kızılay hakkında bilgi verdi. Kızılay’ın yaralı Osmanlı askerlerine yardım etmek için 1868’te Hilal-i Ahmer adıyla kurulduğunu söyleyen Danışman, Cumhurbaşkanlığı himayesinde bulunan Kızılay’ın mensubu olmanın gurur verici olduğunu söyledi.

İSMİ KIZILAY OLARAK DEĞİŞTİ

Atatürk tarafından 1935’te Hilal-i Ahmer isminin Türk Kızılayı olarak değiştirildiğini söyleyen Danışman, hafta etkinlikleri kapsamında yapılan kan bağışları ve Kızılay’ın etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Yönetime geldikleri günden bu yana yoğun bir program uyguladıklarını söyleyen Danışman, ilk olarak Ramazan ayında yapılan yardımları anlattı. Ardından 15 Temmuz tarihinde ülke olarak yaşanan kötü tecrübe sonrası tutulan demokrasi nöbetlerinde Kızılay’ın meydanları boş bırakmayan vatandaşların yanında olduğunu ve ihtiyaçların giderildiğini söyleyen danışman, 28 gün boyunca aralıksız olarak Bolu Kızılay’ının bu görevi yerine getirdiğini belirtti.

 KURBAN BAYRAMI VE OKUL DÖNEMİ ETKİNLİKLERİ

Kurban Bayramı’nda yapılan bağışların geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla olduğuna değinen Danışman, okul döneminde de 100 öğrencinin okul ihtiyaçlarının karşılandığı çalışmaları anlattı. Danışman son olarak burs projelerine değindi.

Kızılay Haftası programında kürsüye gelen Vali Aydın Baruş, Kızılay’ın köklü bir kuruluş olduğunu söyleyerek, dünyanın neresinde olursa olsun ırk, din, dil renk ayırımı yapmadan insanlığa hizmet ettiğini belirtti. Kızılay’ın, arkasında büyük bir millet olduğunu bilerek yardıma koştuğunu söyleyen Baruş, iyilik yapmanın bu milletin sahip olduğu en büyük özelliklerden biri olduğunu ifade etti. Erdemli olmanın en büyük özelliğinin iyilik yapmak olduğuna değinen Baruş, Türk Milletinin de en aziz bildiği vatanı için gereken fedakarlığı yapmaktan kaçınmayacağının altını çizdi. “Bayrağımıza rengini veren bizim kanımızdır” diyen Baruş, Türk milletinin çekinmeden vatanı için kanını verebileceğine dikkat çekti ve kan bağışının da bu denli önemli olduğunu vurguladı. Kızılay’ın kan bağışı kampanyasına kendisinin de eşiyle birlikte katılacağını belirten Baruş, vatandaşların buna duyarlılık göstereceğine inandığını ifade etti.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Baruş’un konuşmasının ardından 10 ve üzeri kan bağışında bulunan 18 kişiye ödülleri verildi. Daha sonra Kızılay tarafından yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128