Küresel iklim değişikliğine turbalık freni!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Evrendilek, turbalıkların bünyesinde büyük miktarda...

Küresel iklim değişikliğine turbalık freni!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Evrendilek, turbalıkların bünyesinde büyük miktarda karbon tutabilmesi nedeniyle küresel iklim değişikliğini azaltıcı etkisi olduğunu söyledi. 
    Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Evrendilek, TÜBİTAK'ın desteğiyle 3 yıldır Yeniçağa'daki turbalıklarda çeşitli ölçümler yaptıklarını anlattı. Turbalıkların gelişmiş ülkeler tarafından yıllardır incelendiğini fakat Türkiye'de incelenme yollarının bilinmediğini anlatan Evrendilek, ''Proje bağlamında dünyada 500-600 tane olan ama ülkemizde bulunmayan bir yöntemi Türkiye'ye tanıştırmayı amaç edindik. Bu yöntemin ismi de Akı kulesidir. Akı kulesi, saniyede 10 okuma yaparak gece gündüz, kesintisiz hem karbondioksit akışını hem de su buharı akışını ölçüyor'' diye konuştu. Elde edilen verilerle turbalıkların ne kadar fayda sağlayacağını ölçmüş olacaklarını aktaran Evrendilek, ''Turbalıklar ekosisteme faydası büyük olan alanlardır ve şuan dünyada yapay olarak çoğaltma çalışmaları mevcuttur. Bu alanların yapay olarak inşa edilmesi mümkündür ve son zamanlarda revaçta olan bir konudur ama Türkiye'de henüz böyle bir çalışmamız yok. Bu alanların Türkiye'deki toplam yüzölçümü 250 kilometrekaredir ancak Türkiye'nin yüzölçümü ile orantıladığımızda oldukça mekânsal olarak küçük boyuttadır.'' Dedi.


     

    ''Gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor''
     
     Evrendilek, turbalıkların ''vücudun böbrekleri'' gibi olduğunu, hava, su ve toprak kirliliğini önleme işlevi gördüğünü, aynı zamanda sünger görevi de yaparak taşkınları önlediğini, biyoçeşitliliği barındırdığını ve bilimsel açıdan çeşitli fırsatlar sunduğunu vurguladı. 
Turbalıkların sürdürülebilirliğinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Evrendilek, ''Bu konu akademisyenlerin, özel ve kamu sektörlerinin işbirliği yapması gereken bir sorundur. Bu konuda Yeniçağa'da işbirlikleri var. Almanlar'ın Yeniçağa Turbalık Alanıyla ilgilendiklerinin ve burası için parasal yardımlarının olduğunu biliyoruz. Yeniçağa Belediyesi ile Almanlar'ın ortaklaşa yürüttüğü bir proje mevcut diye biliyorum. Oraların iyi yönetilebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Tedbirler önleyici ve iyileştirici olarak ikiye ayrılır. İlk önce oranın bozulmadan muhafaza edilmesi gerekiyor. Doğal olarak mutlaka bazı tahribatlara maruz kalacaktır fakat bunları da iyileştirici önlemlerle bertaraf etmek gerekiyor.”dedi.

 
    


Küresel iklim değişikliğini azaltıyor

 

 

   Evrendilek, turbalıkların küresel iklimi olumsuz etkileyen karbon gazını da depoladığına işaret ederek, bu açıdan küresel iklim değişikliğini azaltıcı etkisi olduğunu söyledi. 
''Turbalıkların, bünyesinde büyük miktarda karbon tutabildiği için küresel iklim değişikliğini azaltıcı etkisi var'' diyen Evrendilek, sözlerini şöyle tamamladı: ''İklim açısından önemli karbon yutaklarıdır buralar. Küresel iklim değişikliğini azaltıcı yönde bir etkisi söz konusudur. Dünyada uzun süredir bu konuda çalışma yürütülüyor. Turbalıkların çok iyi incelenmesi gerekiyor ve akı kuleleri kurulması gerekiyor. Bizim kurduğumuz bu akı kulesi 3 senedir çalışıyor dedik fakat 100 senedir kesintisiz çalışan akı kulesi var. Bu ölçümler sayesinde çevresel süreçleri inceleyerek müdahale imkânı sağlayabiliriz.'' 

Turbalık nedir?

 

 

 

Turbalık, asidik torf toprağından oluşan, ölmüş bitkilerden meydana gelmiş sulak alanların genel adıdır. Dünya'nın en büyük turbalığı 600,000 km² yüzölçümüyle Batı Sibirya'dadır. İrlanda'daki Achill adasının ise %87'si turbalıktır. Diğer büyük turbalıklar Kanada, Alaska, İskoçya, Hollanda,İrlanda, İsviçre, Estonya (%20'si), Finlandiya (%26'sı) ve kuzey Almanya'dadır. ABD'nin Kuzey eyaletlerinde Minnesota ve Michigan'da turbalıklar görülür. Yoğun turbalık görülen İngiltere'de %90'ı yok edilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124