Köroğlu Destanı Böyle Yazılır

Erhan BEYKOZ yazdı...

Köroğlu Destanı Böyle Yazılır

Bir şehir kahramanıdır Köroğlu! Dilden dile, ilden ile herkesin kabul ettiği bir kahramanlık destanıdır.

Haksızlığa, zulme, yoksulluğa başkaldırı, bir özgürlük destanıdır. Ülkemizde birçok il, Mersin, Sivas, Erzurum(Horasan), Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi Bolu’da destanı sahiplenir. Her il kendi ölçeğinde Köroğlu ile isim yarışındadır.

Bütün bunlara karşılık, Başkan Alaaddin Yılmaz destanda adı geçen Bolu sözüyle destanı sahiplenip, Orta Asya’yı içine alacak şekilde kültür öncülüğü yaparak sayfayı Bolu lehine açıp, kapattı!

2010 yılında başlayan öncülük, 2016 yılında seçilen eserle final yaptı. Demem o ki, bu aşamadan sonra Köroğlu’nu sahiplenen diğer Türk boyları ve ülkemiz illerinden sadece Bolu’nun çekim merkezi olacaktır! Uluslararası yarışmayla heykeli dikilecek olan eser, Bolu’nun Köroğlu adıyla bütünleşmesini tamamlayacaktır.

Köroğlu, adı geçen diğer yerler için artık sadece şiir, şarkı ve hikayeden ibaret olacaktır. Bolu bu iş için yaptığı çalışmanın karşılığını almıştır. Bundan sonra, kısa sürede mimari projenin gerçekleşmesini sağlamak gerekir. Yaklaşık maliyeti 60-80 milyon lira arasında olan Köroğlu projesi hayata geçtiğinde, adına uluslararası festivaller düzenlemek, şenlikler yapılmak kolay olacaktır.

Projeye diğer Türk ülkelerinden, kültür bakanlığından destek alınacaktır elbet ama en büyük maliyet maalesef Boluluların sırtında olacağı da ortadadır.

Proje tanıtım programında, sunucuya verilen yazıda, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşlarının adının olmaması çok ayıptı! Yakın zamanda destan yazan 15 Temmuz şehitlerinin anılmasının başında, dünyanın en büyük kahramanlığı olan Çanakkale’nin ve Kurtuluş Savaşından söz edilmiş ama bu büyük “gerçek” destanı yazan Aatatürk ve canını feda eden kahramanların adı anılmamıştı. Sanırım metni hazırlayanlar yakın zamanda yaşananların etkisinde kaldılar! Aksi halde bizi biz yapan bu büyük zaferleri hatırlarken, liderleri ve canlarını veren kahramanları unutmazlardı…

Ormancıdan Özür Yok!                                                                    

Memleketimize yeni atanan bölge müdürünün oksitlenmiş açıklamasına siyasiler dahil çok tepki geldi. Buna karşılık vekillerin uyarılarına dahi aldırış etmeyen bay müdür, “özür” dilemek bir kenara, bir tek geri adım atmaması manidardır. Böylesine meydanı boş bulan bay müdür, barışık ortamda bunu yapıyorsa! Eskiye döndüğümüzde neler yapacağını tahmin edemiyorum. Şimdi sıra memleket sevdalısıyım diyen başta vekiller ve seçilmişlere düşmektedir. Bekleyip göreceğiz ve barışık ortamı isteyenlerle, kavgayı seçenleri ayırt edemeyip gereğini yapmayanları gelecekte de deşifre etmekte bana düşecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER