Leyla ile Mecnun’a “Romansın dediler iş vermediler”

Bolu Olay Gazetesi’nin 27 Mart 2015 tarihli nüshasının manşetinden verdiğimiz; “9 aylık bebekleriyle çöpten ekmek parası kazanıyorlar” başlıklı haberimiz üzerine bazı yardım sever kesimler aile küçükte olsa destek verdiler Ancak, Leyla ile Mecnun çiftinin tek istekleri kendilerine iş imkanı sağlanmasıydı. Çünkü yıllardır ekmek paralarını çöpten çıkartamaya çalışıyorlardı. Leyla ile Mecnun tek suçları vardı ve Roman vatandaşı olmalarıydı. Bu güne kadar ekmek paralarını çöpten çıkartan Leyla ile Mecnun, çaldıkları her kapıdan şu sesi duydular; “Romansın sana iş yok” Peki Suriyeli, Iraklı, olsalardı bu kapı ardındakiler böyle bir cevap verecek miydi?

 Leyla ile Mecnun’a “Romansın dediler iş vermediler”

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Geçtiğimiz ay kucaklarında 9 aylık küçük kızları Aleyna ile çöpleri karıştırarak ekmek parası kazanmaya çalışan ailenin haberini şöyle yapmıştık. Bolu’da bu damı oluyor demeyin. Gerçekten de oluyor. 36 yaşındaki baba Mecnun Kodaş elindeki çek çek arabasıyla, 31 yaşındaki eşi Leyla Kodaş, 9 aylık yavruları Aleyna’yı bebek arabasına koyarak ekmek mücadelesi yapmaları herkese örnek olması  gerekir.  3 kişilik aile sabah erken saatlerinde kalkarak şehrin çeşitli yerlerindeki çöp kutularının içersindeki, plastik, kağıt, teneke kutularını toplayarak ekmek parası kazanmaya çalışıyorlar.

Borazanlar Mahallesinde küçücük bir oda içersinde yaşamaya mahkum olduklarını ve karınlarını doyurmak için soğuk havalarda ekmek parası uğruna yollara düştüklerini belirten baba Mecnun Kodaş, “Devletimizden ve sayın Valimizden tek isteğimiz, 9 aylık yavrumuzla birlikte başımızı sokacak bir doğru dürüst ev istiyoruz. Hırsızlık, namussuzluk, arsızlık yaparak değil, çöplerden topladığımız maddeleri satarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Bazı insanlar bize kötü gözle bakıyorlar. 9 aylık yavrumuzu bile soğukta bebek arabasına koyup çöp kutularını karıştırmaya başlıyoruz. Yeri geldiğinde çöp kutularının içersinde bulduğumuz henüz bozulmamış yiyecekleri yavrumuza yedirmek zorunda kalıyoruz. Bulduğumuz giysileri de bazen kendimiz bazen de yavrumuza giydiriyoruz. Biz de bu toplumun insanıyız. Çöp karıştırıyoruz diye kimse bizi dışlamasın.  Tabi ki bende iyi bir iş istiyorum. Çöp karıştırarak değil, düzgün bir işte alın teriyle kazanacağım parayla aileme yardım etmek isterim” dedi.

Öte yandan 9 aylık kızı Aleyna ile birlikte eşini yalnız bırakmayan anne Leyla Kodaş; “Biz ekmeğimizi çöpten çıkartan bir aileyiz. Kim ister küçücük yavrusuyla sabahın köründe çöp karıştırmak için sokaklara çıkmaya. Ama, mecburuz, bir tarafta yavrumuz diğer tarafta ben ve kocam. Ne yapalım kaderimiz buymuş. Alnımızın akıyla papara kazanıyoruz” diyerek, eşini ve bebek arabasındaki yavrusunu yanına alarak ekmek parasının peşine düşmeye devam etti.

Evet, bu haberi Bolu Olay Gazetesi olarak yeniden siz değerli okurlarımıza bir kez daha hafızalardan silinmelisin diye tekrarladık. Bu iki ay içersinde ne oldu ne bitti bilmiyorduk. Ta ki, dün çalan telefona kadar. Bilmediğim daha doğrusu belleğe kaydetmediğim bir numara aradı ve ister istemez açtım. Karşımdaki bayan sürekli ağlıyor ve adeta kahrediyordu. Bu sesin sahibi Leyla idi. Ağlaya ağlaya; “Abi be çok güzel haber yaptın. Sağol bizim duygularımızı dile getirdin. Hep umutla eşim Mecnun’a bir iş çıkar diye umutla bekledik. Ne Vali bey ne Belediye Başkanı nede hayırsever bir kişi bizi aramadı. Bizde eşimle birlikte kapı kapı dolaşıp iş istedik. Tek amacımız adam gibi bir işimizin olması, sosyal güvencemizin olmasıydı. Ama ne oldu biliyor musun? Kapıyı çaldığımız kişiler sanki biz hırsızmışız gibi, “Romansınız size iş yok” denilerek kapıları suratımıza kapattılar. Suç mu bu ülkede Roman vatandaşı olmak. Romanız diye hırsız mıyız? Suriyeli, Iraklı olsaydık el üstünde tutulurduk. Ne olur abi Mecnunuma bir iş versinler. Çocuğumuzu bizde iyi bir şekilde bakalım, topluma kazandıralım” daha fazlasını anlatmaya gerek yok sanırım iz değerli okurlar ve hayırsever insanlar…


Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2015, 18:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 6 yıl Önce

haber yapmak icin yapılan bir haber niteliğinde roman olmayanlar sanki bulabiliyor da is sizde haber yapmıssınız

SIRADAKİ HABER

banner128