Lösemi’de moral desteği çok önemli

Bolu İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Arık 30 Mayıs – 5 Haziran Dünya Lösemi Haftası ile ilgili açıklamada bulundu.

Lösemi’de moral desteği çok önemli

Haber: Semih BAYKAL

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Arık; “Halk arasında "Kan Kanseri" olarak da bilinen lösemi, kemik iliğindeki hücrelerin kontrolsüz ve aşırı çoğalması ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.  Her 100 bin kişiden 2-10'unda löseminin oluşumunda, giderek artan çevresel kirliliğin önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Benzer içeren kimyasal maddeler, radyasyon, bazı viruslar, down sendromu gibi bazı kalıtımsal hastalıklar ve kemoterapi uygulamaları, lösemi riskini artırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, lösemi görülme sıklığının arttığını ve artmaya da devam edeceğini, önümüzdeki 20 yıl içinde bu hastalığın görülme sıklığının 2-3 kat artacağını bildirmektedir” dedi.

LÖSEMİNİN BELİRTİLERİ

Hastalığın Belirtileri hakkında bilgiler veren Arık; “Halsizlik, çabuk yorulma, Ateş, titreme, Sık enfeksiyon, İştah ve/veya kilo kaybı 
Lenf bezleri (bezeler), dalak ve/veya karaciğerde şişlik (büyüme) ve ağrı Kemik ağrıları 
Normalden daha kolay biçimde vücutta morluk ve/veya kanama olması, Cilt altında küçük kırmızı noktacıklar, Diş etlerinde şişlik ve kanamadır” diye bilgiler verdi.

TEDAVİSİ

 Son olarak hastalığın tedavisi hakkında da bilgiler veren Arık; “ Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir. Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır” dedi. Arık, bu hastalığı medikal ve psikolojik destek altında yenen hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletip, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak her zaman destekçileri olduğumuzu belirterek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128