Köprüden önce son çıkış##hb_manset.gif

2014 yılında Göynükte kurulması planlanan termik santral öncesinde Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras’ın kaleme aldığı yazı sektörün içinde bulunduğu konumu göstermesi açısından büyük...

Köprüden önce son çıkış##hb_manset.gif

2014 yılında Göynükte kurulması planlanan termik santral öncesinde Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras’ın kaleme aldığı yazı sektörün içinde bulunduğu konumu göstermesi açısından büyük bir önem taşıyor.

 

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras “Elektriğimizin % 17’si linyit santralarından” başlıklı yazısında Türkiye’nin enerji sektörünü masaya yatırdı. Türkiye’deki Linyit kömürlerinin kalitesiz olduğuna birçok santralinde eski olduğuna işaret eden Uras;Türkiye’nin linyit rezervleri çok büyük. Ancak, rezervlerin bir bölümü açık işletmeye imkân verirken çoğu, toprağın derininde. Bu nedenle linyit çıkarma maliyeti yüksek.
Daha da önemlisi linyitlerin gücü. Örneğin, Çan linyitlerinin ısı değeri 3.000 Kcal/kg iken Göynük linyitlerininki 2.340 Kcal/kg, Soma linyitleri’nin 1.034 Kcal/kg.”
ifadelerine yer verdi. Linyit yakan santrallarda bir başka sorunun kurulu kapasitenin tam olarak kullanılamaması olduğuna dikkat çeken Uras;  “2010 yılı verilerine göre en büyük ve en verimli linyit santralı olan Afşin-Elbistan B santralı bile yüzde 61 kapasite ile çalışıyor. Çanakkale Çan santralının kapasite kullanımı yüzde 76 iken Afşin Elbistan A santralınınki yüzde 17 oranında. Genelde santrallar değişik nedenlerle düşük kapasite ile elektrik üretiyor. En önemli neden santrallerin yaşlı olmasıdır” şeklinde görüş belirtti.

 

Peki ya Bolu?

Aksa enerji’nin Göynük’te kurulacak olan termik santral için 240 milyon dolar tutarındaki proje finansmanının imza töreni geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Proje finansmanı imza töreninde konuşan Aksa Enerji Üretim Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, santralin 320 milyon dolarlık yatırım sonucunda, yıllık 2 milyar kilovatsaat elektrik üretimiyle 2014 yılında faaliyete gireceğini kaydetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128