Köy Enstitüleri miadını doldurmadı

CHP Bolu İl ve İlçe örgütünün hazırladığı “Köy Enstitüleri Kapatılmasaydı" belgeseli Cuma günü Köroğlu Otelde izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.   CHP Bolu İl ve İlçe...

Köy Enstitüleri miadını doldurmadı

CHP Bolu İl ve İlçe örgütünün hazırladığı “Köy Enstitüleri Kapatılmasaydı" belgeseli Cuma günü Köroğlu Otelde izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

 

CHP Bolu İl ve İlçe örgütü tarafından hazırlanan “Köy Enstitüleri Kapatılmasaydı" belgeselinin gösterimi 8 Şubat Cuma günü saat 15’te Köroğlu otelde gerçekleştirilecek. Gazetemizi ziyaret eden CHP Bolu merkez ilçe başkanı Faruk İyigün ve CHP merkez ilçe yönetim kurulu üyesi Çağlar Akay belgesel hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

 

Belgeselin konusu neden “Köy Enstitüleri Kapatılmasaydı”?

F.İ. ;Yaşadığımız bu güzel ülkenin bugüne gelmesinde birçok tuğla bir araya gelmiş, bugünkü yıkılmaz yapıyı oluşturmuş. Cumhuriyetin kurulmasını takiben o kadar köklü ve doğru çalışmalar yapılmış ki günümüzde farklı odaklar yıkmaya çalıştıkça yıkılmıyor bu ülke. 10 yıl boyunca böyle bir yönetime, 30 yıl boyunca teröre ve darbelere rağmen hala Türkiye Cumhuriyetinin çok büyük çoğunluğu birlikte yaşamayı istiyorsa, tüm bunların sebebini geçmişimizde bulacağız.Biz bu kardeşliğin temelinin en önemli yapıtaşını Köy Enstitülerinde görüyoruz. Yeni kurulmuş bir devlet dünyaya örnek olabiliyor, eğitim modeli olarak hala cazibesini koruyorsa, bu övünülmesi gereken bir başarıdır. Fakat tabi ne yazık ki birilerinin işine gelmeyen bu bilinçlenme seferberliği, siyasi sebeplerle kapatılmış ve kapatılması için türlü türlü iftiralar atılmış. Düşünün ki elleriyle memleketi güzelleştirmeye çalışan yurtsever bir grup var, bunlar tarla ekiyor, bina yapıyor, insanlara okuma yazma öğretiyorlar; karşılığında birileri de komünist diyor, kız erkek iş karıştırıyorlar diyor, diyor da diyorlar.       Biz de CHP olarak o güzel insanlara vefa gösterelim istedik, Köy Enstitülerine emek veren Bolu’lu büyüklerimizi ve çocuklarını geleceğe taşıyalım dedik. Eğer o muhteşem seferberlik devam etseydi bugün ülke nasıl olurdu anlatalım, yaşananları yaşayanların dilinden duyuralım istedik. Bu yüzden madalyanın diğer yüzüne odaklandık. 

Kimler var belgeselde, çekimler nasıl geçti? 

F.İ.;Her duyanın yüzünde güller açtığını görmek bizleri de memnun etti. Ülkemize ve şehrimize hatta bizlere emek vermiş insanları tarif edilmez bir heyecan içerisinde gördük. Çekim tarihlerini belirledikten sonra öyle hummalı bir çalışma yapmışlar ki, sayfa sayfa bilgilendirme kağıtları yazmışlar, eski arşivlerden fotoğraflar çıkartmışlar. Onları da birleştirsek bir kitap çıkartırmışız herhalde. Belgeselde tamamen Bolu’dan mezunlar ve mezunların eşleri ile çocuklar var. Dediğimiz gibi  Bolu’ya dair bir çalışma olsun, Bolu’nun insanlarının cumhuriyete katkısı görülsün istedik. 

            Üniversiteden ya da farklı yerlerden yardımlar aldınız mı? 

Ç.A.:   Özellikle almak istemedik. Köy Enstitülerine dair okuduğum kitaplar 12’yi geçmiş, bir o kadar da makale vardır. Yine çalışma ekibimizde de Köy Enstitülerine ilgi duyan kişiler vardı. Ben zaten bir enstitü mezununun torunuyum. İl kadın kollarında bulunan annem Zuhal Akay sağolsun benimle sabah 4’e 5’e kadar çalıştı, Damla olsun Yasemin hanım olsun ciddi emek verdiler. Partililerimiz destek oldular. Bu süreçte tek eksiğimiz yaşayanlardan ve araştırmacılardan dinlemek ve doğru soruları sormaktı. Bu eksikleri de tamamladıktan sonra zaten yaşayan kişiler röportajlarda her şeyi anlattılar. Biz onların anlattıklarına fazladan bir şeyler katmak istemedik. Yalın, yönlendirilmemiş, tamamen yaşananların anlatılmasının doğru olacağına inandık.Hatta işimizin zorlaşacağını bile bile dış ses kullanmadık. Konular arası geçişleri bile onların sözleriyle yaptık. Tabi sıkı çalışınca, doğru çalışınca Allah da yardım ediyor, öyle güzel geçti ki röportajlar, montajı bitirdiğimizde konular arası geçişler kendiliğinden akmıştı. 30 dakikalık belgeselde eminim ki kimse sıkılmayacak, zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacak.

F.İ.:  Çalışan ekip çok uyumlu bir çalışma gerçekleştirdi. Elbette ki bir ana iskelet vardı fakat partililerimiz öyle güzel destek oldular ki birlik içerisinde herkesin emeğiyle yapılmış gibi oldu, herkes sahiplenebildi. Kameraların bulunmasından randevuların alınmasına, Enstitülülerin taşınmasına kadar el ele bir çalışma oldu. Başarıyı getiren de bu olacak sanırım.

            Bu tür çalışmalar bundan sonra da devam edecek mi? Siyasette çok alışkın olunmayan bir tarz bu.

Ç.A.:   Başkanımız olumlu yaklaştıkça benim gönlümden geçen çalışma şekli budur aslında. Bizler bir şehrin geçmişine sahip çıkıyoruz, bu çok değerli bir iş bana kalırsa. Tabi ki geçmişe gömüleceğiz diye bir şey yok. Dikkat ederseniz 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazetecileri haber yaptık, sizleri gazete sayfalarına taşıdık. Orada aslında müthiş bir empati çabası vardı. Ulusal huzur da böyle sağlanacak. Bolu Olay ailesinde gazeteciliği de tattım, deneyimlerimi sayenizde kazandım ama parti içerisinde çalışan üyelerimiz bu çalışma sayesinde sizi daha iyi anladılar. Siz bizim yerimize geçtiniz. Gazetenin dağıtıldığı gün partideki açıklamayı hatırlayın, siz gazeteciler sayfalarında bulunduğunuz gazeteyi heyecanla okudunuz, bizler ise sizin yerinize geçip ne düşündüğünüzü heyecanla bekledik.İşte bunu yaşayan insanlar bir daha asla düşman olmazlar. Fikir ayrılıklarımız hep olacaktır ama biz bu sayede sizinle farklı bir bağ kurduk. Artık CHP halkla bağlarını böyle kurmalı ve kuracaktır. İşçiyle işçi, köylüyle köylü, gazeteciyle gazeteci olacak. Profesyonel olmak zorunda değiliz ama empati kurmak zorundayız.Şehri de böyle yöneteceğiz. Halka rağmen değil, halkla beraber empati içinde onlar bizi anlayacak biz onları anlayacağız. 

             Gösterim günü ne zaman? Halkla paylaşımını nasıl yapacaksınız?

 

F.İ.:     8 Şubat Cuma günü Köroğlu Otel’de saat 15-17 arasında gösterimini gerçekleştireceğiz. Belgesel gösteriminden ziyade sıcak bir havada söyleşi gibi de olacak aynı zamanda. Bu açıdan sadece partililerimiz değil, Bolu’da yaşayan herkes bizlerle birlikte olsun isteriz. Gelemeyen ve izlemek isteyenlerle de gerek internet ortamında paylaşacağız, gösterimlerimiz farklı noktalarda sürecek diye umuyoruz. Hatta bir bakmışsınız ki yarışmalarda da boy gösterebilir, bu konuda izleterek fikirlerini aldığımız kişilerden de destek alıyoruz. Bu arada bu tür halka yararlı çalışmalarımızda esirgemedikleri desteklerinden dolayı Bolu Olay ailesine de ayrı bir teşekkür etmek istiyoruz. Bu anlayışınız Bolu’yu daha iyi yerlere götürecek anlayıştır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128