banner120

KURBAN BAYRAMINDA KIRMIZI ET TÜKETİMİNE DİKKAT

Bayram sofralarında normal ölçüler dışına çıkıp fazladan yediğiniz her besin, bayramdan önceki beslenme düzeninin bozulmasına ve bayram sonrası sağlık problemlerinin yaşanmasına zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle...

KURBAN BAYRAMINDA KIRMIZI ET TÜKETİMİNE DİKKAT

Bayram sofralarında normal ölçüler dışına çıkıp fazladan yediğiniz her besin, bayramdan önceki beslenme düzeninin bozulmasına ve bayram sonrası sağlık problemlerinin yaşanmasına zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle bayram süresince beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Ceren Aktaş, bayramda beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

 

Kırmızı et kalbe zararlı

Kurban bayramında en çok tüketilen ve akla ilk gelen besin kırmızı ettir. Önemli bir protein kaynağı olan bu besin fazla tüketiminde; kolesterol yüksekliğine, kalp damar hastalıklarına, tansiyon yükselmesine, bazı karaciğer ve bağırsak hastalıklarına yol açabilir. Aynı zamanda kırmızı et sindirimi zor bir besindir, gereğinden fazla tüketilmesi midede şişkinlik ve hazımsızlık gibi sıkıntılar yaratabilmektedir.

 

Kuyruk yağı kanser riskini arttırabiliyor

Kırmızı etin haşlama, ızgara, fırında veya mevsim sebzeleriyle beraber tencerede pişirilmesi önerilir. Pişirme yöntemi olarak, kavurma veya kızartma gibi sindirimi zor ve mide asidesini artıracak yöntemleri tercih etmeyiniz. Kuyruk yağı ve iç yağı, kalp-damar sağlığını tehdit eden ve kanserojen riskini arttıran yağ türleridir. Bu tür yağların tüketilmesi önerilmemektedir. Izgara yaparken, vitamin kaybını en aza indirmek ve dumanın içinde yer alan zehirli maddelerin ete geçmesini engellemek için, kömürler tam olarak yandıktan ve yarı kor haline geldikten sonra, etleri ateşten en az 15 santimetre uzakta tutarak pişirilmesi önerilir.

 

Mide ve bağırsak hastalıkları olanlar dikkat

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirme sırasında, hem de sindirimde zorluk yaratır. Bu sebeple özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler, kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında bir kaç gün beklettikten sonra, haşlayarak ya da ızgarada pişirerek tüketmelidirler. Etin besin öğelerini kaybetmemesi ve mikro organizmaların çoğalmaması için buzdolabında 0-2° derecede 3-5 gün, derin dondurucuda -18° derecede 3 ay boyunca saklanabilir.

 

Diyabet hastalarına uyarı

Önemle vurgulamak gerekir ki diyabet, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, mide rahatsızlığı olan bireylerin bayram da olsa var olan diyetlerini bozmamaları gerekmektedir. Bu gruplarda yer alan hastaların hamur işlerinden, özellikle diyabet hastalarının bayram ziyaretlerinde ikram edilen şekerlerden uzak durmaları gerekmektedir. Sağlık açısından güvenle ve rahatlıkla kullanılabilen toz tatlandırıcılar ile diyabet hastalarının sütlü, meyveli diyabetik tatlılar yaparak tatlı isteklerini karşılamaları önerilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124