Madenler de kullanılacak kabloları artık Bolu üretiyor

Ülkemizde son zamanlar da artan maden ocaklarında ki kazalar ve en son 2 hafta önce Karaman Ermenek'te de maden ocağında yaşanan kazadan sonra madenler de kullanılan elektrik ve telefon gibi tesisat kablolarındaki sorunlar tekrar ortaya çıktı. Bu sorunlar üzerine Bolu'da ön gelen kablo üreticisi Başoğlu kablo, maden ocaklarında yaşanan patlamalara, yangınlara ve darbelere karşı dayanabilen bir kablo üretti.

 Madenler de kullanılacak kabloları artık Bolu üretiyor

Haber: Semih BAYKAL

 

Bolumuzun önde gelen Kablo üreticisi Başoğlu Kablo, Maden şartları altında ağır darbelere, yüklere, patlamalara ve yangınlara karşı da çalışabilen bir kablo üretti. Ürettikleri Kablo hakkında bilgi veren Fabrika Müdürü Ali Güven Sönmez; " Madenler için ürettiğimiz kablolarımız için özel bir ARGE ekibimiz çalışmaktadır. Maden için özel geliştirdiğimiz bir kablomuz var. Maden şartları altında ağır darbelere, yüklere, patlamalara ve yangınlara karşı da çalışacak bir kablomuzu ürettik ve Maden Genel Müdürlüğü tarafından da onay aşamasındadır" dedi.

 

"ULUSLARARASI STANDARTLARIN ÇOK ÇOK ÜZERİNDE KABLOLARDIR"

 

Fabrikanın ürettiği diğer kablolardan da bahseden Sönmez; " Başoğlu kablonun üretmiş olduğu yanmaz kablolar, özel silikon izolasyonlu kablolardır. Bunlar uluslararası standartlara göre bakıldığında standartların çok çok üzerinde kablolardır. Başoğlu'nun üretmiş olduğu kablolar yangın altında günlerce dayanabilen kablolardır. Ayrıca dikey alev iletmede IEC 60332-2-24 kategori C'ye baktığımız zamanda kabloların yine alev iletme özelliklerini bu kablolar çok fazlasını karşılamaktadır. Alev altında yürütmeme, damlama yapmama, tamir edilebilme, zehirli toksin gazlarının çıkarılmaması ve duman oluşturmaması yangın altında ki bir çok hastane, okul, kreş ve benzeri toplu alışveriş merkezleri gibi yerler de bu kabloların rahtça kullanılması gerektiğini ortaya koymaktadır. günümüzde ki kablolarda teknoloji tüm hızıyla gelişmekte ve Başoğlu da bunun öncülüğünü yapmaktadır" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER