Kotil’e en büyük desteği Çıngı verdi

Türkiye’deki % 10’luk seçim barajının indirilmesi talebiyle başlattığı İstanbul-Ankara yürüyüşü kapsamında Bolu’ya gelen Aylin Kotil Biber Restaurantta basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kotil’e en büyük desteği Çıngı verdi
 Aylin Kotil’in barajın indirilmesi talebiyle başlattığı İstanbul-Ankara yürüyüşüne en büyük desteklerden birini CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı verdi. Kotil’i Bolu il sınırında karşılayarak onunla birlikte yürüyen Çıngı akşamda sahibi olduğu Biber Restaurantta Kotil ile birlikte iftar yemeği yedi. “Türkiye’nin seçim barajının Avrupa’nın en yüksek barajı” olduğunu söyleyen Kotil  Barajın 12 Eylül döneminde getirilmesine karşın şimdiye kadar dokunulmadığına dikkat çekti. Aylin Kotil barajın yüzde 10’dan en az yüzde 5’e indirilmesini talep ettiğini vurgulayarak; “28 Temmuz Pazar günü Ankara’da olmayı planlıyorum” dedi. Kotil; “Yürüyüşü sırasında “kamyon şoförleri ve geçenler dahil, bana o kadar destek veriyorlar ki insan sormadan edemiyor. O kadar sayıda vatandaş barajın düşmesini istediğine göre şimdiye kadar neden hiç kimse bu konuda bir şey yapmadı veya söylemedi” şeklinde konuştu.“Avrupa konseyi yüzde 3 baraj öneriyor”


Aylin Kotil üyesi olduğu CHP’nin kısa bir süre önce barajın yüzde 10’dan 3’e indirilmesini önerdiğini hatırlatarak bu önerinin iktidar partisince reddedildiğini söyledi. Kotil;  “Türkiye’nin seçim barajı, Avrupa’nın en yüksek barajıdır. Örneğin, Yunanistan’ın yüzde 3’lük bir barajı varken Balkan ülkelerinde ise yüzde 3 ile yüzde 5 arasında değişiyor. Avrupa Konseyi’nin bir demokratik baraj için önerisi ise yüzde 3.Kasım 2002’ten bu bana iktidarda olan AKP hükümeti ise, 12 Eylül’ün getirdiği barajı indirmemiştir” dedi.

 

“Aylin hanımı sonuna kadar destekliyorum”

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı ise Kotil’in yürüyüşüne destek vermekten dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu vurgulayarak; “ Partimiz Avrupa’da olan standartların ülkemizde de geçerli olması için mücadele veriyor. Aylin Hanım yaptığı yürüyüşle bu unsurlara dikkat çekiyor. Kendisini sonuna kadar destekliyorum” diye konuştu.

 
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2013, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124