Limon stokları çürüdü, limonun fiyatı yüzde 25 arttı…

Tarımın gözbebeği olan iller arasında yer alan ve seracılığında liderliğini yapan Antalya ile Mersin’e stok yapılan limonlar çürüyünce ve yeni mahsulünde az olması nedeniyle bir tane limonun fiyatı yüzde 25 arttı. Düne kadar 1 TL’den satılan tek bir limon 1 lira 25 kuruşa yükseldi. Büyükşehirlerde ise limonun tanesi 1 lira 50 kuruştan satılmaya başlandı.

Limon stokları çürüdü, limonun fiyatı yüzde 25 arttı…

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Haziran ayında havaların mevsim normallerinin altında seyretmesi ve ülke genelindeki yağmur yağışları bazı sebze ve levye fiyatlarının artmasına neden oldu. Geçen sene limon üretiminin fazla olması nedeniyle bir çok üretici elindeki limonu ucuz fiyattan piyasaya sürmek yerine fiyat artışı olması için stoklama yöntemine gitti.

Ancak, evdeki hesap çarşıya uymadı ve stoklanan tonlarca limon çürüdü. Bu işten büyük zarar eden limon toptancıları piyasaya yeni yeni çıkmaya başlayan ve bu yıl üretimi az olan limon tarlarına hücum ederek üreticilerin ellerindeki az sayıdaki limonları almaya başladı. Bu sebepten dolayı da düne kadar pazarda 1 liradan satılan limonun tanesi ise 1 lira 25 kuruşa yükseldi. Önümüzdeki günlerde bir tek limonun satış fiyatının artması beklenirken büyükşehirlerde ve manavlarda limonu tanesi 1 lira 50 kuruştan satışa sunuldu. Bir anda yüzde 25 fiyatı artan limon, altınla yarışır duruma geldi.

KARPİTE DİKKAT

Bu yıl elindeki limonların çürüdüğünü gören toptancılar yeni mahsul olan ve az sulu olduğu açıklanan limona hücum eden toptancılar yüksek fiyattan piyasaya limon sürmeyi hedeflerken, bazı uyanık toptancılar ise az sulu ve tam gelişmemiş limonları üzerine, sağlık açısından büyük tehlikeler yaratan karpit maddesiyle kapatarak bir an önce olgunlaşmasını ve elindeki malı piyasaya sürmeye çalıştığı da edinilen bilgiler arasında yer aldı.

TOPTANCI KAZIĞI

Bolu Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Altındal, limon fiyatının yüksek oluşunun büyük toptancılardan kaynaklandığını belirterek, “Limon daha 3-5 ay öncesine kadar 50 ila 75 kuruş arasında tüketiciye yansıyordu. Fiyat bir anda 1 liraya çıktı. Dün itibariyle de 1 lira 25 kuruş oldu. Uyanık toptancıların stokladıkları limonlar çürüyünce yeni mahsul de az olunca limon, altınla yarışır oldu. Böyle giderse önümüzdeki günlerde limon fiyatı daha da artacak gibi görülüyor. Bir kasa limon 120 TL’ye mal olmakta. Bu fiyatların artışı uyanık toptancıların halka büyük bir kazığıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128