“Köy Enstitüleri” belgeseli Büyük beğeni topladı

CHP Bolu Merkez İlçe örgütü tarafından hazırlanan ““Köy Enstitüleri Kapatılmasaydı" belgeselinin gösterimi Köroğlu Otel’de gerçekleştirildi.   CHP Bolu Merkez İlçe...

 “Köy Enstitüleri” belgeseli  Büyük beğeni topladı

CHP Bolu Merkez İlçe örgütü tarafından hazırlanan ““Köy Enstitüleri Kapatılmasaydı" belgeselinin gösterimi Köroğlu Otel’de gerçekleştirildi.

 

CHP Bolu Merkez İlçe örgütünün 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri ile ilgili olarak hazırladığı belgesel Köroğlu otelde gösterildi. Bolu’da yaşayan Köy Enstitülü öğretmenler ve ailelerinin anlatımıyla hazırlanan belgesel izleyenlerden tam puan aldı. Gösterim öncesinde kısa bir konuşma yapan CHP Bolu il başkanı Fügen Kara böyle bir belgeseli Bolu halkına armağan etmekten dolayı büyük bir memnunluk duyduğunu ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi. Daha sonra kürsüye gelen CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün ise Bugün CHP olarak köy enstitülülere emek veren Bolu’lu büyüklerimizi ve çocuklarını geleceğe taşıyalım dedik. Eğer o muhteşem seferberlik devam etseydi bugün ülke nasıl olurdu anlatalım yaşananları yaşayanların dilinden duyuralım istedik. Bu yüzden madalyonun diğer yüzüne odaklandık. Bu konuyla ilgili basın toplantısı yaptıktan sonra duyanın yüzünde güller açtığını görmek bizleri memnun etti. Ülkemiz ve şehrimize hatta bizlere emek vermiş insanları tarif edilmez bir heyecan içersinde gördük. Bolu’ya dair bir çalışma olsun, Bolu’nun insanlarının Cumhuriyete olan katkısı görülsün istedik. Çalışan ekip çok uyumlu bir çalışma gerçekleştirdi. Emeği geçen merkez ilçe eğitim sekreteri Çağlar Akay’a ve CHP Bolu eğitim birimine teşekkür ediyorum. Yaşamını sürdüren enstitü mezunlarına sağlık ve uzun ömürler diliyorum.” Dedi. Daha sonra 30 dakikalık belgeselin gösterimi yapıldı. Gösterim sonrasında mikrofona gelerek bir konuşma yapan emekli Köy Enstitüsü öğretmenlerinden Mustafa Hızarcı 1947 yılında köy enstitülerinin “komünizm yuvası” olduğu gerekçesiyle kapatılmalarının başladığına dikkat çekerek “Eğer ilk kapatılmaların başladığı 1947 yılı yerine bir 30 yıl daha bu proje sürmüş olsaydı. Türkiye en az 100 yıl ileri giderdi” şeklinde konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128