KÖYDEKİ HUZUR VE BERABERLİĞE SAHİP ÇIKMAK, YAŞATMAK LAZIM

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın eşi Mahire Zahteroğulları Bolu Merkez Ağaççılar Köyü’ne giderek İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından açılan El Sanatları Kursu’na katılan kursiyerlerle bir araya geldi. Kursiyerlerle sohbet eden Mahire Zahteroğulları, “Köyde yaşamak ayrıcalıktır. Bunu devam ettirmek, yaşatmak lazım” dedi.

 KÖYDEKİ HUZUR VE BERABERLİĞE SAHİP ÇIKMAK, YAŞATMAK LAZIM

 Ağaççılar Köyü’ne giden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın eşi Mahire Zahteroğulları’nı Ağaççılar Köyü Muhtarı Turan Cebeci ve kursiyerler karşıladı.

Ağaççılar Köyü hakkında Mahire Zahteroğulları’na bilgiler veren Köy Muhtarı Turan Cebeci, “Köyümüz 65 haneden oluşuyor. 22 hane halkı hayvancılıkla uğraşıyor ve 300 civarında hayvan var. Köy olarak Sayın Valimizin Ceviz Projesi kapsamında ceviz dikimi yapmak üzere köyümüzde 14-15 dekar yer ayırdık. Köyümüzde kooperatif kurarak köyümüzün ihtiyaçlarını imece usulü devam ettiriyoruz. Şu an köyümüzde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan El Sanatları kursu var. İler ki zamanlarda  kuran kursa da açacağız. Köyümüzü ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Köyümüze ilk defa bir Vali eşi görmekten mutluyuz” dedi.

İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından açılan El Sanatları Kursu hakkında Mahire Zahteroğulları’na bilgiler veren Kurs Öğretmeni Emine Şahin, El Sanatları kursunda 15 kursiyerin kurs görmekte olduğunu belirtti.

Ağaççılar Köyü’nü ziyaret ederek kursiyerlerle bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu ifade eden Mahire Zahteroğulları, “Köylerde yaşamak bir ayrıcalıktır. Bunu devam ettirmek lazım. Köyde yaşamanın verdiği huzur ve beraberliğe sahip çıkmak yaşatmak lazım. Sizler için yapabileceğimiz bir şey olursa elimizden geldiğince sizlere destek olacağız” ifadelerine yer verdi.

 Ağaççılar Köyü halkı tarafından hazırlanan ikramın ardından kursiyerler tarafından kursta yapılan ürünlere bakan ve ürünler hakkında bilgiler alan Mahire Zahteroğulları kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyenleri kırmayarak bol bol fotoğraf çektirdi. Kursiyerlerle tek tek yakından ilgilenerek sohbet eden Mahire Zahteroğulları, kursiyerlerin talep ve isteklerini dinledi ve taleplerin değerlendirilmesi için not aldırarak Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’na ileteceğini belirtti.

Ayrıca Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın eşi Mahire Zahteroğulları’na Afaççılar Köyü’nü ziyaretleri anısına kursiyerler kursta yaptıkları ürünlerden hediye ettiler.

Daha sonra Ağaççılar Köyü’nde ikamet eden 85 yaşındaki Firdevs Karanfil’i ziyaret eden Mahire Zahteroğulları, “Bizden dualarınızı eksik etmeyin. Bizlere duanız yeter” dedi ve Firdevs Karanfil’in sağlık durumu hakkında kızı Sebahat Bahşi’den bilgiler alarak Evde Bakım Hizmetinden faydalanıp faydalanmadıklarını ve bir istekleri olup olmadığını sordu.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın eşi Mahire Zahteroğulları, Ağaççılar Köyü ziyaretinin ardından Kürkçüler Mahallesi’ne giderek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği uygulanan “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor “ projesi kapsamında Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile yapılan işbirliği ile düzenlenen “Süt Sığırcılığı Yetiştiriciliği” kursunun düzenlendiği Kürkçüler Mahallesi’ne giderek kursiyerlerle bir araya geldi.

 

Süt Sığırcılığı Yetiştiriciliği kursuna daha önce katılanların yaptıkları faaliyetlerden oluşan sunuyu izleyen Mahire Zahteroğulları, Ziraat Mühendisi Tuğba Ertonga’dan kurs hakkında bilgiler aldı.

 

Ziraat Mühendisi Tuğba Ertonga, “Kursumuza Kürkçüler Mahallesi’nden 15-45 yaş arasında 17 kursiyer bulunmakta. Burada eğitimleri tamamlandıktan sonra sınav yaparak başarılı olan kursiyerlerimize sertifikalarını veriyoruz. Bu projenin yanında ayrıca kursiyerlerimizi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne götürerek Müdürlüğümüzü ve birimlerini gezdirip yapılan iş ve işlemler hakkında bilgilendiriyoruz” dedi.

 

Süt Sığırcılığı Yetiştiriciliği kursu alan kursiyerlerle tek tek tanışan Mahire Zahteroğulları, kursiyerlerin taleplerini ve isteklerini dinledi ve kursa katılan kursiyerlere başarılar diledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER