Kobilere, 2015 yılı mali destekleri bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2015 yılı mali destekleri bilgilendirme toplantısı Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında yapıldı. Toplantıya Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Bolu Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özkoparan ve çok sayıda KOBİ desteği alan kişi katıldı. Toplantı da akıllarda tek kalan ise Vali Zahteroğulları'nın konuşması oldu.

Kobilere, 2015 yılı mali destekleri bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 Haber: Semih BAYKAL

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilen toplantı da ilk olarak Bolu Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özkoparan konuştu. Konuşmasında Özkopran şunları söyledi; " Bilindiği gibi Doğu Marmara Kalkınma ajansımız hazırlanan yönetim planı doğrultusunda önüne çıkan konu ve sektörlerde faaliyet alanında  bulunan 5 il de 2010 yılından bu yana KOBİ ve kurumlara yönelik projeye dayalı mali destek programları yürütüyor. Ekonomimizin can damarını kobilerimiz oluşturuyor. Toplam işlemlerin yüzde 99'unu oluşturan kobilerimiz istihdamın yüzde 75'ini, ihracattın da yüzde 60'ını gerçekleştiriyor. Bunlar son derece ciddi oranlardır. Dolaysıyla ekonomimizin büyümesi, kobilerimizin büyümesi, kendilerini geliştirmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Markanın söz konusu mali destek programı kobilerimizin kendi işlerini ve kapasitelerini geliştirebilmek için önemli bir fırsat penceresi açıyor. Çünkü artık herhangi bir teşvik programını beklemek yerine kobilerimiz kendi ihtiyaçlarını projelendirip, bu gibi programlar aracılığıyla mali desteklerini temin edebilme şansına sahip oluyorlar" diye söyledi.

 

"YENİLİKÇİLİK VE ARGE'YE YATIRIM YAPACAĞIZ"

 

Özkoparan'dan sonra kürsüye gelen Vali Zahteroğulları Artık teknolojiyi transfer eden değil, teknoloji üreten, artık taklit eden değil, taklit edilen sanayiler kurmamız konusuna önem vererek şunları ifade etti; " Biz kalkınma yolunda bir ülkeyiz. Ülke olarak kabuğumuzu kırdığımıza inanıyorum. 12  yıl önce buradayken doğrusu hayal ettiklerimizden çok daha iyi noktadayız,Ülke olarak da Bolu şehri olarak da. Ancak yeterli değil, bizim daha hızlı koşmamız lazım. Arkadaşlar bu toplantı sadece bir proje veya kaynak paylaşımı toplantısı değildir. Biz eğer yöneticilik ve üretim yapamazsak sanayi kalkınma olmaz. Üretimde de katma değeri yüksek üretimler yapamazsak istediğimiz kalkınma seviyesinde kalkınamayacağız. Bu nedenle biz belli bir noktaya geldik. 2-3 bin dolarlardan 10 bin dolara geçtik. İşte bu durumda biraz kalkındık. Ama halen daha 30bin, 40 bin, 50 bin, 100 bin doların üzerinde kişi başı geliri olan ülkelerle mücadele etmek durumundayız. Bunu da ancak kulvar değiştirmekle olduğunu söylüyor bütün ekonomistler, girişimciler, yatırımcılar, iş adamları ve düşünen herkes. Nasıl kulvar değiştirilecek? Biz artık teknolojiyi transfer eden değil, teknoloji üreten, artık taklit eden değil, taklit edilen sanayiler kurmamız lazım.  Bunun içinde iki şey lazım yenilikçilik ve arge'ye yatırım yapacağız" diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 19:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
seyit ahmet bayram
seyit ahmet bayram - 6 yıl Önce

arge dediği avrupa akp değilmi deniz fenerinden sora onamı geldi sıra

SIRADAKİ HABER

banner128