Kötü Yolun Yolcusu

Ersan Türkoğlu yazdı...

 Kötü Yolun Yolcusu

Yol bir medeniyet işidir..

Medeniyet, yani dünya ile ilgili bir kurgusu, inancı, ideali olan; yolda da kendini göstermek ister.. Üstün olanın yolu da üstün, kullanışlı, sağlam, insanların ve diğer canlıların hayrına olmak zorundadır.

Yazın toza, kışın suya-çamura batmamalı, tahliyesi düşünülmelidir.

Geçmişte, Roma Krallık Yolu, şehirleri-mimarisi- hamamı-çarşısı boş yere anılmaz.

Dünyaya söyleyecek sözü olmayanların, yolu da düzgün olmaz.

AİBÜ merkez kampüsünde, Abant’ta, Çaydurt’ta yol çalışması yapmak için onlarca ağacı keseni de gördük, Ağaçların kesilmemesi için kilometrelerce uzunlukta tünel açan, yolları ormanların üzerinden yükselterek geçiren, hayvanların karşıdan karşıya güvenli geçmesi için gerekli çalışmaları yapan memleketleri de.

Neredeyse on üç yıldır ülkemizi yöneten AKP iktidarının lideri şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Sizin dünyaya gözünüz kör mü? Yol uğruna her şey feda edilir. Yol medeniyettir. Medeni olmayan yolun kıymetini bilemezler” dedi.

Ülkemizin dört bir tarafından binlerce ağaç kesildi, doğa, doğal yaşam tahrip edildi fakat vatandaşlarımızın takdirini kazanan çift şeritli yollar yapıldı.

Örneğin bir zamanlar Bolu’ya bağlı bir ilçemiz olan Düzce’nin yolları gibi.

Kaynaşlı’dan başlayarak kalıcı konutlar bölgesinden geçerek D-655 Akçakoca Düzce karayolu ile birleşen yolu kullanarak Alaplı’ya hiç gittiniz mi?

Gittiyseniz eminim ki benim gibi Bolu’nun AKP iktidarının yollara yaptığı yatırımdan en az payı alan il olduğunu düşünürdünüz.

En az payı alan il olmasının yanı sıra birkaç yerde yapılan yol çalışmasında kesilen ağaçlar ile yeşil doğasına en fazla zarar verilen ili de Bolu.

Göynük’ü, Mudurnu’yu Bolu’ya bağlayan yolu kullandıysanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Velhasıl kelam Bolu’da yaşayan insanlar şehir merkezinde de, Bolu’yu ilçelerine, ilçelerini köylere bağlayan yollarda kötü yolun yolcusu olmaya alıştı.

Evet, yol her yönü ile bir medeniyet işidir vesselam...

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2015, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128