Köroğlu ENGEL-SİZ’den muhteşem gece

Köroğlu Engel-Siz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği dün Gazelle Otel’de muhteşem bir geceye imza attı. Derneğin Engelli vatandaşlar için yaptıklarını ve ileriki projelerinin anlatıldığı geceye Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Necip Çarıkçı, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, Jandarma Alay Komutanı Albay Türker Yılmaz ve Bolu’nun üst düzey iş adamları katıldı.

Köroğlu ENGEL-SİZ’den muhteşem gece
HABER: KASIM ŞAHİN – FARUK ÇİDEM

Gecede açılış konuşmasını yapan Köroğlu Engel-Siz Derneği başkanı Şeyda Ay derneğin faaliyetlerinden şu şekilde bahsetti; “Derneğimizin kuruluş amacını ve birtakım yeni yapılmış, Bolu’da hatta Türkiye de ilk olma özelliğini taşıyan projelerimiz hakkında bilgi vereceğim. Kendimizi biraz anlatmak isterim ki konuşmamın en sonunda bahsedeceğim yere neden ihtiyaç duyduğumuzu gerekçeleri ile anlatabileyim.

Derneğimiz 3 Aralık 2012’de resmi açılışını “Gelin Yılda Bir Kez eşit Olalım” sloganı ile yapmış bulunmaktadır. Derneğimizin kuruluş amacı bütün engelli gurupları çatısı altına toplamaktı. Sanıyorum bunu kısmen gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Çünkü görme, duyma, konuşma, zihinsel ve fiziksel engellilerimiz hepsi çatımızın altında. Sizlerin destekleri ile derneğimize başvuran engelli kardeşlerimizin taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz.

Derneğimiz 2013 yılında Bolu’da 773 tane eğitim gören engelli bireyimizin Türk Kızılayı, LC Waikiki ve Adnan Daylan High Way’in katkıları ile kışlık ihtiyaçlarını karşıladık.  Yine aynı yıl 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında 450 ailemiz ile bir piknik organizasyonu gerçekleştirdik. Bolu’da ilk defa engelli dergisi çıkardık. Yaptığımız bütün çalışmalar hakkında engelli ailelerimizi bilgilendirmek için dergi çalışmasına imzamızı attık. Üniversite öğrencileri ile belediyemizin kurduğu standa Bolu halkımıza dergimizi tanıtmaya çalıştık. Topladığımız plastik kapaklar ile 21 tane tekerlekli sandalye aldık ve ihtiyaç sahibi engelli kardeşlerimize teslim ettik. Topladıkları kapaklar ile kampanyamıza destek olan bütün vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Mavi kapaklarımızı sabırla toplamaya devam ediyoruz”

YAŞAM KÖYÜ PROJESİ TANITILDI

Şeyda Ay Bolu ili sınırları dahilinde yaşamını sürdürmeye çalışan engelli bireylerin Eğitimlerinin yanı sıra Sosyal yaşamlarını daha kaliteli düzeye getirebilecek bir çok unsurla kolay ve pozitif haline getirebilmek adına hazırladıkları projeyi davetlilere tanıttı.

“Engelli çocuğu olan anne, babanın her zaman kendilerine sordukları ve kaygı duydukları soruları şudur: "ben öldüğüm zaman çocuğum ne olacak?"

Bu düşünce ve dahası günden güne Devletimizin her yönüyle iyileştirmeye çalıştığı çocuklarımızın yaşamında bizlerde "STK'lar olarak destek olmalıyız" düşüncesiyle hareket etmeliyiz

Tasarladığımız yaşam köyümüzde ailesi olmayan kimsesiz engelli çocuklarımız öncelikle barınmasının güvenli bir şekilde sağlanması Her türlü Doktor ve sağlık hizmetlerini üst düzey olacak olması Bu çocuklarımızın yaşamı öğrenebilmesi için önce öğretiminin en üst düzeyde olması ve bireysel Eğitimlerinin yanı sıra uygulamalarla desteklenmesi

Tesisimizde hayatını idam ettiren engellimizin yanı sıra evinden gelen çocuklarımızın hatta üniversitemizdeki öğrencilerimizin ve tüm halkımızla beraber geçirecekleri bir eğitim, öğretim gününün nasıl olabileceğini anlatmak isteriz sizlere

Çocuklarımız;

Bireysel Eğitim, Grup Eğitimi, Fizyoterapist Seansları, Sporcularımızın Antrenmanları, Sinema (Film gösterimleri), Tiyatro Oyunları, Seracılık, Hayvan Kümesleri, İş Atölyeleri aynı anda farklı uygulamalı el becerileri, Açık-Kapalı yüzme havuzları ve terapiler, Kafeteryada dinlenme ve çay molaları...

Bütün bu uğraşlardan sonra engellilerimizin çok daha pozitif özgüvenli daha uyumlu başarmanın onlara vereceği hazla evlerine döndüklerinde Ailelerimizin de daha dinlenmiş olarak onları karşılamaları motivasyonu arttıracaktır.

İlimizde hiç olmayan engelli aileleri için misafirhaneler herhangi bir sağlık problemi yaşadıklarında yada farklı bir durumda çocuklarını geçici bir süre ile bırakabilecekleri güvenli bir kurum

Tuvalet ve banyolar hariç 24 saat kamera ile güvenli bir ortam oluşturulacaktır

Amacımız planladığımız tesislerimizden eğitim ve hizmet alan özgüvenini kazanmış pozitif halkımızla bütünleşmiş sosyal yaşam kalitesi üst düzeylere yükselmiş engelli kitlesi oluşturmayı başarmak

Hedefimiz her projede olduğu gibi Bolu'da ve Türkiye'de ilk olacak seviyede sizlerle birlikte "Köroğlu Engelsiz Yaşam Köyü" nü hayata geçirebilmektir.

HASAN YÜKSELİR GECEYE RENK KATTI

Engel-Siz Derneğinin gerçekleştirdiği geceye Hasan Yükselir söylediği türkülerle renk kattı. Birlikte türkülerin söylendiği ve halayların çekildiği geceye katkı vermek için gelen Yükselir’e Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven tarafından plaket verildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128