Küreselleşme Türkiye’yi Pazar haline getirdi

ADD Genel başkanı Tansel Çölaşan Türkiye’nin Atatürk devrimlerinden uzaklaşmasının faturasını ağır bir şekilde ödediğini söyledi. Çölaşan; “Türkiye’nin başına ne geldiyse bu...

Küreselleşme Türkiye’yi  Pazar haline getirdi

ADD Genel başkanı Tansel Çölaşan Türkiye’nin Atatürk devrimlerinden uzaklaşmasının faturasını ağır bir şekilde ödediğini söyledi. Çölaşan; “Türkiye’nin başına ne geldiyse bu yüzden gelmiştir” dedi.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından İl Kültür ve Turizm müdürlüğü salonunda düzenlenen sempozyuma katılan ADD Genel başkanı Tansel Çölaşan Türkiye’nin küresel yıkıma 1980 darbesinden sonra maruz kaldığını söyledi. Çölaşan;“Türkiye hem 24 Ocak 1980 kararlarıyla hem de 12 Eylül 1980 darbesiyle ABD’nin istekleri doğrultusunda küresel bir pazar haline getirildi. Türkiye’nin o günkü yöneticileri imza attıkları 24 Ocak kararlarıyla buna sebep oldular. Yani Türkiye kendi isteğiyle küreselleşmeye onay veren ve emperyalistler tarafından sömürülen bir ülke konuma geldi. ABD Türkiye üzerinde uyguladığı bu planını Çin üzerinde de uygulamak istedi. Ama Çin ulusallaşmasını tamamlayan milli bir devlet olduğundan böyle bir oyuna gelmedi ve bugünkü süper güçlerden bir konumuna geldi.” Dedi. Türkiye’de 12 Eylül sonrasında bireyci ve paradan başka bir şeyi düşünmeyen bir nesil yetiştiğini söyleyen Çölaşan; “Emperyalistler Çin’de başaramadıklarını Türkiye’de adım adım başardılar. Bunun için Atatürk’e ve Cumhuriyet’e yönelik saldırılar yapılarak, Projeler yaşama geçirildi. Türkiye’nin bölünmüş ve küresel güçlerin oyuncağı haline gelmesi için ülkedeki Kemalist devlet yapısının zaafa uğratılması gerekiyordu. Bu yüzden söz konusu anti-Kemalist politikaları uygulayan bütün iktidarlar Türkiye’nin bu konuma gelmesinin sebebidir” dedi. Sempozyumda daha sonra Prof.Dr.Anıl Çeçen, Prof.Dr.Gönül Balkır, Prof.Dr.Ali Ercan, Prof.Dr.Bige Sükan,Yrd.Doç.Orhan Çekiç,Hüsnü Merdanoğlu,Orhan Çekiç  “ADD Tarihçesi” ve “Güncel Kimliği”,”Cumhuriyetimiz hangi temeller üzerine oturmuştur”,”Atatürk’e ve Cumhuriyet’e yönelik saldırılar, Projeler “ başlıklı konularda konuştular.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128