banner120

Kızıltan tepkili!

Yeniçağa Gölü ile ilgili olarak yapılan haberlere Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan’dan büyük tepki geldi.

Kızıltan tepkili!
 Yeniçağa Gölü ile ilgili olarak yapılan haberlere Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan’dan büyük tepki geldi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Kızıltan, “Yeniçağa Gölü ile ilgili yaptığımız çalışmalar arasında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, GİZ - Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu, Bolu Valiliği, Yeniçağa Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile birlikte Eylül 2009'dan itibaren “İklim Değişikliğinin Etkisinin Azaltılması ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması için Türkiye Sulak Alanlarının Korunması ve Sürdürülebilir Kullanımı” projesi yürütülmektedir. Hatta bu uluslar arası projede Yeniçağa Gölü pilot bölge alanı seçilmiştir.  “İklim Değişikliğinin Etkisinin Azaltılması ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması için Türkiye Sulak Alanlarının Korunması ve Sürdürülebilir Kullanımı” projesi, Türkiye sulak alanlarının ekolojik ve sosyo-ekonomik fonksiyonları ile gelecek kuşaklar için korunması amacı ile, sulak alanların korunması ve farklı kullanımları için iklim değişikliğinin de etkileri göz önünde bulundurularak bir yaklaşım oluşturulması ve uygulanması hedeflenmiştir. Bu proje kapsamında pilot bölge seçilen, ülkemizin 137 sulak alanlarından birisi olan, 200 kuş türü, 12 endemik ve 6 ender olmak üzere 350 bitki türüne sahip doğa harikası Yeniçağa Gölü’nün kirliliğe maruz kalmaması ve sürekli temiz kalması konusunda bu güne kadar tam bir işbirliği anlayışıyla hareket edilerek, yapılan her türlü araştırma çalışmalarında gerekli lojistik destekler eksiksiz bir şekilde sunulmuştur.” Dedi.

 

Hiçbir toplantıya katılmadı

Bu tür araştırmaların karşılıklı diyalog ve bilgilendirme anlayışıyla yapılmasının kurumlar arasındaki kopukluk ve yanlış anlaşılmalara yol açmanın önlenmesi açısından önemli olduğuna dikkat çeken Kızıltan; “ Ayrıca, elde edilen araştırma sonuçlarının, yukarıda belirtilen proje kapsamında Yeniçağa Gölünün Bölge planının çıkartılmasından sonra proje ortaklarının tümünün mutabakatıyla açıklanması gerekmektedir. Buna rağmen proje ortaklarının hiçbirinin, hatta üniversitenin dahi haberi olmadan, 4 yıldan bu yana ulusal ve uluslar arası düzeyde yapılan toplantılara katılmayan Sayın Külköylüoğlu tarafından basın ile paylaşılması ilçemizin ve Bolu’muzun imajını olumsuz yönde etkilemiştir.” Diye konuştu.

 

İlçemiz hedef alınmıştır

 

Kızıltan sözlerini şu şekilde tamamladı; “Ulusal basın kuruluşlarına verilen açıklama, ilçemiz ve bölgemiz halkı üzerinde çok olumsuz intiba meydana getirmiştir. Bu açıklamalar, ilçemizin turizm başta olmak üzere, sosyo-ekonomik gelişmesine yönelik proje ve çalışmalarda birçok kamu ve özel sektör temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde elde ettiğimiz gelişmeleri baltalayacak niteliktedir. Söz konusu açıklama çözüm amaçlı mı? yoksa farklı amaçlarla mı? yapılmıştır. Eğer araştırma çözüm amaçlı ise neden proje ortaklarına rapor halinde sunulmadan basına açıklama yolu seçilmiştir.  Bunlara açıklama getirilmelidir. Madem araştırma yapıldı böyle bir sonuç var.  Proje ortaklarıyla bilgi paylaşımı yapılması gerekmez miydi? Bu şekilde açıklamayı biz ilçemizi hedef alan altında farklı sebepler yatan bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Yeniçağa Belediyesi olarak gerek ilçemiz ve gerekse Bolu’nun Turizm potansiyelini çok olumsuz bir şekilde etkileyecek sorumsuz beyanlardan kaçınılarak dikkatli davranılması gerektiğine inanıyor ve bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124