Meclis yol ayrımında!##hb_manset.gif

1994 yılında büyük tartışmalara yol açan milletvekili dokunulmazlıkları yine meclisin gündeminde. Bazı kesimler dokunulmazlığın BDP’liler ile sınırlandırılmasını anti-demokratik bulurken hükümet cephesinden...

Meclis yol ayrımında!##hb_manset.gif

1994 yılında büyük tartışmalara yol açan milletvekili dokunulmazlıkları yine meclisin gündeminde. Bazı kesimler dokunulmazlığın BDP’liler ile sınırlandırılmasını anti-demokratik bulurken hükümet cephesinden gelen mesajlar bu konuda geri adım atılmayacağını ortaya koyuyor.

 

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturan Milletvekili Dokunulmazlıkları ülke gündemini yine kilitledi. BDP’li bazı vekillerin dokunulmazlık fezlekelerinin bütçe görüşmeleri sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine gelmesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak gazetemize özel açıklamalar yapan CHP Grup Başkanvekili M.Akif Hamzaçebi CHP olarak bu konuda herhangi bir grup kararının alınmasının söz konusu olmayacağını vurgulayarak; “Bu konuda Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ortadadır. Bizde Sayın genel başkanımızın görüşleri doğrultusunda tavrımızı belirleyeceğiz” dedi. CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün yapılan grup toplantısında görüşlerini "Eğer siz kızdığınız milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırıp, kızmadığınızın kaldırmazsanız bu doğru değil. Bizim CHP olarak görüşümüz seçim yapılmasın, ayrımcılık yapılmasın. Dokunulmazlık kaldırılacaksa bütün vekiller için kaldırılsın” şeklinde ifade etmişti. Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada” kürsü dokunulmazlığı hariç dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyerek, 'Sevgili vatandaşlarım, siz TBMM'de ihaleye fesat karıştıran, yolsuzluk yapan, halkını değil, cebini düşünen bir milletvekili ister misiniz?' diye sormuştu. 

 

 

Erdoğan talimat verdi

 

 

BDP'lilerle ilgili hazırlanan fezlekeye yönelik AK Partili vekillerin görüşlerini alan Başbakan Erdoğan, BDP'li vekillerin durumundan bağımsız olarak da bir değerlendirme yaptı. Erdoğan, sayısı 956'ya ulaşan dokunulmazlık dosyalarının tamamının incelenmesini, sadece terör değil; yolsuzluk, hırsızlık, yüz kızartıcı suçlar gibi suçların da kapsama alınmasını istedi. Konuyla ilgili gerekirse 'anayasal değişiklik' için çalışma yapılmasını isteyen Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda partinin hukukçu kurmayları dosyalar üzerinde çalışacak. Çalışma sonuçları Başbakan'a bir rapor halinde sunulacak, ardından muhalefet partilerinden destek istenecek.

 

Özcan “evet“ diyecek

 

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Pazartesi günü basın mensuplarıyla bir araya gelerek yaptığı değerlendirmede BDP’lilerin dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili olarak “evet” oyu vereceğini açıklamıştı. Özcan kürsü dokunulmazlığı haricinde bütün milletvekillerin dokunulmazlıklarının kalkması gerektiğini ifade ederek BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını bu çerçevede değerlendirdiğini ifade etmişti.

 

 

Fezlekeler 20 Aralık’tan sonra meclise gelecek

 

AK Parti Bolu milletvekili Ali Ercoşkun ise BDP’lilerin dokunulmazlık dosyalarının şu anda devam eden bütçe görüşmeleri sonrasında meclise gelmesini beklediğini vurgulayarak;”Sanıyorum 20 Aralık’tan sonra BDP’lilerin dokunulmazlık fezlekeleri meclisin gündemine gelecektir” dedi. Milletvekili dokunulmazlıklarının terör suçuyla ele alındığını söyleyen Ercoşkun; “Ortaya hukuki prensipler çerçevesinde kriterler konularak terör suçlarından dosyası bulunan milletvekilleri hakkında bir fezleke hazırlanması söz konusudur. Bende olaya şu anda bu çerçeveden bakıyorum” dedi.

 

CHP Grup kararı almayacak

 

Bolu Olay gazetesi yazı işleri müdürü Hakan Karacaören’in telefon kanalıyla sorduğu soruları yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili M.Akif Hamzaçebi ise CHP olarak bu konuda herhangi bir grup kararının alınmasının söz konusu olmayacağını vurgulayarak; “Bu konuda Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ortadadır. Bizde Sayın genel başkanımızın görüşleri doğrultusunda tavrımızı belirleyeceğiz” dedi. 

 

AK Parti, dokunulmazlık fezlekesini genişletiyor

 

Başbakan Erdoğan, önceki gün partiden yükselen farklı dokunulmazlık açıklamaları sonrası parti genel merkezinde bir istişare toplantısı gerçekleştirmişti. Başbakan Erdoğan, partiden yükselen farklı dokunulmazlık açıklamaları sonrası parti genel merkezinde bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Basına açık bölümde BDP'li vekillerin PKK ile arasına mesafe koymadığını kaydeden Erdoğan, 'Bu durum karşısında ne Allah ne de halk bizi affetmez' dedi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede ise sürpriz bir dokunulmazlık kararı çıktı. Ak Parti toplantısında BDP'li vekiller dâhil hakkında yolsuzluk ve yüz kızartıcı suçlarla ilgili bulunan bütün fezlekelerin TBMM gündemine alınması kararlaştırıldı. Bu karar sonrası CHP'li Muharrem İnce hakkındaki taciz iddialarıyla ilgili fezleke de TBMM gündemine gelecek.

 

Kaplan Twitter’dan cevap verdi

 

BDP cephesinde ise grup başkanvekili Hasip Kaplan Twitter üzerinden hükümetin dokunulmazlık fezlekeleri ile ilgili görüşlerini paylaştı... Kaplan twitter hesabında şu görüşlere yer verdi;

“Eskiden komünistler Moskova'ya diye slogan atanlar artık" Rus dostlarımızla" diye söze başlıyor.”

“Yolsuzluğu karşıydılar yol edindiler, Yasaklara karşıydılar yasakçı oldular, yoksulluğa karşıydılar, yoksullaştırdılar üçünden de FEZLEKELİLER”

“Fezlekelerinde hırsızlık, yolsuzluk,ihaleye fesat karıştırmak,yüz kızartıcı suç,işkence,görevi kötülüğe kullanma olanlar hangi yüzle dolaşacak.?”

“Biz fezlekelerimizle gurur duyuyoruz, Halkımızın istediklerini düşüncelerimizi açıkladık, vicdanımız rahat, halka ve tarihe karşı başımız dik.”

 

İşte O Vekiller 

BAŞBAKAN Erdoğan’ın, "Dokunulmazlık zırhına bürünen bu zevatla ilgili kararımızı dokunulmazlıkların kaldırılması suretiyle vereceğiz" açıklamasının ardından Başbakanlık, 17 Ağustos’ta Şemdinli’de teröristlerle kucaklaşan BDP’li 10 milletvekili hakkındaki fezlekeyi TBMM Başkanlığı’na göndermişti. İşte o vekiller; Gültan Kışanak, İdris Baluken,Adil Kurt,Esat Canan,Sebahat Tuncel,Nazmi Gür,Hüsamettin Zenderlioğlu,Halil Aksoy,Ertuğrul Kürkçü,Aysel Tuğluk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128