Köylü baraj için ayaklandı

Merkeze bağlı Çukurören Köyü’ne yakın bir alanda Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılması planlanan Çele Barajı’nın mevkisi değiştirilince Çukurören de dâhil olmak üzere 14 köy isyan etti. Baraj projesinin o bölgeye yapılan bir kümes nedeniyle yer değişikliğine gidildiği ve bir kümes için koca köyün Kurban edildiği belirtildi.

Köylü baraj için ayaklandı

HABER: FARUK ÇİDEM

Sabah namazını kılan köy halkı namazın ardından saat 07.00 itibarıyla DSİ makinalarının geçiş güzergahı üzerinde ateş yakarak nöbet tutmaya başladı. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılacak baraj için, 14 köy muhtarlığı imza toplayarak karşı çıkmışlardı. Baraj yapımıyla ilgili görüştüğümüz Çukurören Köyü Muhtarı İbrahim Öztürk, DSİ’nin söz konusu barajla ilgili ilk projesinde Bezirgânlar Mevkii’nin düşünüldüğünü daha sonra birden projenin köyü sular altında bırakacak şekilde değiştirildiğini ifade etti.

VARDİYALI NÖBETE BAŞLADILAR

60 hane ve 240 nüfusa sahip olan merkez köyümüzde her haneden bir kişi değişimli olarak baraj nöbeti tutmaya başladı. Baraj yapılacak olan bölgeye 40 bin kapasitelik bir kümes yapılması üzerine projenin 1 kilometre kaydırıldığını ve Hızarderesi mevkiine alındığını söyleyen Muhtar İbrahim Öztürk, “Eğer ikinci dedikleri yer olan Hızarderesi’nde yapılırsa 14 köy ciddi olarak zarar görecek. Bizim köyümüz Çukurdere Köyü’nde 10 hanemiz, 2 bin dönüm arazimiz ve köy mezarlığımız sular altında kalacak. Diğer 13 köyde de durum aynı. Biz ilk planlanan yer olan Bezirganlar Mevkii’nde yapılırsa bu baraja karşı değiliz. Ama Hızarderesi Mevkiinde yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. Evlerimizin, arazilerimizin sular altında kalmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

DAHA ÖNCE SÖZ VERİLMİŞTİ

2014 yılında dönemin valisi ve protokol üyeleri Çukurören Köyüne giderek Çele Barajı’nın Hızarderesi mevkiine yapılmasına karşı çıkan 14 köyün muhtarlarıyla bir araya gelmiş ve barajın buraya yapılmayacağı sözü vermişlerdi. Dönemin Valisi Ahmet Zahteroğulları, Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, DSİ 52. Şube Müdürü Abdullah Özipek, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer ve diğer yetkililer katıldığı toplantı köy konağında gerçekleştirilmişti.

BARAJA DEĞİL YERİNE KARŞIYIZ

Barajın yapılmasına karşı olmadıklarını fakat ilk projelendirilen yere yapılmasını istediklerini belirten köy muhtarı Öztürk, Çele Barajı’nın mevkii değiştirmesine sebep olan kümesin Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın bir yakınına ait olduğu yönünde ciddi duyumlar olduğunu ve bu duyumları toplantıda Yılmaz’a da ilettiğini ifade etti. Çukurören Köyü Muhtarı Öztürk, son olarak “Biz bu Çele Barajı’na karşı değiliz, sadece ilk düşünüldüğü yere yapılsın, köylerimiz zarar görmesin istiyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 18:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersin Damgacı
Ersin Damgacı - 5 yıl Önce

'köylü milletin efendisidir' beyler unutmayın.bir kişinin keyfi olacak diye çukurören'lileri üzmeyin.

aziz14
aziz14 - 5 yıl Önce

bu tip eylemleri anlamış değilim,sanki 1.5 milyar nufuslu çin enerji için dünyaya zarar vermedi de biz 70 milyonluk ülkede enerji ihtiyaçı için yapılan projeler dünyanın dengesini doğal yaşamı bozacak o zaman kusura bakmayın da evinizde mum yakarak aydınlanın. sözüm meclisten dışarı.

işin doğrusu
işin doğrusu - 5 yıl Önce

barajı istemeyen yok. barajın yapılacağını bile bile oraya 40 binlik kümesi yaptıran kümes yapımına izin veren zihniyete ne demeli. kümes sahibi 14 köye kafa tutabilecek güçte demekki.

SIRADAKİ HABER

banner128