Kubilay; “Bu vahşet hatta onun da ötesinde bir şeydir“

Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Fatma Kubilay Bolu adliyesi önünde düzenlediği basın toplantısı ile Mersin'in Tarsus İlçesinde önce tecavüz edilip daha sonra da vahşice üç kişi tarafından katledilmesini protesto etti. Kubilay; "Bu vahşet hatta onunda ötesinde bir şeydir" diye protesto etti.

Kubilay; “Bu vahşet hatta onun da ötesinde bir şeydir“
Haber: Semih BAYKAL

 Yaptığı basın açıklamasında Kubilay şunları ifade etti; "Bugün burada tüm ülkemizde kanayan yaraya parmak basmak için toplanmış bulunuyoruz. Kadına Şiddet! Peki 20 yaşındaki Özgecan'a reva görülen şey sadece şiddet midir? Hayır buna sadece şiddet diyemeyiz. Bu vahşet hatta onunda ötesinde bir şeydir ve bunu ifade edecek kelime bulamıyorum. 20 yaşında, üniversite öğrencisi ve hayatının baharında bir genç kız. Suçu ne, evine gitmek üzere dolmuşa binmek. Dolmuşa binmiş evine giderken yalnız kalmasını fırsat bilen sapıklar tarafından canice öldürülüp, yakılıyor. Bu sapıkları savunup, onlar için bahane yaratmaya çalışanlara soruyoruz bu vahşeti, sapıklığı ne haklı kılabilir. Özgecan'ın yerinde kendi kızınız, kardeşiniz olsa yine savunacak mıydınız. Yaşama hakkının anayasal bir hak olduğunu, Allah'ın verdiği canı sadece Allah'ın alacağını unutmayın diyoruz" diye ifade etti.

 "YARGILAMA SÜRECİNİN YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

 Kubilay, Özgecan için başta TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu) olmak üzere tüm kadın sivil toplum kuruluşları ile birlikte mücadele vereceklerini ve yargılama sürecinin yakın takipçisi olacaklarını açıklayarak; "Biz Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak Özgecan'ları katleden zihniyetle mücadelemize yaşadığımız sürece devam edeceğimize, Kadın önce insandır demeye, bunu anlatmaya ve anlamalarını sağlamak için savaşacağımıza söz veriyoruz. Özgecan için başta TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu) olmak üzere tüm kadın sivil toplum kuruluşları ile birlikte mücadelemizi verecek ve yargılama sürecinin yakın takipçisi olacağız. Sosyal Medyada çok güzel bir paylaşım vardı. "İngiltere'de bir yargıç tarafından parkta bir genç kızı korkutan sanığa 7 yıl 7 ay ceza verilmiş. Bazı kesimlerin bu cezaya tepkisi üzerine yargıç 7 ay kızı korkuttuğu için 7 yıl ise İngiliz kızlarının parkta gezebilme hakkını, özgürlüğünü ihlal ettiği için" şeklinde cevap vermiş.Bizde Bolu Barosu olarak Türk kızlarının, kadınlarının korkmadan özgürce gezme, dolmuşa binme, çalışma en önemlisi yaşama hakları için tüm yasal düzenlemelerin yapılmasının takipçisi olacağız. Özgecan'lar ölmesin" diye açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128