banner120

Komisyonda ‘F tipi’ çatlağı!

BOLU Cezaevi’nde açlık grevindeki mahkûmlar, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’e kararlı olduklarını söyledi. Komisyonda başkan Üstün’le BDP Mersin Milletvekili...

Komisyonda ‘F tipi’ çatlağı!

BOLU Cezaevi’nde açlık grevindeki mahkûmlar, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’e kararlı olduklarını söyledi. Komisyonda başkan Üstün’le BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü arasında yaşanan polemikler dikkat çekti.

 

Geçtiğimiz Cuma günü Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevi Alt Komisyonu Bolu F ve T tipi cezaevlerini ziyaret ederek açlık grevindeki mahkûmlarla görüşmüştü. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, F tipi cezaevinde 19, T tipi cezaevinde ise 6 mahkûmun açlık grevinde olduğunu belirtirken, “51 gündür açlık grevi yapanları, yapmayan mahkûmlardan ayırt edemediklerini, sağlık durumlarının iyi göründüğünü” söylemişti. Heyette bulunan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise 'Atilla Güner'le Akşam Postası' programına canlı yayınla bağlanarak, açlık grevindeki mahkûmların durumu ile ilgili RS FM’e  açıklamalarda bulundu. Kürkçü “Komisyon Başkanı, açlık grevi yapanları ayırt edemediğini söylüyor. Çünkü koğuşta en şişmanın yanına gitti” diye konuştu. Üstün, cezaevindeki izlenimlerini şöyle anlatmıştı; “Üç kişilik koğuşta bir kişi, 10 kişilik koğuşta iki kişi açlık grevindeydi. Koğuşa girdiğimizde ‘Hanginiz açlık grevi yapıyorsunuz’ diye soruyoruz, çünkü anlaşılmıyor. ‘Yiyorlar, içiyorlar’ iddiasında bulunamam. Ama çok normal, mantıklı, sağlıklı insanlar gibi bizimle tartışmaya girdiler. Hayati tehlike arz edecek, anormal durum gözlemlemedik. Heyete biri bağımsız, biri kurumdan 2 doktor da aldık. Doktorlar ‘Normal şartlarda açlık grevi yapan insanın 14 gün sonra vücudunda çökmeler olur, konuşma bozuklukları, aşırı, sürekli uyku hali, halsizlik olur. Bu emarelerin hiçbirini göremedik. ‘Bir şey yiyip yemediklerini kesin anlamak için kan tahlili almak lazım’ diyorlar ama muayeneyi bile kabul etmiyorlar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124