Kölelik nasıl olur anlatayım

Erol Yıldız yazdı...

Kölelik nasıl olur anlatayım

Vatandaşın derdini anlayan yok. Kalmadı desek yalan olmaz. Birileri ceplerini doldururken, açlık mücadelesi verenler ise, önümüzdeki ay, asgari ücretten kesilmemesi için verilen sözde durulacak mı endişesi yaşıyor. Köle desek de henüz bu işin içinde olanlar anlamamış belli ki. Bakın ne demek olduğunu anlatmaya çalışayım. Köle, başkaları tarafından alınıp satılan kişi demektir. Bilmeyene duyurulur. Hiç bir şekilde hak ve özgürlüğe sahip değillerdir. Tek kurtuluşu onu satın alan beyin onu azad etmesidir. Yoksa ölene kadar ona hizmet etmek zorundadır. Hatta karın tokluğuna. Tarih öncelerine dayanan kölelik, daha sonraları savaşlardan ortaya çıkan esirlikten, suç nedeniyle ortaya çıkmış olan durumun neticesinden ve ailesinin köle olmasından doğan çocukların köle olarak satıldığı ortaya çıkmıştır. Köleliğin başlama zamanı ortaçağa dayanır. Ortaçağda ortaya çıkan savaşlar sonucunda, esir alınanlar öldürülmeyip, onlardan faydalanma yoluna gidildi. Mallarına el konuldu. Köle ticareti yapanlar ekonomilerini köleliğe dayandırarak onların sırtından ucuz yaşamın gerekçesini oluşturdular. Sadece bunula kalmayıp, zenginlerin eğlencelerinde eğlence unsuru olarak dövüştürüldü. Onlar taş ocakları ve madenler gibi ağır işlerde çalıştırıldı.

Köle ticaretinin en çok gelişmiş ülkelerde yoğunlaştığını görmek mümkündür. Bir zamanlar Osmanlıya karşı mücadele ederek, ülkemizin dört bir yanını kuşatarak, eskiden olduğu gibi Afrikalıları nasıl köle olarak çalıştırdılarsa, bizleri de köleleştirmek istediler. Halkımızın uyanmasıyla bir anda milli mücadeleye dönüşen yaşam savaşı, yerini tam bağımsız Türkiye'ye bırakarak, emperyalizme karşı büyük başarı elde etti. Ülkemizin halkı kölelikten kurtuldu. Ezilmekten, birilerinin boyunduruğundan, birilerine köle olmaktan kurtarıldı. Köleliği öne çıkararak onların üzerinden yaşama isteğinde olanların en önemlileri içinde bakın kimler vardı. Amerika , İtalya, Fransa, Hollanda ve Portekiz ülkeleri bu işin başını çekmişlerdir.

Atatürk'ün ölümünün ardından elimizi kaptırdığımız bu köle sever dış güçler, zorla bu işi başaramayacaklarını anlayınca işin soğuk savaş ile yapılacağı düşüncesiyle işi büyüterek, gerek pisikolojik baskılar, gerekse ekonomik sıkıştırmalar sonucunda halkın resmen köle olmasa da köle gibi yaşamalarını sağlayan bir çok kuralı, para ile gözü dönmüş bazı kişilerin aklını yıkayarak, bu işi çözmeye kadar gitmişlerdir. İşin başını çekenler, ellerinde bulundurmaya çalıştıkları dünya ekonomisindeki azami paylarını, kemer sıktırarak teminine gidecek doktrinlerde söz sahibi oldular. Şimdi ise bunun acısını halk yerken, keyfini emperyalistlerin ve yardakçılarının, kemer sıktırma politikaları sonucunda keyf ve sefada olduklarını görmemek çok acı bir gerçektir.

Bilmem günümüzde buna benzer ilişki söz konusumudur? Evet 13. yüzyıl sonunda ortaya çıkan isyanlarla terk edilen kölelik, milli mücadele sonunda kavuşturulan çağdaşlığa vurulan darbe olarak yeniden hortlamıştır. Nerede? Çok yakınımızda. Bakalım birlikte göreceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128