“Kürdistan kurmak için Türkmenlere saldırıyorlar”

Türk Ocakları Bolu Şube Başkanı Zenginbal, Suriye Bayır Bucak Türkmenlerine yönelik saldırıların Kürdistan kurmaya yönelik yapıldığını belirterek en kısa zamanda bunun önleminin alınması gerektiğini söyledi. Türk Ordusunun duruma müdahale etmesi gerektiğine dikkat çeken Zenginbal, “Kendi soydaşı olan Suriye Türkmenlerini koruyamayan Türkiye, kendisini nasıl koruyacak?” diye sordu.

“Kürdistan kurmak için Türkmenlere saldırıyorlar”
Türk Ocakları Bolu Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal Suriye Bayır Bucak Türkmenlerine yönelik saldırıların Türkiye Suriye sınırında Türkmensiz bir hat oluşturmak için artarak devam ettiğini belirterek “Bu harekâtın bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı Büyük Kürdistan emeline hizmet ettiği anlaşılmaktadır” dedi.

Zenginbal açıklamasında şunları söyledi:

“Son günlerde Suriye Bayır Bucak Türkmenlerine yönelik saldırılar vahametini arttırarak devam etmektedir. Türkiye Suriye sınırında Türkmensiz bir hat oluşturmak üzere yapılan bu harekâtın bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı Büyük Kürdistan emeline hizmet ettiği anlaşılmaktadır. Bölgeden yardım çığlıkları yükselmektedir. Rus destekli Esad rejiminin saldırılarına karşı kahramanca direnen Türkmenlere acil yardım ulaştırılmalı, Türk ordusu duruma müdahale etmelidir. İran, Şii varlığı üzerinden bölgeye müdahil olabiliyorsa Türkiye, Türkmen varlığı üzerinden aynı hakka sahiptir. Bugün sınırlarımızın dibindeki soydaşlarımıza sahip çıkamaz isek yarın ülkemizin sınır güvenliğini sağlayamayız. Viyana’da varılan mutabakat uyarınca gerçekleşecek ateşkes öncesi Esad sınır hattının bu kısmını Türkmenlerden temizlemek istemektedir. Ateşkes sonrasında yurtlarını geri almak için Türkmenlerin yapacağı her hamle onların ateşkesi bozan taraf olarak algılanmasına neden olacaktır. Bu durum Esad’ın işine yarayacaktır. Aynı zamanda PYD/PKK ittifakına bu bölgeyi devredip Türkiye sınırını örgütün hâkimiyet alanına dönüştürme tehdidiyle devletimize kafa tutacaktır. Ortadoğu’da bölge gücü olmak iddiasıyla Suriye krizinde aktif rol oynayan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti hem Irak’ta hem de Suriye’de, sadece ve yalnızca Türkiye’nin desteğine dayanan Türkmenlere karşı yöneltilen saldırıları bertaraf edemiyorsa bu iddia havada kalır ve Türkiye’nin inandırıcılığı kalmaz. Türkiye, Suriye siyasetini Türkmen merkezli olarak yeniden gözden geçirmelidir. Aksi takdirde bölgede kendine umut bağlayan soydaş ve dindaşlarının nezdinde telafisi mümkün olmayan itibar kaybına uğrayacaktır. Türk kamuoyu Kobani için ortalığı ayağa kaldıran bölücü örgüt yandaşları kadar bu bölge için duyarlılık sahibi olmalıdır. İş işten geçmeden gerekli tedbirler alınmalıdır. Yoksa bu gelişmelerin faturası ülkemiz için çok ağır olacaktır. Devletimizi bu konuda acil tedbirler almaya ve Türkmen varlığını korumaya çağırıyoruz” 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER