Market Gaspçısına 40 yıl hapis cezası istendi

Çıkınlar Mahallesi Çıkınlar Sokakta, arkadaşının kasiyer olarak çalıştığı markete gelerek içki alan ve parasını vermeyerek arkadaşını tehdit eden 24 yaşındaki E.C. 40 yıla kadar hapis istemi ile Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Market Gaspçısına 40 yıl hapis cezası istendi

Haber: Semih BAYKAL

Olay 30 Mayıs 2015 tarihinde Çıkınlar Mahallesi Çıkınlar Sokakta meydana gelmişti.  Olayda arkadaşının kasiyer olarak çalıştığı markete içki almak için gelen E.C. 300 TL değerinde aldığı içkilerin parasını ödemeyerek arkadaşını ölümle tehdit edip, dışarıda bulunan arkadaşları ile S.G., F.Ş. ve İ.T ile birlikte kaçmaya çalışmıştı. Ancak kasiyer arkadaşının panik tuşuna basması sayesinde E.C ve 3 arkadaşı polis ekiplerine uzu süre direnmelerine karşısın yakalanmışlardı. S.G., E.A. ve İ. T. haklarında 'Görevli memura mukavemet' suçundan işlem yapılarak serbest bırakılırken, E.C. ise işlemlerinin tamamlanmasının ardından 'Yağma ve gasp' suçlarından tutuklanarak ceza evine gönderilmişti. Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada Sanıklardan 20 yaşlarında olan S.G., F.Ş., İ.T. hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme suçundan. E.C.’de hakkında ‘beden bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı yağma, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, gece vakti yağma, görevi yaptırmamak için direnme, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından hakim karşısına çıktı. Olayın Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmasında  sanıklardan F.Ş. bulunmazken diğer sanıklar S.G., İ.T. ve tutuklu bulanan E.C. hazır bulundu.

“KASİYERİ HİÇBİR ŞEKİLDE ALIKOYMADIM”

Mahkeme salonunda polise mukavemet suçunu kabul ederek ifadesini vermeye başlayan E.C., “Markette çalışan mahalleden arkadaşım F.A. ile Atatürk Orman Parkında Karşılaştık. Tanıdığım bir kızı rahatsız ettiğini öğrendim ve kendisini uyardım. F.A.’da bana içki ısmarlayacağını söyledi ve çalıştığı markete gittik. Abi sen ilerde dur kameralar seni görmesin dedi bana. İçkileri aldı geri geldi ve içmeye gittik. Bu içkileri içtikten sonra parasını yarın ödemek kaydı ile tekrar viski getirmesini istedim. F.A.’da getirdi. Onu da içtik. F.A.’nın motoru bir arkadaşında idi o motorunu aramaya gitti bende olay yerinden ayrıldım. Ertesi gün markete giderek markette kasiyer olan F.A.’ya 105 lira verdiğini söyleyen E.C., “Bir şişe viski daha aldım. Aynı gün öğlen saatlerinde tekrar markete gittim ve içki istedim. Raflardan içkileri aldım ve sonra vereceğimi söyledim poşete doldurdum. F.A. bana yapma abi alma dedi. Bu esnada F.A. butona basıp polis çağırmış. F.A. ile tartışmaya başladık bu esnada polis geldi. Daha önceden kesinleşmiş bir cezam olduğu için olay yerinden ayrılmaya çalıştım. Polis beni ekip otosuna bindirdi ve sonrasında bir fırsatını bulup kaçtım. Koşarken düştüm ve polis beni yakalayıp arkadan kelepçeledi. O esnada polise tepki gösterdim. Mağdur F.A.’yı hiçbir şekilde alıkoymadım. Suçlamaları kabul etmiyorum beraatımı istiyorum. Ben ekip otosunda iken S.G., F.Ş., İ.T. polis aracının önüne geçtiler ve beni indirmek istediler” şeklinde konuştu. 

“POLİSLER ŞİKAYETÇİ OLMAMAMIZI İSTEDİ”

Sanıklardan İ.T. ise verdiği ifadesinde, “E.C. polis arabasının içinde idi. Sarhoştuk. Polisten E.C.’yi bırakmalarını istedik. Poliste bize vurmaya başladı. Polis arabasının önüne geçip gitmesine engel olmadık” diyerek olayı anlattı.  Bir diğer sanık S.G., “İ.T.’nin söyledikleri doğrudur. E.C.’yi polis arabasında görünce ne olduğunu sormak için yaklaştık. Polisler bizi dövdü. Sonra karakola götürdüler orada da dövdüler. Hastaneden darp raporu aldık. Polisler bizden şikayetçi olmayın bizde sizden şikayetçi olmayalım dediler. Bunun üzerine şikayetçi olmadık. Olayların ne olduğunu sonradan öğrendim suçsuzum” ifadelerini kullandı.

“E.C. BANA YUMRUK SALLADI “

Olay zamanında markette kasiyerlik yapan 16 yaşında ki F.A. yaşananları şu sözlerle anlattı; “E.C. ile Atatürk Orman Parkında karşılaştık bana içki ısmarlayacaksın diye ısrar etti. Benim motorumla marketin önüne kadar gittik ve ben marketi açtım içki aldım. E.C. biraz daha ileride bekliyordu. Motora tekrar bindik ve sağlık ocağının yakınında içtik. Saat geç olduğu için gitmek istedim ama beni bırakmadı. Motorun lastiği patladığı için gece 3 gibi eve geldim. Ertesi gün dükkana geldi ve 100 lira verdi gitti. Sonrasında ikindi vakti tekrar geldi ve bana yumruk salladı. Eğildim yumruktan kurtuldum. E.C. dükkana girdi ve içkileri poşete koymaya başladı. Ben o esnada butona bastım. Polislerin geldiğini görünce arka tarafa geçti ve polis E.C.’yi dükkanın arka tarafında yakaladı. Polislere kendi ismini vermedi başka bir isim verdi.” Müşteki küçük F.A.’nın ifadesinin ardından iş yeri sahibi E.Ö. ve F.A.’nın babası i.A.’nın da ifadeleri alındı. Duruşma eksikliklerin tamamlanması,  gelmeyen sanık ve müştekiler hakkında zorla getirilme kararı çıkartılması için 28 Nisan tarihine ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 19:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu
bolulu - 5 yıl Önce

o yaştaki çocuğa tekel bayii anahtarını verenede ceza verin bence böyle şey olurmu ya.ayrıca her içki ısmarla diyene dükkan açılıp içkimi veriliyor,tamam ismarlayacam diyip rast gele bi dükkana girip herhangibirinede soyleseydin sana sahip çıkardı. ayrica adam ertesi gün parayi getiriyormus belki yine getirecekti.saçma sapan çelişkili bi ifade çocuk bile her iki tarafında suçlu olduğunu anlar.içerde olan kişi sağlam bi avukat bulursa üste tazminat bile alır gibi geliyor.satmayacaksin almayacaksin icmeyeceksin arkadaş! sonuc bu uğraşır durursun!

SIRADAKİ HABER

banner128