“Kurabiliriz dünyayı yeni baştan”

Cumartesi günü Taksim'de karanfilli anmaya polis tazyikli suyla müdahale etmişti. Pazar günü İzzet Baysal caddesinde ellerindeki karanfilleri yoldan geçenlere veren onlarca kişi yaşananları protesto etti.

“Kurabiliriz dünyayı yeni baştan”
 Geçtiğimiz Cumartesi günü Taksim Dayanışması, Gezi Parkı olaylarında ölenleri anmak için çağrı yapmıştı. Binlerce kişi saat 19.00’da ellerinde karanfillerle Taksim Meydanı’na çıkmıştı. Polis 1.5 saat sonra ‘Dağılın’ uyarısı yapmıştı. Uyarıya uyulmayınca TOMA’lar tazyikli suyla dağıtmıştı. Pazar günü İzzet Baysal caddesinde ellerindeki karanfilleri yoldan geçenlere veren onlarca kişi yaşananları protesto etti. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan CHP Bolu Merkez İlçe Eğitim Sekreteri Çağlar Akay “Ellerinde karanfillerle Taksim'e çıkarak özgürlük taleplerini ileten halka tazyikli su - biber gazı ve coplarla saldırılmasına karşı, herhangi bir dernek ya da parti adı altında olmadan Bolu halkına yüzlerce karanfil dağıttık. Bizler genciyle yaşlısıyla, Türkiye'nin hak ettiği üzere ekonomide dışa bağımlı olmayan, İMF'ye borç kapatıyoruz adına dış borcun kat kat artmadığı, yalanlar üzerinden siyaset ve yönetim yapmayan, zenginini daha da zengin, fakirini ise daha tamahkâr hale getirmek zorunda bırakmayan, özgürlükleri birilerinin istediği kadar değil, en az insan hakları evrensel bildirgesi düzeyine çıkartabilmiş ama çok daha önemlisi, benim adamım, senin adamın diye ayırmayan bir yönetime kavuşturmak istedik. Bu taleplerimizi, 25 gündür haklarımıza müdahale edilmediği sürece hiçbir şiddete başvurmadan sokaklarda ilettik. Sokaklardaydık çünkü ne televizyonlar ne de gazeteler bizlere sayfalarını ayırmadılar. Bu yüzden halkın duyabileceği tek yere sığındık. Buna rağmen inatla görmezden gelen, üst tondan konuşmaya devam eden, sahip olmamasına rağmen, ben çoğulum benim dediğim olur, diyen, oyunu alsa da almada da başbakanı olmak zorunda olduğu halkına karşı tüm şiddetini uygulayan, empatiden çok uzak bir tek adamla karşı karşıyayız. Cumartesi akşamı ellerinde karanfillerle alana giden insanlara sıkılan suya, biber gazına karşı karanfiller uzatıldı. Türkiye, karanfil uzatmanın suç olduğu bir ülke olamaz. Kim olursa olsun, hangi görüşten olursa olsun, karanfil uzatan ele bu muamele yapılamaz. Açılım bahanesiyle Türkiye'nin birçok yerinde eli kanlı insanları baş tacı eden bu iktidar, tek derdi özgürlük olan gençlere terörist muamelesi yapamaz. Taksim'deki gençlik ve gönülden destekçisi olan halkımız çoktan tüm ötekilere karşı gerekli açılımı yapmıştır. Örnek almak isteyen varsa, barışın sırrı Gezi Parkı'ndadır. Bizler de bu tutumu kınamak adına, barışcıl olmanın, şiddete karşı olmanın büyük bir erdem olduğuna inanan insanlar olarak halkımızın Berat Kandilini kutlamak ve dünyada her türlü şiddete son demek adına Bolu halkına, özellikle de geleceğimiz olan çocuklara ve ailelerine karanfiller dağıttık. İnanıyoruz ki bizler barışla ve sevgiyle davrandıkça, ülkesinde ve dünyada savaş çığırtkanlıkları yapanlar bir ders alacaktır.” Dedi.

 

“Yeni baştan”

 

Çağlar sözlerini Grup Yorum tarafından “Gezi parkı” direnişi için yazılan ve yeni albümünde yer alacak alan “Yeni baştan” isimli şarkının dizeleriyle sonlandırdı.

 

Tüm gelincikleri öpmek kırmızısından

Karaca'yı gözlerinin karasından

Bir gülle almak yeryüzünün gönlünü

Sıyırmak onu bütün acılarından

Çocuk doyunca güzel, ekmek paylaşınca

Bağ üzüm verince, ipek dokununca

Bak nasıl mutluluk dokur tezgahlar nasıl

İnsan düşlerini terkedince ölür asıl

Madem ki insandır düşleri gerçek yapan

Kurabiliriz o zaman dünyayı yeni baştan

 

 

 


 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 20:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124