KOBİ’lerin belgelendirme işlemlerine % 100 destek

KOSGEB tarafından KOBİ’lere sağlanan belgelendirme desteğinin oranı, KOSGEB destek yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile % 100’e yükseltildi.

KOBİ’lerin belgelendirme işlemlerine % 100 destek
HABER: Semih BAYKAL
KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği çerçevesinde uygulanan Genel Destek Programı’nda değişikliğe gidilerek, KOBİ’lere TSE ve Türk Patent Enstitüsü’nden alacakları belgelendirme hizmeti için sağlanan destek oranı yükseltilerek % 100’e çıkarıldı. Konuyla ilgili KOSGEB Bolu Müdürü Celil Kürşad Dereci ve TSE Bolu Bölge Temsilcisi Mithat Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası’nda Başkan Türker Ateş’i ziyaret ederek konuyla ilgili detay bilgileri Başkan Ateş ile paylaştı.
KOSGEB tarafından sağlanan belgelendirme desteği ile ilgili bilgiler veren KOSGEB Bolu Müdürü Celil Kürşad Dereci, “KOSGEB tarafından KOBİ’lere yönelik olarak yürütülen genel destek programı kapsamında, KOBİ’lerin ve girişimcilerin TSE’den alacakları belge hizmetlerine verilen desteğin oranı KOSGEB İcra Komitesi’nde alınan karar uyarınca % 100’e çıkarıldı. Bu oran önceden bilindiği gibi % 50 olarak uygulanıyordu. KOBİ’lere böylelikle belge bedelinin tamamı için KOSGEB desteğinden faydalanabilmesinin yolu açılmış oldu. Aynı durum, Türk Patent Enstitüsü’nden alınan sınai mülkiyet hakları belgeleri için de geçerli olacak. Belge başına 2.500 TL olarak belirlenen ve vergisi hariç belge masrafının tamamını karşılayacak olan destek limiti, üç yıl boyunca toplam 10.000 TL’ye kadar KOBİ’lerimiz tarafından kullanılabilecek. Bu tutar, belge için başvuru, dosya inceleme, tetkik, denetim ve belgelendirme giderlerini kapsamaktadır. Ayrıca, KOSGEB’in test-analiz desteği kapsamında, KOBİ’ler tarafından yaptırılacak her türlü test, analiz ve deneyler için de % 50 oranında ve toplamda üç yıl boyunca 20.000 TL’ye kadar destekten istifade edilebilecek. Söz konusu belgelendirme desteğinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerimiz Müdürlüğümüz uzmanları ile iletişime geçip başvuru ve yönlendirme desteği alabilirler.” ifadelerinde bulundu.
TSE Bolu Bölge temsilcisi Mithat Yılmaz ise TSE tarafından, alanında uzman kadrolar aracılığıyla ürün, sistem ve personel belgelendirme, laboratuvar akreditasyon belgeleri, test-analiz ve deney işlemleri gibi alanlarda reel sektör işletmelerine belgelendirme hizmetinin hızlı ve kaliteli biçimde verildiğini belirterek, KOSGEB’den alınacak söz konusu belgelendirme desteği kapsamında, belgelendirme kuruluşu için TÜRKAK akreditasyon şartının TSE için aranmayacağını bildirdi. 
KOSGEB ve TSE tarafından sunulan desteklerin önemine değinen TSO Başkanı Türker Ateş, “Oda Yönetimi olarak en önemli önceliklerimizden birisi, KOSGEB ve TSE gibi reel sektöre doğrudan hizmet sunan kuruluşlarının desteklerinden yararlanma oranını ve yararlanan KOBİ sayımızı düzenli olarak artırmak olmuştur. KOBİ’lerimizin faaliyetlerinin finansmanında bu destek kuruluşlarımızın katkı ve destekleri son derece önemli. Genel destek programı ile birçok başlıkta, belirli oranlarda destek veriliyor. Ayrıca ar-ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama ile KOBİ’lerimizin yenilikçi uygulamalarına, işbirliği-güçbirliği gibi destek programları ile de birlikte iş yapma kültürüne yönelik girişimlere destekler sağlanıyor. KOBİ’lerimizin KOSGEB desteklerinden azami ölçüde istifade edebilmesi için bugüne kadar Oda olarak aktif biçimde çalıştık. TSE zaten Odamızın da protokoller yaparak sürekli işbirliği içinde olduğu, ülke genelinde en yetkin belgelendirme kuruluşumuz. Sektörlerimizin gelişimi ve rekabet güçlerinin artması için devlet tarafından sağlanan bu desteklerden yararlanma oranımızı ve yararlanan işletme sayımızı günden güne artırmayı hedefliyoruz. Hükümet ve merkezi yönetim de bu gibi çeşitli enstrümanlarla işletmelerimizin kendilerini ve işlerini geliştirmelerine katkı sağlıyor. Biz da Oda olarak, halihazırda çeşitli yasalar uyarınca bir dizi yükümlülükleri sorumlu biçimde yerine getirmeye çalışan KOBİ’lerimize daha fazla dokunabilmek, KOSGEB ve TSE’den hizmet sağlama ve yararlanma oranını daha fazla artırabilmek için bu kuruluşlarımızla işbirliğimizi bu dönemde daha fazla artıracağız.” dedi.  
Ziyarette ayrıca, 2016 yılı içinde KOBİ’lere yönelik olarak gerçekleştirilecek müşterek çalışmalar hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128