KYK’da mukaddes emanetler anlatıldı

Ünlü sanat tarihçisi Talha Uğurluel, Bolu Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun düzenlediği programda Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilen mukaddes emanetleri anlattı. Program öğrenciler tarafından son ana kadar ilgiyle takip edildi. Etkinliğin ardından Uğurluel, salon girişindeki stantta öğrencilerle sohbet edip kitap imzaladı.

KYK’da mukaddes emanetler anlatıldı

HABER: Ceylan BEYKOZ

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

KYK Çınaraltı Gençlik Söyleşileri kapsamında Bolu’ya gelen ünlü tarihçi Uğurluel, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mavi Salon’da düzenlenen “Benim Tarihim” adlı programda maneviyatımızda önemli yeri olan mukaddes emanetleri etkileyici detaylarla izleyicilere aktardı.Özel fotoğraf ve bilgilerle Osmanlı padişahlarının o dönemde milli ve manevi değerlere gösterdiği özen gözler önüne serildi. Osmanlı’nın Kâbe’nin tamirinden çıkan bir tahta parçasını dahi atamadığı, emanetlerin yer aldığı odanın temizliğinden çıkan toz tanelerinin bile saklandığı gibi dikkat çekici bilgiler öğrencilere ve programın davetlilerine duygusal anlar yaşatmayı başardı.

TARİHTEN ÖRNEK ALIN

İl Müdürü Şerafettin Çilkara konuşmasında, gençlerin tarih bilinciyle yetişmesinin önemine değinerek “Sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alanlarda söz sahibi olabilmek için nesillerin eğitimi hususuna dikkatle eğilmek gerekir.Bu nedenle de gençliğin eğitimi için ciddi mesai harcıyoruz. Gençler, üniversite yıllarınızı iyi değerlendirin, kendinizi her alanda geliştirmeye bakın, yenilikler karşısında yalnızca tüketici değil üretici olmaya bakın. Ve tarihten de bu konuda kendinize örnekler alın. Hepinizin kendisine örnek aldığı bir tarihi şahsiyet olmalı” diye konuştu. Ayrıca programda KYK yurtlarında kalan bir öğrenci Dursun Ali Erzincanlı tarafından peygamber efendimiz Hz.Muhammed’e ithafen yazılan “Kırk Yaşındasın” şiirini okudu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128