KYK Yurt Kapasitesini Arttırıyor

Üniversite kenti olmayı hedefleyen Bolu’nun en önemli sorunlarından biri öğrencilerin barınma sorunudur. Kredi Yurtlar Kurumu Bolu Bölge Müdürü Şerafettin Çilkara Bolu’da yeni fakültelere paralel olarak yeni yurtların temellerinin de atıldığını söyledi.

KYK Yurt Kapasitesini Arttırıyor
 Haber; Duygu Kaya

 

Kredi Yurtlar Kurumu Bolu Bölge Müdürü Şerafettin Çilkara, yeni dönemdeki hedeflerini, planlarını ve yakın zamanda hizmete geçecek olan yeni öğrenci yurtlarını anlattı. Çilkara

2012 yılında TOKİ tarafından hazırlanan yatırım programına 774 kapasiteli yurt yapılması ile ilgili ihale yapıldı. Üniversitenin girişinde yüzme havuzunun karşısında şu anda çalışmaları devem ediyor. Mütehattin verdiği söze göre bitişi 2014 Temmuz ayında olacak. Fakat kış şartlarında olumsuzluk olmazsa Şubat, Mart gibi de bitebilir. Yani 2014’ün başında hizmete sunulur. Yine Kalkınma Bakanlığının ilave yatırım programına alınması ile ilgili teklif var. Bunlar uygun görülürse yurt yapılacak. Bütün öğrencileri yurtta barındırma şansımız yok ama imkânlar el verdiği sürece öğrencilerimize yurtlar yapmaya çalışıyoruz. Burası bölge müdürlüğü. Bölge müdürlüğüne Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu illeri bağlı. Bünyemizde 17 tane yurt müdürlüğü var. Öğrenci kapasitemiz 16.603. Sadece Bolu’da değil. Düzce’de de yeni yurt yapılacak. Sakarya’da 4 tane yeni yurt yapacağız. Kocaeli’ne de 3 tane yeni yurt yapılacak. Yani toplamda 9 yurt için arsa tahsili yapıldı. Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılıp inşaata geçilecek. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmamızla birlikte Sayın bakanımızın da talimatları doğrultusunda Kredi Yurtlar kurumunda kişisel gelişim akademisi adı altında eğitim ve kültürel faaliyetler ön plana çıkmaya başladı. Daha öncede benzeri faaliyetler yapıyorduk. Şu anda farkındalık seminerleri, öğrencilerin istifade edebileceği farklı bir takım kurslar, liderlik eğitimleri, zaman yönetimi gibi kurslar eğitimlerle gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ana spor dallarında hem ülkeler arası hem bölgeler arası faaliyetler yapıyoruz. Bolu’da Nisan ayı içinde Bordo salonda etkinliğimiz oldu. Sakarya ve Kocaeli’nde Uğur Işılak konserimiz oldu. Yurtların kendi içinde de eğitim faaliyetlerine devam ediyoruz.’’ Dedi.

                            

‘’Eski Binamızda 100 Öğrencimize Yer Açıldı’’

 

 KYK Bölge müdürlüğü binasından taşınıp eski Bağ kur binasında hizmete başladıklarını söyleyen Çilkara ‘’Bu bina Bağ kur’undu. SSK ile birleşince bu bina boşta kaldı, Biz hemen talip olduk. Şu anda bizim boşalttığımız bina da ek olarak 100 öğrenci daha kalacak. İlaveten 100 öğrencinin orda kalma fırsatı oldu. Bir yurdun içinde kamu hizmeti sunmak pek sağlıklı olmuyordu. Yeni taşındığımız bina tam bir kurum havası veriyor.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER