Listenin sonundayız

İnsani Gelişmişlik Endeksinde (İGE) çok yüksek gelişmiş 21 il arasında 19'nci sırada yer bulan Bolu’nun eğitim ve sağlıktaki performansı, bir alt kategorideki illerin bile birçoğundan kötü çıktı.

Listenin sonundayız

Haber:Erdal Tanrıverdi
 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 2020 yılı İnsani Gelişme Raporunu temel alarak Türkiye’nin 81 ili için “İnsani Gelişmişlik Endeksi” çıkardı. Raporda yer alan sonuçlara göre beklenenin aksine insani gelişmişlikle, “rekabet gücü” arasında paralellik bulunmuyor. Rekabet gücü yüksek iller insani gelişmişlikte aynı performansı yakalayamıyor, buna karşılık İnsani Gelişmişlik Endeksi yüksek iller de bunu rekabetçiliğe dönüştüremiyor.

BOLU19. SIRADA

TEPAV’ın 2017 yılına ilişkin 81 ile yönelik yürüttüğü İnsani Gelişmişlik Endeksi çalışmasında illerin, gelir, sağlık ve eğitim düzeyine sınıflandırma yapıldı. Bu kapsamda küresel sınıflamaya göre gelişmişlik düzeyi ‘çok yüksek’ grubunda 21 il yer alıyor. Bu iller arasında ilk sırada Ankara gelirken, ekonomik gelişmişlik düzeyi yüksek olan İstanbul, Kocaeli, Antalya, İzmir ve Muğla Ankara’yı takip ediyor. 19. sırada yer alan Bolu, çok yüksek gelişmiş illerden sadece Mersin’i geride bırakıyor,

TEPAV listesinde yüksek gelişmişlik grubunda 59 il bulunuyor. Sadece Ağrı, yüksek gelişmişlik sınırına yakın olmakla birlikte orta gelişmişlik düzeyinde yer alan tek il olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’nin 81 ilinin tamamı, doğuşta beklenen yaşam sürelerine göre ‘çok yüksek gelişmişlik’ düzeyine sahip durumda. Buna karşılık ortalama öğrenim süresi kategorisinde ise aynı başarı yakalanamıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertuğrul Şen
Ertuğrul Şen - 3 hafta Önce

Haberci listedeki sıralamada Türkiye ne alaka orda Bolu var Bolu değiştirin bari..

SIRADAKİ HABER

banner128