“KORKMADIĞIMI GÖSTERMEK İÇİN EVET DEDİM”

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili dün CHP il binasında partililerle bir araya gelerek son günlerde Türkiye gündemine damgasını vuran dokunulmazlıklarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına “evet” oyu verdiğini açıklayan Özcan kendisi hakkında da hazırlanmış 4 tane fezleke olduğunu söyledi.

“KORKMADIĞIMI GÖSTERMEK İÇİN EVET DEDİM”
HABER: FARUK ÇİDEM

Dün CHP il binasında Türkiye gündemi ile ilgili konularda basın açıklaması yapan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, mecliste oylanan dokunulmazlıkların kaldırılmasına “evet” oyu verdiğini söyledi. Konu ile ilgili detaylı açıklama yapan Özcan şunları söyledi; “Dokunulmazlıkların kaldırılması süreciyle ilgili bir kafa karışıklığının olduğunu görüyorum. Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum, TBMM’de yapılan oylama neticesinde Milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmadı. Milletvekillerinin dokunulmazlığı Anayasa’nın 83’üncü maddesinde tarif edilmiş ve 84’üncü maddede bu dokunulmazlıkların nasıl kaldırılacağı tarif edilmiş. Baktığınızda AKP’nin getirdiği ve mecliste yapılan oylamada Anayasa’nın 83’üncü maddesinde herhangi bir değişiklik yok. Dolayısıyla Milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmadı veya sınırlandırılmadı.”

KÜRSÜ HARİÇ DOKUNULMAZLIKLAR KALKSIN DEDİK

Bizim en başından beri istediğimiz şey milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı dışında geri kalan dokunulmazlıkların kaldırılması oldu diyen Özcan;  “Daha somut olarak anlatmak gerekirse, Milletvekilleri ne yapar? Yasama faaliyetinde bulunur, TBMM’de çıkıp memleketin sorunları ile ilgili konuşmalar yaparlar veya gittikleri illerde seçmeni adına, vatandaşları adına düşüncelerini ifade ederler, işte bu dokunulmazlık kapsamında olsun istedik. Ama bir Milletvekili aynı zamanda iş adamıysa, şirketi adına girdiği ihaleden dolayı bir dokunulmazlığı olmasın. Veya bir milletvekili eşine karşı şiddet uyguladıysa, dokunulmazlık zırhından faydalanamasın. Ya da bir Milletvekili herhangi bir özel suça karışmışsa, komşusuyla kavga etmişse, bunlar dokunulmazlık kapsamında olmasın. Başından beri söylediğimiz buydu” şeklinde konuştu.

AKP’NİN DERDİ MUHALEFETİ SUSTURMAK

AKP dokunulmazlıkları kaldırıyoruz adı altında sadece şuana kadar fezlekesi olan Milletvekillerinin fezlekelerinin işleme konulmasından ibaret bir geçici Anayasal düzenleme gerçekleştirdi. Bunu da terörle mücadele ediyoruz adı altında kamuoyunun gündemine taşıdı. Şunu bilmenizi istiyorum, AKP her ne kadar HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve bu yolda terörle mücadele konusunda etkin adım atacağını söylese de bu kocaman bir yalan. Sebebi şu; HDP Milletvekillerinin %90’ının fezlekeleri terör örgütü propagandası yapmak. Suçlama bu ama 6551 sayılı bir yasa var. 2014 yılında AKP’nin çözüm süreci adı altında çıkan, AKP’nin terör örgütüyle yürüttüğü pazarlık sürecini teminat altına alan bir yasa bu. Bu yasa kapsamında terör örgütünün propagandasını yapmak AKP’nin teklifi ile suç olmaktan çıkartıldı ve bu yasa hala yürürlükte. Hani zamanın hükümet sözcüsü Bülent Arınç demişti ya, ‘Artık Öcalan’a, Sayın Öcalan demek suç olmaktan çıktı. Artık terör örgütünün şiddet içermeyen eylemleriyle ilgili propaganda yapması suç olmaktan çıktı’ demişti.  İşte bu yasa sebebiyle HDP Milletvekillerinin %90’ı maalesef en başından aklandı. AKP’nin bu düzenlemeyi getirmesinin sebebi Ana Muhalefeti susturmaktı. Bizim fezlekelerimizin de %90’ı Cumhurbaşkanına hakaret. Nerede ne zaman eleştirisel bir konuşma yapsak, maalesef Sayın Cumhurbaşkanı ve Türkiye’nin Milli İstihbarat Teşkilatı işi gücü bırakmış, bizim yaptığımız konuşmalar neticesinde bizi sindirmek için savcılara sürekli talimat veriyorlar, onlar da fezleke gönderiyor. Yani yapılan oylama buydu.
REFERANDUM ÇOK TEHLİKELİ

Evet, bu düzenleme, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin bir düzenleme değil. Ama Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği 367’nin altında kalan bir sayıyla bunun meclisten geçmesi ve referandum yoluyla halka sunulmasıydı. Ben bu konuda referandum yapılmasını son derece tehlikeli gördüm. Bu ülkenin bölünmesine yol açabilecek kadar önemli bir referandum olurdu. Halka soruyu şu şekilde soracaklardı; ‘Siz terör örgütüne destek verenlerin dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyor musunuz, istemiyor musunuz?’ Soruyu bu şekilde sorarak ve algıyı buna göre yapacaktı. Sırf bu sebeple, kendimin de birkaç defa yargılanacağı bir sürecin önünü açmak ama Türkiye’yi de bu süreçten korumak adına evet oyu kullandığımı kamuoyuna ifade etmiştim. Şartlar ne olursa olsun bir Milletvekilinin yargılanmaktan korkmadığını ve cesaretli bir duruş sergilediğini göstermek adına bu düzenlemeye destek verdim. 

BENİM DE DÖRT TANE FEZLEKEM VAR

Hakkında hazırlanan 4 tane fezleke olduğunu belirten Tanju Özcan; “Bir tanesi geçen dönem Gerede’de eylem yapan, haklarını arayan deri işçilerine sahip çıkmakla ilgili. Ben bu suçtan dolayı zannediyorum Gerede Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yargılanacağım. Onun dışında, bunlar çözüm süreci yürütürken, biz bölücü terör örgütünü ve onun işbirlikçisi olan hükümeti telin etmek için bir yürüyüş düzenlemek istemiştik. Maalesef Sayın Bolu Valisi bu yürüyüşümüzü engellemek için her şeyi yapmıştı. Bir konuşmamda ‘bu yaptığın terör örgütüne yardım ve yataklıktır’ demiştim. Bundan dolayı ikinci bir fezlekem düzenlenmiş. Üçüncü konu 17-25 Aralık sürecinde Bolu’da bir kahvede yaptığım konuşma sebebi ile Yasin El Kadı, Bilal Erdoğan ve Tayyip Erdoğan beni birlikte şikayet etmişler. Yani nasıl üzerlerine alındılar bilmiyorum. 17-25 Aralıkla ilgili süreçle hangi Bilal’i kastettiğimi nereden bilmişler bilmiyorum.  Dördüncü fezlekem de yine bir Cumhuriyet Bayramı vesilesi ile yaptığımız yürüyüş sonrasında şunu demişim; ‘Bakın bu çözüm süreci adı altında yürüttüğünüz süreç sonucunda hendekler kazılıyor, bombalar döşeniyor. Yarın bu sürecin sonunda daha çok askerimiz ve daha çok polisimizin şehit olduğuna tanıklık edeceğiz ve olabileceklerden siz sorumlusunuz. Bu şehitlerimizin kanı sizin elinize bulaşmıştır’ sözümden dolayı da yine Cumhurbaşkanına hakaret ettiğim iddiasıyla fezlekem bulunuyor. Belki beşincisi, altıncısı da gelmiştir ama onu takip edemedim. 

“FARKLI TERCİH YAPMAMIZ DOĞAL…”

Muharrem İnce ile dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin oyların kullanmasında evet-hayır konusunda bir tezada düşüp düşmediği ile ilgili konuşan Tanju Özcan; “Sayın Muharrem İnce benim uzun süredir birlikte siyaset yaptığım yol arkadaşım. Muharrem Bey ile böyle bir konuda farklı oylar kullanmamız doğaldır. Bu nihayetinde gizli bir oylamaydı. Aslında tercihin açıklanmaması gereken bir oylamaydı ama Bolu’dan bana sürekli ne yönde oy kullandığım veya kullandığım oyun rengini basına farklı olarak yansıtmaya çalışan bir grubun varlığını gördüğüm için açıkladım. Şunu bilmenizi istiyorum dört partide de evet diyen Milletvekili var hayır diye Milletvekili var. Yani AKP içerisinde evet diyenler var hayır diyenler var, MHP içinde de var, CHP’de de, HDP’de de. Dolayısıyla CHP’den 20 Milletvekili evet, gerisi hayır demiş gibi bir şey yok. Buna itibar etmeyin. Bu evetlerin ve hayırların hangi partiden ne kadar çıktığını kimse net olarak tespit edebilme şansına sahip değil. Ben de az önce bu düzenlemenin sağlıklı bir düzenleme olduğuna inanmadığımı söyledim. Bundan dolayı arkadaşlarımızın bir kısmı hayır oyu kullandı. Ancak ben bir referandumun Türkiye açısından büyük bir tehlike oluşturacağını gördüğüm için bu yönde oyumu kullandım. Sayın Muharrem İnce ile veya diğer arkadaşlarımla herhangi bir şekilde yol ayrımımız söz konusu değil” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 17:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
chp li
chp li - 4 yıl Önce

mhp il başkanından başka tebrik eden olmadı seni. hazır akşener de cumartesi boluya gelmişken biz solculara, sosyal demokratlara, sosyalistlere, atatürkçülere, çağdaş insanlara, milliyetçiliği mikro milliyetçilik olarak anlamlandırmayanlara, bir iyilik yap ve git ne olur git. biz beceremedik sağına soluna oturtturduğun canlı oylar seni başımızdan gitmeye engel ama sen iyilik yap özünü bul, bizim özümüz sen değilsin hem sende bizde mutlu oluruz buna inan

ece
ece - 4 yıl Önce

diğer vekiller korktuğu için mi hayır demiş açıklamaya bak seni gidi takkiyeci seni

CHP'li
CHP'li - 4 yıl Önce

sayın özcen hangi hikayeyi anlatıyorsunuz? 4 belediyenize iş-kur'dan işçi verilmedi, siz hala kalkmış "korkmuyorum" gibi sanal dünyayı hikaye olarak yedirmeye çalışıyorsunuz. yoksa siz chp'den ayrılıp başka bir partiye mi geçtiniz? neyse yakında seçim var ve sen bu sahip çıkmadığın yerlere oy istemeye geleceksin. bizde sana o zaman korkmadığımızı anlatacağız...

SIRADAKİ HABER

banner128