KOSGEB destek vermeye devam ediyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürü Kürşad Dereci ve KOBİ Uzmanı Elif Semerci, Avrupa KOBİ Haftası dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş’i makamında ziyaret etti.

KOSGEB destek vermeye devam ediyor

HABER: Esra ÖZTÜRK

KOBİ’lerin ve girişimciliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi amacıyla 2009 yılından bu yana düzenlenmekte olan ve KOSGEB’in ulusal koordinasyonunu yürüttüğü Avrupa KOBİ Haftası (21-27 Kasım 2016) dolayısıyla KOSGEB İl Müdürü Kürşad Dereci, beraberinde KOBİ Uzmanı Elif Semerci ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odası’nda Başkan Türker Ateş’e bir ziyarette bulundu. KOSGEB İl Müdürü Kürşad Dereci, KOBİ haftası dolayısıyla KOSGEB İl Müdürlüğü olarak yürüttükleri çalışmaların yanı sıra KOSGEB’in 2016 yılındaki hizmet performansı ile ilgili Başkan Türker Ateş’e bilgiler verdi. KOSGEB desteklerinden yararlanma oranının geçtiğimiz yıla kıyasla tüm destek kollarında ortalama % 80 artış gösterdiğini belirten Dereci, 2016 yılında KOBİ’lere kullandırılan destek tutarının 4 milyon TL’ye yaklaştığını bildirdi. Dereci ayrıca, KOSGEB desteğiyle 22 adet uygulamalı girişimcilik eğitimi gerçekleştirildiğini ve 700 dolayında girişimci adayının belge aldığını kaydederek, 111 kişinin KOSGEB’in desteğiyle fiilen işini kurduğunu ifade etti. KOSGEB’in KOBİ’ler için son derece kolay ulaşılabilen, KOBİ’lere yakın çalışan bir Kurum olduğunu söyleyen Dereci, KOBİ’lerin KOSGEB destekleriyle ilgili KOBİ uzmanları aracılığıyla her konuda bilgi ve destek için kendileriyle iletişime geçebileceklerini sözlerine ekledi.

Ziyaretlerinden dolayı KOSGEB İl Müdürü Kürşad Dereci ve KOBİ Uzmanı Elif Semerci’ye teşekkür eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, üyelerinin % 99’unun KOBİ olması dolayısıyla, Oda üyelerinin KOSGEB tarafından sağlanan desteklerden yararlanma konusunun her dönemde en önemli önceliklerinden birisi olduğunu belirtti. Yenilikçi iş fikirlerine Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programı, ortaklık kültürünü ve birlikte iş yapma düşüncesini hayata geçirmeye yönelik iş fikirlerine İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı gibi programlar aracılığıyla destekler verildiğini söyleyen Ateş, ayrıca genel destek programı kapsamında yaklaşık 15 farklı konu ve alanda KOBİ’lere % 60 oranında hibe desteği sağlanıyor olmasının altını çizdi. Rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, genel işletme geliştirme faaliyetlerini teşvik etmek, yurt içi ve yurt dışı pazar paylarını artırmak amacıyla tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini geliştirmek isteyen KOBİ’lerin mutlak surette KOSGEB desteklerinden yararlanması gerektiğini dile getiren Ateş, KOBİ’lerin KOSGEB veritabanındaki durumlarını ve bilgilerini sürekli güncel halde bulundurmalarının yararlı olacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128