KURUMSAL KÜLTÜR VE AİBÜ

(Prof.Dr.Yaşar Akbıyık) Eski AİBÜ Rektörü   Zaman zaman yapılan kamuoyu yoklamalarında kurumların güvenilirliği saptanmaktadır. Geçenlerde Gezici Araştırma Şirketinin Gazetevatan için yaptığı...

KURUMSAL KÜLTÜR VE AİBÜ

(Prof.Dr.Yaşar Akbıyık)

Eski AİBÜ Rektörü

 

Zaman zaman yapılan kamuoyu yoklamalarında kurumların güvenilirliği saptanmaktadır. Geçenlerde Gezici Araştırma Şirketinin Gazetevatan için yaptığı ankette, Türk Silahlı Kuvvetleri en güvenilir kurumlar arasında ilk sırada yer almış. İkinciliği Cumhurbaşkanlığı alırken diğerleri şöyle sıralanıyor: TBMM, Emniyet Teşkilatı,  hükümet, yargı, medya ve muhalefet partileri.  Haberde sıralanan sekiz kurum arasında, YÖK ve üniversiteler yer almamış. Belki seçenekler içinde YÖK ve üniversiteler sunulmamış da olabilir. Kaldı ki  bu anket her şey değildir, yüzde yüz gerçeği yansıtmaz. Başka bir kuruluşun yaptığı ankette farklı sonuçlar çıkabilir. Bu durum YÖK’ün, üniversitelerin güvenilir olmadığı anlamına gelmiyor. Aksine, YÖK ve üniversiteler beş yıl öncesine göre çok daha güven vermektedir. Bunu bir başka yazımda ele alacağım. Burada üzerinde durmak istediğim kurumsal kültürdür.

Örgütsel davranış uzmanı Stephan p. Rossin şöyle diyor: “Kurum kültürünün ne olduğunu tanımlayamam, ancak gördüğüm zaman anlarım” Bu söz kurumsal açıdan büyük bir gerçeği ifade etmektedir. Toplumlar gibi, kurumların da amaçları, iş hayatına bakış açıları, değerleri,  kendine özgü nitelikleri vardır. Bu açıdan, bir kurumun tüm çalışanları tarafından paylaşılan inanç, anlayış ve kuralların bütünü kurum kültürünü oluşturur. Bunlar, fiziksel, davranışsal ve sözel alanlar olarak sınıflandırılabilir. Fiziksel anlamda kurumun logosu, binaları ve dekorasyon tarzı, ofis düzeni, araç gereçler, yazılı iletişim sistemi olarak sıralanabilir. Kurumsal kültürün yansıdığı davranışsal alan; tören ve seremoniler, kurum içi ve dışı iletişim şekli, ödül ve cezalandırma sistemi, ekip çalışması, sosyal etkinlikler gibi verilerdir. Sözel alanda kurumsal kültürün verileri; dil, hitap şekli, sloganlar, hikâyeler ve kurumun kahramanları olarak karşımıza çıkar. Değerlere odaklanan ve bunu sürdüren kurumlar, marka değeri yüksek başarılı kurumlardır.

Tanımlanması ve nasıl yapılacağı konusunda zorluk çekilen kurum kültürü, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde vücut buluyor ve gelişiyor. Bunda herkesin, öğrencisinin, idari kadronun, akademisyenlerin çevre faktörünün rolü vardır.

            Bu yönde üniversitemizle ilgili olarak karşılaştığım tepkiler olmuştur. Bunlar çoğunlukla müspet olup kamuoyunda bir değer oluştuğunun göstergesidir.    Bu tepkilerde İzzet Baysal isminin üniversitemiz için kuvvetli bir imaj oluşturduğunu gördüm. Bırakın kentleri, Anadolu’nun ücra köylerinde bile üniversiteyi çok iyi takdim eden İzzet Baysal hayranlığına şahit oldum. Kent olarak, merkezlere yakınlığı ve ulaşılabilirliği yanında, Bolu insanının huzuru simgeleyen toplumsal yapısının bundaki payı büyüktür. Çevre olarak,  Abant, Yedigöller, yaylar ve kaplıcaları gibi öne çıkan doğa güzelliklerinin cazibesi ortadadır. Bütün bunları ve daha başka artıları taşıyan üniversitemizin bir ferdi olmaktan gurur duydum. Anadolu üniversitelerine burun kıvıran, kendini toplumun üzerinde göstermeye çalışan,  aydın geçinen kaprisli insanların taşra tabirini hiç mi hiç kabul etmedim.

AİBÜ çalışanlarının,  üniversitemizin kurumsal kültürünün oluşmasındaki rollerinin bilincinde olduğu şüphesizdir. Nitelikli akademik kadrosu ve göreve hazır oluşluğuyla idari kadro kurumsallaşma da  önemli artılardır. Üniversitemiz salonlarında yapılan yazılı ve görsel basında yer alan programları izleyenlerden aldığım tepkiler fevkalade güzeldir. Mezunlarımızın başarılarıyla ilgili olarak duyduğumuz şeyler memnuniyet vericidir. Yazımın başında verdiğim: “Kurum kültürünün ne olduğunu tanımlayamam, ancak gördüğüm zaman anlarım” sözünün ifade etmek istediği bu olsa gerektir. Kamuoyunun özellikle öğrencilerimizin AİBÜ hakkındaki memnuniyet katsayısının yüksekliği bunun göstergesidir. Bu hepimiz için gurur vericidir. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124