Küçükkaraca Vali Baruş’u ziyaret etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Küçükkaraca başkanlığındaki heyet bu yıl 25 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Verimlilik Haftası münasebetiyle Bolu Valisi Aydın Baruş'u ziyaret etti.

Küçükkaraca Vali Baruş’u ziyaret etti

Haber: Semih BAYKAL

Ziyarette konuşan ve Verimlilik Haftası ile ilgili bilgiler veren İl Müdürü Ahmet Küçükkaraca, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın aldığı kararla Verimlilik Haftasının, toplumda verimlilik bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kutlandığını söyledi. Verimlilik Haftasının elimizdeki kaynakları en iyi ve anlamlı bir kalkınma ölçütü içerisinde değerlendirmek gerektiğini belirten Küçükkaraca; "Verimlilik Haftası üretkenliği artırmak ve toplumda yeni bir algı oluşturmak amacıyla kutlanmaktadır" dedi. Ziyarette verimliliğin bir hafta ile sınırlandırılmaması gerektiğini,toplumun her kesiminde verimlilik bilincinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Vali Baruş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün çalışmaları, iş ve işleyişleri ve denetimleri hakkında bilgiler aldı.

VERİMLİLİK HAFTASI
NEDİR?

Üretim sürecine sokulan çeşitli faktörlerle (girdiler), bu sürecin sonunda elde edilen ürünler (çıktılar) arasındaki ilişkiyi ifade eden Verimlilik, savurganlıktan uzak, kaynakları en iyi biçimde değerlendirerek üretmek demektir. Anlamlı bir kalkınma ölçütü olan verimlilik, günümüzde kalite ile birlikte sunulan, rekabet ile birlikte düşünülen, bilgi teknolojisini devreye sokan, çevreyi geliştirmeyi amaçlayan bir dünyayı da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle verimlilik bir bilinç meselesidir. Bu bilinç toplumun her kesiminde, her ferdinde oluşturulmalı ve yaygınlaştırılmalıdır.  

1992 yılından 2011 yılına kadar mülga Milli Prodüktivite Merkezi'nin kuruluş tarihi olan 17 Nisan tarihini içine alan hafta, “Verimlilik Haftası” olarak kutlanmış olup, çeşitli etkinlikler ile farklı toplum kesimlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu uygulama kapsamında hafta içinde ülkemizin dört bir yanında; başta kamu ve özel kesim kurum ve işletmeleri, eğitim kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları olmak üzere tüm kesim ve sektörlere yönelik olarak verimlilik bilgi ve bilincini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

08.06.2011 tarihinde yürürlüğe giren 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile işlevleri ve organizasyon yapısı değişen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Verimlilik alanındaki görev ve yükümlülükleri de artmış olup 2014 yılından itibaren “Verimlilik Haftası” kutlamalarına devam edilmiş ve geçtiğimiz yıl bu etkinlikler 27 Nisan-3 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Hafta kapsamında, bu sene ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapabilmek; bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda çeşitli etkinlikler düzenleyebilmek; bu etkinlikleri önümüzdeki yıllarda tüm yurt sathında yaygınlaştırarak verimlilik bilincini kamuoyuna benimsetebilmek amaçlanmaktadır.  

Bu çerçevede, bu yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca Verimlilik Haftası 25 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında kutlanacak olup faaliyetlerin koordinasyonu Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecektir. 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128