banner120

Koku çözümüne 30 milyonluk yatırım

Targim tarım gıda çevre müşavirlik tarafından hazırlanan mevcut atıksu arıtma tesisine ek olarak yapılacak Bolu Belediyesi yeni Atıksu arıtma tesisi ÇED Başvuru dosyası halkın katılım toplantısı Karacaağaç köyünde yapıldı. Yaklaşık 30 milyon Tük lirasına maliyetli planlanan tesis sayesinde köylünün en çok şikayet ettiği koku problemi de, kurulacak koku ünitesindeki biyofiltreler sayesinde son bulacak. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Kerim Yel, Bolu Belediyesinin Çevre Mühendisleri, Targim Tarım Gıda Çevre Müşavirlikte çalışan Çevre Mühendisleri ve Yeni Geçitveren Köyü ile Karacaağaç köylüleri katıldı.

 Koku çözümüne 30 milyonluk yatırım

Haber: Semih BAYKAL

Targim (Tarım Gıda Çevre Müşavirlik) tarafından hazırlanan Bolu Belediyesi yeni Atıksu arıtma tesisi ÇED Başvuru dosyası halkın katılım toplantısında yapılacak yeni atıksu arıtma tesisi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Konu hakkında bilgi veren Targim Tarım Gıda Çevre Müşavirlik de çalışan Çevre Mühendisi Didem Demirel; " Bolu Belediyesinin mevcutta bulunan atık su arıtma tesisinin artık kapasitesini doldurmasından dolayı yapılacak olan revize işlemler ve kapasite artırımına ilişkin bilgileri kapsamaktadır. Projemizi tanıtacak olursak, mevcutta bulunan Yeni Geçitveren Köyü bir nolu parselde merkez atık su artma tesisimiz faal olarak işlemektedir. Buna ilave olarak Karacaağaç köyüne bağlı olan 378 ve 381 nolu parseller de tesisimize ilave edilecek ve toplam 103 bin 200 metrekarelik bir alanda Bolu merkez atıksu arıtma tesisi yapılacaktır. Mevcut atıksu arıtma tesisimizin kapasitesi yetersiz gelmektedir. Bu sebeple de yeni kapasitemizin 100 metre küp bölü güne çıkartılması planlanmaktadır. Projemiz ÇED kapsamında değerlendirilirse ek 1 kapsamında yer almaktadır ve madde 18 kapsamında 30 bin metreküp bölü gün üzerinde kapasiteye atıksu arıtma tesisleri içersine girdiği içinde ÇED raporu hazırlanmakta, ÇED başvuru dosyası, nihai ÇED raporu basamaklarından geçtikten sonra proje faaliyete geçecektir" dedi.

 

 KARAAĞAÇ KÖYÜNE 400 METRE BÜYÜK SUYA 15 METRE MESAFEDE

 

Yeni atıksu arıtma tesisini yerinden bahseden Demirel; " tesisin proses ve teknolojisinden bahsedersek yapılacak revizyonlar da ve yeni teknolojilerin seçilmesi noktasında Bolu atıksu arıtma tesisimiz ilgili yönetmelikler ve istenilen arıtma verimini sağlayacaktır. Bu arıtma tesisimizi 4 bölüm de inceleyebiliriz. Bunlardan ilki ön arıtma birimleri, ikincisi biyolojik arıtma birimleri, üçüncüsü arıtılmış suyun dezenfeksiyonu ve son olarak dördüncüsü de oluşan çamurun arıtma işlemidir. Tesis Yeni geçit veren köyü ve Karacaağaç köyüne yakın mesafededir. Karaağaç köyüne 400 metre Büyük suya 15 metre mesafededir. Yeni atıksu arıtma tesisinin işletme aşamasında 35 kişi 3 vardiya halinde 365 gün 24 saat çalıştırılacak" diye bahsetti.

 

BİYOFİLTRE SAYESİNDE KOKU PROBLEMİ ORTADAN KALKACAK

 

Mevcut atıksu arıtma tesisinden gelen kokudan şikayetçi olan köylünün bu yeni kurulacak tesis sayesinde çözüleceğini söyleyen Demirel; " Koku problemini önleyebilmek amacıyla atıksu arıtma tesisimizde koku giderim sağlayabilecek biyofiltreler ekleyeceğiz. Yeni yapılacak tesiste bu filtreler kullanılacak. Böylece tesiste kokunun asıl kaynağı olan çamurlarda oluşan kokular biyofiltre sayesinde mikro organizmalar aracılığıyla parçalanacak ve koku giderimi sağlanacaktır. Sonuçta kokuyu oluşturan maddeler mikro organizmalar tarafından abzorfe edilecek ve karbondioksit ve suya dönüştürülecek koku problemi ortadan kalkacaktır. Tabi biyofiltrelerin çalışması için de belirli şartların sağlanabilmesi gerekiyor. Bunun için dolgu malzemelerin biyofiltrelere en iyi şekilde temas ettirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda biyofiltre sistemleri işleyişinde kendi kendine devam ettirilen dışarıdan ekstra bir müdahaleye gerek duymadan bir sistemdir. Bu biyofiltre sistemlerinde amonyak, h2es, merkaptan, disülfitler, etmen klorürler, metanoller gibi çok sayıda kokulu bileşenin arıtımında etkin olarak kullanılabilecek" diye söyledi.

 

 

"YAKLAŞIK 30 MİLYON TL MALİYETİ OLACAK"

 

Yeni yapılacak atık su arıtma tesisi ile ilgili köylülerin sorularını cevaplayan Bolu Belediyesi çevre koruma ve kontrol müdürlüğünde çalışan Çevre Mühendisi Adnan Demirel; " Öncelikle yapılacak yeni tesis için vatandaşın cebinden para çıkmayacak. Bu tesisin yaklaşık 30 milyon TL maliyeti olacak. Bu parayı biz Avrupa Yatırım Bankasından 20 yıllık vadeli alacağız. Yapılacak yeni tesiste ilk amacımız vatandaşlarımızın şikayet ettiği koku probleminin önüne geçmek. Bunun için yeni tesis de ayrı bir koku ünitesi yapılacak. Kokuyu giderecek çamura yönelik bir tesis olacak. Tamamen kokuyu toplayacak kolektörler vasıtasıyla bu sayede kokuda giderilmiş olacak. Ek bir bilgi daha vereyim, çamur susuzlaştırma ünitesi de kurulacak. Burada çamurun kapalı ortamda suslaştırılarak kurutulması sağlanacak. Bu da zaten çamurdan çıkacak olan koyu da önleyecek. Bu proje tamamen burayı temizlemeye yönelik olacak. Biz bunları yapmazsak bu sıkıntıyı yaşayacak yine sizlersiniz, bizde bu tesisi kurarak sizin sıkıntı yaşamanızı istemiyoruz" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124