Komiteden Vali Baruş’a ziyaret

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle Bolu’daki İl Çocuk Hakları Komitesi Bolu Valisi Aydın Baruş’u ziyaret etti. Ziyarette Vali Baruş, komite üyelerine, ilçeler dahil her okulda seminerler düzenleyerek çocukların hakları konusunda bilinçlendirme yapmalarını istedi.

Komiteden Vali Baruş’a ziyaret

HABER: Esra ÖZTÜRK

Bolu Valiliği Abant Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarete Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Timuçin Esen, İl Çocuk Hakları Komitesi Başkanları Seda Turpçu, Ali Çağrı Demirtaş ile İl Çocuk Hakları Komitesi üyeleri katıldı.

Gerçekleşen ziyarette ilk olarak komite başkanları Seda Turpçu ve Ali Çağrı Demirtaş, komite olarak ilde yaptıkları çalışmalar hakkında Vali Baruş’a bilgiler verdiler. Daha sonra komite üyelerinin de  rol aldıkları ve içeriğinde çocukların hakları ile ilgili görsellerin yer aldığı kısa film izlendi.

Ziyarette, Vali Baruş komite üyeleri ile de tek tek tanıştı. Hangi okulda okuduklarını ve geleceğe ilişkin hayallerini de dinleyen Vali Baruş, komite üyelerine ayrıca gelecekte yapmak istedikleri meslek dallarını da sordu.

Öğrencileri böyle önemli bir komitede yer aldıkları için tebrik eden Vali Baruş, “Bu sizin cesaret sahibi olduğunuzu gösteriyor. Toplumun önüne çıkmak, başka insanlarla muhatap olmak aynı zamanda kendinize olan güvenin ifadesi. Bu güvene sahip olmak da geleceğiniz için çok önemli. Sağlam karakterli bireyler olabilmek için sosyal faaliyetlerde yer almak kaçınılmaz bana göre” dedi.

Komite olarak güzel çalışmalara imza atacaklarına ve çocukları hakları konusunda bilinçlendireceklerine inandığını kaydeden Vali Baruş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“20 Kasım uluslararası alanda Çocuk Hakları Günü’nün hepinize kutlu olmasını diliyorum. Geleceğiniz için hayırlı vesilelere sebep olsun diyorum. Bildiğiniz gibi İnsan Hakları kavramı dünyanın şimdiye kadar karşı karşıya kaldığı en büyük iki savaştan sonra gündeme gelen bir konuydu. 1. Dünya Savaşı ve onun ardından dünyada bir türlü istikrar kurulamaması sonucu 2. Dünya Savaşı’nın meydana gelmesinden sonra, milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi sonucunda  insanların hayatlarına ve haklarına temel güvence oluşturabilecek mekanizmalar kurabilir miyiz diye düşünüldü. Birleşmiş Milletler bünyesinde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi gündeme geldi ve beyanname ilan edildikten sonra  insan haklarının çeşitli dalları  dünyanın gündemine girdi. Bunların en temel olanlarından birisi de Çocuk Hakları Sözleşmesi. 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından gündeme getirilerek taraf ülkeler tarafından kabul edilerek imzalandı ve taraf olan ülkeler bu sözleşme kapsamında birçok konuda taahhütte bulundular. Bu taahhütler aslında biraz önce belirttiğim gibi temel insan haklarını ilgilendiren taahhütler. Çünkü çocuk demek geleceğin yetişkin bireyi demek. Her ne kadar 18 yaşın altındakileri çocuk olarak kabul etsek de bazılarınız birkaç sene sonra yetişkin konumuna geleceksiniz.

“DÜNYANIN ÜZERİNDE DURMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİSİ ÇOCUK HAKLARIDIR”

Çocuk Hakları bugün dünyadaki savaş koşullarını göz önüne aldığımızda çok önemli ve üzerinde durulması gereken haklardır. Biliyorsunuz, televizyonlarda izliyorsunuz Suriye’de, Irak’ta ve dünyanın birçok savaş olan yerinde savaşın en çok sıkıntılarını çeken kesimlerin başında çocuklar geliyor, aileler geliyor, anneleri geliyor. Dolayısıyla bugün dünyanın üzerinde durması gereken en önemli konulardan birisi Çocuk Haklarıdır. Öncelikle çocukların insan olmasından da kaynaklanan yaşam hakkına bugün saygı duyulmadığını görüyoruz. Televizyondan izlediğimiz manzaralar bizim yüreklerimizi acıtıyor. Çocukların o enkazların altından, feryatlar içerisinde çıkarılması gerçekten insanın kalbini yaralıyor. Onun için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ve gelecek nesilleri emanet ettiği sizler de geleceğin nesilleri olarak haklarınıza sahip çıkacaksınız. Tabi ki yetişkinler olarak bizler sizin haklarınıza saygı duymak zorundayız. Ancak bu hakların gerektiği şekilde elde edilmesi ve sürdürülmesi için de çocuklarımızın bilinçli olması gerekiyor. Bu kapsamda illerde oluşturulan Çocuk Hakları Komiteleri de çok önemli faaliyetler yönetiyor. Topluma bilinçlendirme, çocukları bilinçlendirme yönünde çok güzel çalışmalar yapıyorsunuz. Bu çalışmalarınızın devamını diliyorum.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2016, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128