Kızılay Türkiye’nin gurur abidesidir

Türk Kızılayı Bolu şube başkanı Op.Dr. Hüseyin İka Kızılay’ın 145.yıldönümü nedeniyle Su Cafe’de bir basın toplantısı gerçekleştirdi.İka;”Türk Kızılayı yalnız afetlerde değil, sosyal yardımlarda da, sosyo-kültürel etkinliklerde de, gençlerimizin yardımseverlik ruhuna sahip iyi bir Kızılaycı olarak geleceğe hazırlanmasında da büyük çalışmalar yürütmektedir.” Dedi.

Kızılay Türkiye’nin gurur abidesidir
 Türk Kızılayı Bolu şube başkanı Op.Dr. Hüseyin İka Türk Kızılay’ının 145.kuruluş yıldönümü nedeniyle Karaçayır parkında bulunan Su Cafe’de bir basın açıklaması yaptı.”İnsanlığın bulunduğu her yerde, acı çektiği her yerde olmayı görev kabul eden Türk Kızılay’ımızın 145. yılını kutlamaktayız” diyen İka; “Savaşta askerlere yardım amacı ile kurulmuş olan Türk Kızılayı gerek tarihi geçmişi ve gerekse teşkilatlanması ile Türkiye Cumhuriyetinin en köklü ve en büyük kuruluşu olma özelliğini taşımaktadır. Hilal-i Ahmer adı ile kurulan bu büyük teşkilata Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kızılay ismi konulmuştur. İnsanlık, evrensellik, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, birlik ve hayır kurumu niteliği gibi ilkelere sahip Türk Kızılay'ının yalnızca ülke sınırlarımızda değil tüm dünyada örnek oluşturacak insani yardım hareketlerinde bulunması ilkelerini fiiliyata geçirdiğinin en güzel göstergesidir. Türk Kızılayı yalnız afetlerde değil, sosyal yardımlarda da, sosyo-kültürel etkinliklerde de, gençlerimizin yardımseverlik ruhuna sahip iyi bir Kızılaycı olarak geleceğe hazırlanmasında da büyük çalışmalar yürütmektedir. Ülkemizdeki tüm kan ve kan ürünlerinin ihtiyaçları da Kızılayımızın aldığı kan bağışları ile karşılanmaktadır. Bu büyük kan bağışı organizasyonu ile yıllık 1,5 milyon ünite kandan fazlası kan bağışçılarımızdan alınmakta ve ihtiyacı olan hastalarımıza ulaştırılmaktadır.” Dedi.

 

“Onurluyuz, Gururluyuz”

 

 

“14 Haziran'da kutlayacağımız Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Gününde ilimizde düzenli aralıklarla kan bağışında bulunan yirmi bağışçımıza törenle madalyaları takdim edilecektir.” Diyen İka;  “Bu vesile ile sağlıklı her erkeğin yılda dört kez, kadınların ise yılda üç kez kan bağışında bulunabileceklerini, bu bağışın sağlık açısından ve dini yönden sakınca taşımadığını da hatırlatmakta fayda görüyorum. Unutulmaması gereken bir nokta da insanlarımızın sahip çıkması ile bu büyük kuruluşun ayakta kaldığıdır. Yine unutulmaması gereken bir nokta da kendilerinin farkında olmamasına rağmen yardıma ihtiyacı olan insanlarımızın Kızılay’ımızın asıl sahipleri olduğudur. Geçmişten gelen, köklerimizde yaşam bulan bu hayırseverlik ruhu Kızılay’ımızı her dönemde milletimizin baş tacı yapmıştır. İlkeleri doğrultusunda yapılan yardımlarla da diğer yardım kurumlarından farklı bir özellik taşımaktadır. Tüm dünyada göğsümüzü kabartan, gururumuz olan Türk Kızılayı’nın 145. kuruluş yıldönümünü kutlar, bu büyük kuruluşa sahip çıkarak yapmış oldukları katkılardan ve desteklerden dolayı büyük milletimize ve Bolu Halkına şükranlarımızı sunarım.” Dedi.

 

 

 

 

 

                                                                                  

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER