Köylüleri karların içine attılar

1998 yılından bu yana Abant’ta köy ürünleri satıp ekmek parası kazanmaya çalışan 8 köylü esnaf Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, hiçbir gerekçe gösterilmeyerek karlar içersine atıldı. İş yerleri kapatılırken, köylüler soğuk havada karlar içersinde satış yapmak zorunda bırakıldı.

Köylüleri karların içine attılar

Haber: Kasım ŞAHİN

18 yıl önce  S.S. Abant Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından Abant Tabiat Parkı girişinde kurulan ve Mudurnu, Göynük, Taşkesti ile Abant’a yakın köylerde oturan vatandaşların doğal köy ürünlerini sattığı ve yıllardır buradan ekmek parası kazanmaya çalışan köylü vatandaşlar işyerlerinden oldu. Konu hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan kooperatif Başkanı Tevfik Türe, “Burada köylüler ürünlerini satıyor sucuk ekmek ve çay satışı gerçekleştirerek ekmek parası kazanıyor. Abant’a gelen gariban vatandaş lüks otellerde bir bardak çayı 10 liraya içmek mecburiyetinde bırakmak için uygun fiyatla satış yapan köylüler uzaklaştırılmak isteniyor. Abant’a gelen herkes zengin değil, insanlar otellerde yüzlerce lira harcayarak karnını doyuramıyor. Günü birlik misafirlerin çok ucuza ekmek sucuk yedikleri çay içebildikleri bu yeri kapatarak kimlere rant sağlamak istendiği ortada” dedi.

YARGIYA GÜVENİYORUZ

Konu hakkında Cuma günü Bolu Adliyesinde hukuksal mücadelelerini de yapacaklarını dile getiren Türe; “1998 yılından bu yana yerli ve yabancı turistlere köy ürünleri satan köylü vatandaşlarımız üç-beş kuruş para kazanmaya çalışıyordu. Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş sudan sebeplerle iş yerlerimizi kapattı. Bu konudan Orman ve Su İşleri Bakanlığının bile haberi yok. 29.03.2016 tahinden beri perişanız. Kooperatif olarak 44 üyemiz bulunuyor ve hepsi de mağdur durumda. Amacımız Abant’a gelen yerli ve yabancı turistlere köy ürünlerimizi satmak ve Abant’ daha iyi tanıtmaktı. Abant’ın gerçek sahibi biziz. Buralar bizim tapulu yerlerimiz. Abat’ta bulunan otel sahipleri ve gazino sahipleri bizleri Milli Parklara şikayet ettiği için böyle olduğuna inanıyoruz. Yetkililer gelip bizim karlar içersindeki halimizi görsünler. Kanuni yönden en kısa zamanda hakkımızı alacağımıza inanıyorum. Adalete güveniyoruz. Buraları kimseye rant kapısı yapmayacağız. Köylünün malı köylünündür” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
harun
harun - 4 yıl Önce

kesin oraya bir avm yapacaklar kurumsal bir firmaya peşkeş çekecekler

SIRADAKİ HABER

banner128