Kursiyer alımlar başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kursiyer alımı hakkında duyuru yapıldı. Buna göre El Sanatları Eğitim Merkezlerine parasız yatılı ve gündüzlü kursiyer alınacak.

Kursiyer alımlar başlıyor

Haber: Semih BAYKAL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından El Sanatları Eğitim Merkezleri kurslarıyla ilgili bir duyuru yapıldı. Bakanlığın internet sitesinden yayınlanan duyuruda 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında El Sanatları Eğitim Merkezlerine gündüzlü ve parasız yatılı kursiyer alınacağı duyuruldu. Kurslar Bilecik, Düzce, Elazığ, Kastamonu, Mersin ve Sivas İllerinde açılacak.

 El Sanatları Eğitim Merkezlerinde, Kilim-Halı Dokuma, Yöresel Bez Dokuma, Ahşap Oyma (Mobilyacılık), Taş İşleme (Mermer), Dikiş-Nakış, Konfeksiyon, Gümüş İşleme, Restorasyon vb. konularda, hem 4-6 ay süreli parasız yatılı meslek eğitimi kursları verilecek, hem de kısa süreli gündüzlü meslek kursları açılacaktır. El Sanatları Eğitim Merkezlerinde gerçekleşen bu kursların bazıları, İŞKUR tarafından desteklenmektedir. İŞKUR tarafından desteklenen, süresi 6 aya kadar olan kurslarda; Bakanlık ve İŞKUR tarafından ortaklaşa imzalanan protokol gereğince; kursiyerler günlük harçlık, iş kazası ve iş riskine karşı sigorta imkanından yararlanmaktadır.

 El Sanatları Eğitim Merkezlerine yatılı başvuru yapacak adayların en az 14, en fazla 24 yaşında olmaları gerekiyor. Gündüzlü kursiyerlerde ise en az 14 yaşında olmak şartı aranıyor. Yatılı kursiyerlerin evli olmamaları, erkek kursiyerlerin ise askerlikle ilişkilerinin bulunmaması şartı aranıyor. İŞKUR desteklerinden yararlanabilmek için ise en az 16 yaşında olmak gerekiyor.

 Başvurularda istenecek belgeler de duyuruda belirtildi. Kayıt sırasında kursiyerlerin kursiyer başvuru ve beyan formu, öğrenim belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf getirmeleri gerekecek. Ön kayıtlar doğrudan müdürlüklerce ya da internet üzerinden yapılacak. Kesin kayıtları ise müdürlükler yapacak.

Duyuruda, il müdürlüklerinin yatılı öğrenci kapasitesi de belirtildi. Kastamonu'da 117, Bilecik'te 60, Sivas'ta 34, Elazığ'da 24, Mersin'de 20 yatılı öğrenci kapasitesi bulunuyor. Gündüzlü öğrenciler için ise bir sınırlama belirtilmedi. Duyurunun ayrıntılarına bakanlığın  "//www.tarim.gov.tr/EYYDB/Duyuru/159/El-Sanatlari-Egitim-Merkezi-2017-2018-Ogretim-Yili-Duyurusu" internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilgililer İl Müdürlüklere gelerek de ayrıntılı bilgi alabilirler.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER