Koca katiline ikinci kez hapis çıktı

Kocasını kasten öldürmek suçundan yargılanan ve daha önce 18 yıl 4 ay hapis cezası alan Lütfiye Tayşi’nin, dosyası Yargıtay tarafından bozuldu. Tekrar yargılanan Tayşi yine aynı cezaya çarptırıldı.

Koca katiline ikinci kez hapis çıktı

HABER:Kasım Şahin

Yargıtay’ın bozma kararına karşılık daha önce verdiği kararda ısrar eden Bolu Ağır Ceza Mahkemesi, Lütfiye Tayşi’nin tekrar 18 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Kararı duyan Tayşi duruşma salonunda baygınlık geçirdi. Geçtiğimiz aylarda kocasını öldürmek suçundan yargılandığı Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Lütfiye Tayşi’in dosyası üst mahkeme olan Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay, duruşmaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katılan taraf olarak duruşmalara girmediği gerekçesiyle davanın yeniden görülmesi için dosyayı Ağır Ceza Mahkemesine geri gönderdi. Yapılan yeniden yargılama sonucu yerel mahkeme kararında ısrar etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ;

Kıbrısçık İlçemize bağlı Kökez Köyü'nde çobanlık yapan 34 yaşındaki DursunTayşi isimli şahıs, ocak ayında vurularak hayatını kaybetti. Tayşi'nin av tüfeğiyle öldüğü öğrenilirken olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğu araştırılmaya başlandı. Tayşi’nin eşi Lütfiye Tayşi gözaltına alınırken, kadının vücudunda çok sayıda morluk olduğu tespit edilmiş ardından kocasını öldürmek suçundan tutuklanmıştı. Eşini kasten öldürmek suçundan Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan mahkeme heyeti tarafından 18 yıl 4 ay hapis cezası çarptırılmadan önce şu ifadeyi vermişti. Çobanlık yapan DursunTayşi ile 2012’de evlendiklerini söyleyen Lütfiye Tayşi ifadesinde, “Akşam evde otururken eşim çift kırma av tüfeğini alarak içersine iki adet fişek koydu. Ben bu durumu görünce şüphelendim. Çünkü yaklaşık 1 ay önce av tüfeği ile kendini vurmak istemişti. Ancak ben engel olmuştum. Psikolojik olarak rahatsızlığı vardı. Yaklaşık 3 ay önce Bolu Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedavi görmüştü ve ilaç kullanıyordu. Yine kendini vuracak sandım. Yanına giderek tüfeği tuttum. Elinden almak istedim, beni ittirdi. Sağ gözümü sobanın köşesine vurdum. Tekrar kalkıp tüfeği namlu ucundan ve dipçik kısmından iki elimle tuttuğumda yerde yan yana boğuşmaya başladık. Dursun’un eli tetikteydi. Tetiğe bastı ve tüfek ateş aldı. Eşim bağırarak yere düştü. Pencereyi açıp komşulara yardım etmeleri için seslendim. Komşuların gelmesinden 10 dakika sonra da ambulans geldi. Tüfeği yerden alıp tekrar duvara dayadım. Şoka girdiğim için tüfeği yerine koydum” ifadelerini kullanmıştı.

MAHKEMEDE BAYILDI;

Dosyanın Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi nedeniyle dava yeniden görüldü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatlarının duruşmaya katılan olarak müdahil olmasının ardından duruşma son bir daha görüldü. Hakim karşısında son kez savunma yapan Lütfiye Tayşi; “Kocamı ben öldürmedim. Eşim beni sürekli darp ediyordu. Sürekli beni ölümle tehdit ediyordu. Kendisinin kişisel bozukluğu vardı. Ben onu öldürmedim, o kendini vurarak intihar etti. Merhametle adalete sığınıyorum” demesinin ardından Tayşi önce kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış mühebbet hapis cezasına ardından da haksız tahrik suçundan 22 yıl hapis cezasına ve iyi halinden dolayı cezası 18 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tayşi, Yargıtay tarafından dosyanın geri gönderilmesiyle cezasının indirileceğini beklerken, aynı cezayı tekrar alınca duruşma salonunda bir anda baygınlık geçirdi. Zanlıya kadın uzman çavuş müdahalede bulundu. Adliye personeli tarafından su verilen kadın daha sonra jandarmalar arasında cezaevi aracına bindirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner128

banner129

banner124