MARKA Destek programlarını açıkladı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansının bilgilendirme toplantıları yapıldı. Destek programlarının son başvuru tarihleri 16 Ağustos 2013 olarak belirlendi.

MARKA Destek programlarını açıkladı
 Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) 2013 yılı için iki ayrı destek programı açıkladı. “Teknik Destek Programı” ve “Doğrudan Faaliyet Destek Programı” olmak üzere ilan edilen destek programlarının son başvuru tarihleri 16 Ağustos 2013 olarak belirlendi. Bu kapsamda Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinde bilgilendirme toplantıları düzenlendi. İllerde düzenlenen bilgilendirme toplantılarında MARKA Proje Uygulama Birimi Uzmanları tarafından katılımcılara “Teknik Destek Programı” ve “Doğrudan Faaliyet Destek Programı” hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Doğu Marmara İlleri olan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova da bulunan kar amacı gütmeyen kuruluşlara Teknik Destek Kapsamında toplam 650 Bin TL, Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında ise toplam 1 Milyon 300 Bin TL olmak üzere toplamda 1 Milyon 950 Bin TL destek sağlanacak.10 Haziran 2013 tarihinde itibaren başvuruların alındığı desteklere bölgedeki kurumların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

 

Teknik Destek

 

Teknik Destek Programı kapsamında, bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden faaliyetlerinde, kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamasında yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda,  bölgede bulunan kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimlerin planlama çalışmaları ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek faaliyetleri için eğitim verme, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlama, geçici uzman personel görevlendirme, danışmanlık sağlama ve uluslararası ilişkiler kurma gibi kurumsal nitelikli kapasite geliştirici destek hizmetleri sağlanacak. MARKA Teknik Destek Programı kapsamında proje başına azami 15.000.TL destek verecek. Teknik Destek Programının içeriği itibariyle hitap ettiği hedef kitle; Yerel Yönetimler, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, İş Geliştirme Merkezleri, kar amacı gütmeyen Birlikler ile Kooperatifler ve bu kurum ve kuruluşların kurduğu veya ortağı olduğu işletmelerden oluşmakta.

 

Doğrudan Faaliyet Desteği

 

Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Doğu Marmara Bölgesinde ulusal plan ve programlar çerçevesinde 2010-2013 TR42 Doğu Marmara Bölge Planının uygulama kapasitesini geliştirmeye, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaya yönelik stratejik araştırma, planlama ve fizibilite çalışmalarına yönelik projelere mali destek sağlanacak.  MARKA Proje başına asgari 25.000 TL azami 85.000 TL destek sağlayacak. Doğu Marmara Kalkınma Ajansının açıkladığı Doğrudan Faaliyet Desteğine Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinde bulunan Yerel Yönetimler, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, İş Geliştirme Merkezleri, kar amacı gütmeyen Birlikler ile Kooperatifler ve bu kurum ve kuruluşların kurduğu veya ortağı olduğu işletmeler başvuruda bulunabilecek.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124