banner120

Kurala uymayan otobüs sürücüsüne 519 TL ceza

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 4 milyondan fazla ticari aracın kış lastiği takma zorunluluğu dün itibariyle başladı. Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler şehirlerarası otobüs terminali çıkışında yaptığı uygulamada ünlü bir otobüs firmasına ait otobüsün kış lastiği taktırmadığını tespit edince hem 519 TL para cezası uyguladı hem de otobüsün yola devam etmesini engelledi.

 Kurala uymayan otobüs sürücüsüne 519 TL ceza

Haber: Kasım ŞAHİN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 TL para cezası uygulanacak. Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

İLK CEZA KESİLDİ

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kış lastiği uygulamasının başladığı ilk gün denetimlere başladı. Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali çıkışında 15 otobüs üzerine denetim gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde meşhur bir otobüs firmasının kurallara uymadığı ve kış lastiği taktırmadığı tespit edildi. Trafik ekipleri yılın ilk cezasını uygulayarak sürücüye 519 TL para cezası uygularken otobüs sefere çıkartılmadı. 

Otolara tavsiye


Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, bakanlıkça 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 TL para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.
Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Bu anlamda zorunlu olmamasına karşın, otomobillere de kış lastiği takılması öneriliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124